Domů
Elektrárny v Evropě
Plánovaná polská elektrárna Ostroleka C by měla odebírat plyn skrz litevský LNG terminál
Uhelná elektrárna Ostroleka na severovýchodě Polska. Zdroj: Energa
Zdroj: Energa

Plánovaná polská elektrárna Ostroleka C by měla odebírat plyn skrz litevský LNG terminál

Plánovaná elektrárna Ostroleka C, která by měla být vybudována na severovýchodě Polska, by měla nakupovat zemní plyn v podobě LNG přes terminál v Litvě. Země zatím nejsou přímo propojeny žádným plynovodem, avšak to by se do dvou let mělo změnit. Nový blok v elektrárně Ostroleka měl původně spalovat uhlí, později však byl projekt přehodnocen s tím, že místo uhlí by měl být využíván zemní plyn.

Polsko je v současné době zemí s největším podílem uhelných elektráren na výrobě elektřiny v Evropské unii, přičemž v posledních letech se stále diskutovaly projekty na výstavbu nových uhelných bloků. Jedním z nich měla být i elektrárna Ostroleka C s instalovaným výkonem 1 GW.

Na začátku loňského roku nicméně polské společnosti Energa a Enea projekt pozastavily. Důvodem byly potíže s financováním i opatření evropské politiky v oblasti klimatu. Jelikož se právě kvůli rozporu s ekologickou politikou EU banky vyhýbají podpoře těchto projektů, neměly společnosti Energa a Enea projekt finančně plně zajištěný, ačkoliv příprava výstavby nového bloku již začala.

Projekt později převzala polostátní petrochemická společnost PKN Orlen, která již dříve uvedla, že do elektrárny bude investovat prostředky pouze v případě, že bude spalovat místo uhlí plyn. Na konci loňského roku poté společnost uzavřela s polskou polostátní energetickou společností PGNiG dohodu, na jejímž základě by měly společně vybudovat plynový zdroj o výkonu 750 MW do roku 2024.

Plyn pro elektrárny by měl proudit z Litvy, plynovod však zatím chybí

Polsko v posledních letech diverzifikuje dodávky zemního plynu, přičemž stále větší pozornost věnuje dodávkám zkapalněného zemního plynu (LNG). Nyní se zdá, že by zkapalněný zemní plyn měl skrz litevský importní terminál Klaipėda zásobovat i plánovanou elektrárnu.

„Podle plánů, elektrárna bude nakupovat plyn skrz terminál Klaipėda. Tím využije třetinu jeho kapacity,“ uvedl podle agentury Reuters během schůze parlamentní komise Dainius Kreivys, litevský ministr energetiky.

Společnost Klaipėdos Nafta, která LNG terminál provozuje, se nicméně k této informaci agentuře Reuters nevyjádřila.

V současné době nicméně plynárenské soustavy Polska a Litvy nejsou přímo propojeny. To by se však mělo do dvou let změnit, jelikož země má do roku 2022 propojit nový plynovod. Jeho výstavba byla zahájena na začátku loňského roku a přinejmenším litevská část měla být ke konci loňského roku dokončena z přibližně 60 %.

Úvodní fotografie: Uhelná elektrárna Ostroleka na severovýchodě Polska. Zdroj: Energa

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Petr
27. leden 2021, 10:53

Ti Poláci to teda dobře hrajou, nebudou napojení přímo na terminál, který ještě musela draze zaplatit Litva, ale na trubku, která bude napojená i na další trubky až do Ruska :)

Jinak LNG je příšerně drahý proces, a výhodu proti běžnému plynu to má jen při náročnějším využívání jako u těžkých náklaďáků, ekologicky omezovaných lodí, dálkových autobusů a vlaků, které ale ještě musí mít jednu zastávku v blízkosti těch terminálů.

PetrV
28. leden 2021, 19:25

To spíš budou hrát že berou lng a budou brát ruský plyn. Hlavně za 3 roky bude vše jinak a budou libat ruce....

Chemik
27. leden 2021, 13:35

No ani současný režim v Rusku nemůže věčně trvat, což bude vědět i sám velitel a začíná to více cítit sama hlavně mladá nastupující generace Ruska. Efektivita takového terminálu bude následně někde jinde.

PetrV
28. leden 2021, 19:31

Jaký rezim máš na mysli? Režim ožraly jelzina s tunelovanim ruska a nebo rezim predvidatelneho putina?

Mišustin si na vás posvítí.

Navalený by byl obdoba toho otekleho ožraly...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se