Domů
Elektřina
Analýza MPO: Nové tarify by zdražily elektřinu více než 38 % domácností
úsporná žárovka, autor: david pacey
úsporná žárovka, autor: david pacey

Analýza MPO: Nové tarify by zdražily elektřinu více než 38 % domácností

Podle analýzy provedené Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) by nová tarifní struktura navrhovaná Energetickým regulačním úřadem (ERÚ) zdražila elektřinu více než 38 % domácností. Analýzu hodlá MPO předložit vládě v pondělí. Premiér Bohuslav Sobotka prohlásil, že návrh je špatný, dodal také, že není nutné se změnou přijít již od roku 2017.

Premiér Bohuslav Sobotka se kvůli navrhované tarifní struktuře sešel s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem a ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou, přičemž oba požádal, aby o problémech návrhu co nejdříve informovali vládu. Analýza návrhu nových tarifů, kterou provedlo MPO, bude podle slov Mládka předložena vládě pravděpodobně v pondělí.

„Nový systém tarifů pro platbu elektřiny, který navrhuje pro příští rok Energetický regulační úřad, by znamenal zdražení cen elektřiny pro více než 38 % domácností, vyšší ceny by zaplatilo také 91 % podnikatelů s malou spotřebou elektřiny,“ tlumočil premiér Bohuslav Sobotka analýzu MPO.

Jednou z potíží návrhu je podle Sobotky také to, že snižuje motivaci odběratelů šetřit.

„Ten návrh je špatný podle mého názoru, ukazuje to analýza, je důležité ho přepracovat a je potřeba to pojmout komplexně,“ dodal Sobotka.

Podle premiéra není nutné, aby změna tarifů, ať už v jakékoliv formě, byla zavedena již od roku 2017. Dodal také, že není v kompetenci vlády přikazovat ERÚ, jakou podobu by měla tarifní struktura mít, je ovšem její povinností upozornit na případné negativní dopady.

ERÚ se brání, návrh vychází ze státní energetické koncepce

„Nové tarify byly spočítány na základě vládou schválené aktualizované státní energetické koncepce a národního akčního plánu pro chytré sítě. Takže to není náš výmysl,“ řekl mluvčí ERÚ Jiří Chvojka.

Hlavní změnou navrhované tarifní struktury, která by měla být přijata od roku 2017, je zvýšení podílu stálé platby, tedy platby za velikost rezervovaného příkonu – jističe, na celkové platbě za elektřinu.

Více o změnách, které nová tarifní struktura přináší, zde.

Úvodní fotografie: david pacey

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
nikdo
19. březen 2016, 22:18

Cena elektriny by se mohla stanovovat podle spotreby v pripade prebytku energie nizssi cena v pripade nedostatku vyssi cena, stejne pravidlo by melo platit pro vykup/prodej do site. Brani tomu neco?

Tomáš
23. únor 2016, 08:10

Tak to je výborné.

Jeden "sedí na zadním sedadle" (MPO-Mládek) a druhý říká "to není náš výmysl" (ERU-Vitásková).

Tak kdo to vlastně tady chtěl ?

Ze by zase jen a jen ČEZ ?

No i těch 38% si myslím, že je velice málo, odhadl bych to tak na 2x tolik.

Josef
24. únor 2016, 11:22

No a 62% ušetří

Martin Hájek
25. únor 2016, 22:42

Ano, to je na tom to nejpikantnější. 62 % domácností ušetří, protože se jedná o "hru s nulovým součtem". Ale titulek samozřejmě hovoří o té druhé straně mince, protože to lidé čtou. A tak je to se vším...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516