Domů
Elektrárny v Evropě
Provoz slovinské jaderné elektrárny Krško by mohl být obnoven v průběhu listopadu
Slovinská jaderná elektrárna Krško. Zdroj: NEK
Zdroj: NEK

Provoz slovinské jaderné elektrárny Krško by mohl být obnoven v průběhu listopadu

Jediná jaderná elektrárna na území Slovinska, která zásobuje elektřinou i sousední Chorvatsko, by podle tamní vlády mohla obnovit provoz v průběhu tohoto měsíce. Elektrárna je odstavena od začátku října, a to z důvodu netěsnosti na rozhraní primárního okruhu.

Elektrizační soustavy a trhy ve Slovinsku a Chorvatsku se už bezmála měsíc musí obcházet bez dodávek elektřiny z jaderné elektrárny Krško, která leží v blízkosti hranic obou zemí na straně Slovinska. Elektrárna je v neplánované odstávce od prvního říjnového týdne. Příčinou odstavení zdroje byl vznik netěsnosti na primárním okruhu v kontejnmentu, ačkoliv podle provozovatele únik nepřesahoval hodnoty stanovené v technické specifikaci bloku.

"V současnosti je poškozená část potrubí vyměňována za novou," uvedla podle agentury Reuters vláda Slovinska s tím, že budou současně v rámci prevence vyměněny i další části na primárním okruhu.

Podle slovinské vlády nad celou situací a opravami dohlíží tamní jaderný dozor. Kromě toho je od odstavení elektrárny její provozovatel v úzkém kontaktu i se zahraničními institucemi. Jaderná elektrárna Krško disponuje jedním blokem o instalovaném výkonu 700 MW.

"Pokud budou opravné práce správě provedeny, veškeré potřebné zkoušky úspěšně absolvovány a potřebná povolení získána… předpokládáme opětovné uvedení elektrárny do provozu v listopadu," uvedla vláda.

Elektrárna, jejíž komerční provoz byl zahájen na začátku roku 1983, se tak blíží konci původně plánované životnosti. Na začátku letošního roku však elektrárna dokončila proces posouzení vlivu na životní prostředí a obdržela bezpečnostní povolení potřebné k prodloužení svého provozu do roku 2043. V plánu je také rozšíření elektrárny o nový blok.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se