Podle analýzy provedené Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) by nová tarifní struktura navrhovaná Energetickým regulačním úřadem (ERÚ) zdražila elektřinu více než 38 % domácností. Analýzu hodlá MPO předložit vládě v pondělí. Premiér Bohuslav Sobotka prohlásil, že návrh je špatný, dodal také, že není nutné se změnou přijít již od roku 2017.

Premiér Bohuslav Sobotka se kvůli navrhované tarifní struktuře sešel s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem a ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou, přičemž oba požádal, aby o problémech návrhu co nejdříve informovali vládu. Analýza návrhu nových tarifů, kterou provedlo MPO, bude podle slov Mládka předložena vládě pravděpodobně v pondělí.

„Nový systém tarifů pro platbu elektřiny, který navrhuje pro příští rok Energetický regulační úřad, by znamenal zdražení cen elektřiny pro více než 38 % domácností, vyšší ceny by zaplatilo také 91 % podnikatelů s malou spotřebou elektřiny,“ tlumočil premiér Bohuslav Sobotka analýzu MPO.

Jednou z potíží návrhu je podle Sobotky také to, že snižuje motivaci odběratelů šetřit.

„Ten návrh je špatný podle mého názoru, ukazuje to analýza, je důležité ho přepracovat a je potřeba to pojmout komplexně,“ dodal Sobotka.

Podle premiéra není nutné, aby změna tarifů, ať už v jakékoliv formě, byla zavedena již od roku 2017. Dodal také, že není v kompetenci vlády přikazovat ERÚ, jakou podobu by měla tarifní struktura mít, je ovšem její povinností upozornit na případné negativní dopady.

ERÚ se brání, návrh vychází ze státní energetické koncepce

„Nové tarify byly spočítány na základě vládou schválené aktualizované státní energetické koncepce a národního akčního plánu pro chytré sítě. Takže to není náš výmysl,“ řekl mluvčí ERÚ Jiří Chvojka.

Hlavní změnou navrhované tarifní struktury, která by měla být přijata od roku 2017, je zvýšení podílu stálé platby, tedy platby za velikost rezervovaného příkonu – jističe, na celkové platbě za elektřinu.

Více o změnách, které nová tarifní struktura přináší, zde.

Úvodní fotografie: david pacey

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *