Antidumpingová cla na čínské panely mohou skončit dříve, než se čekalo

DomůElektřinaAntidumpingová cla na čínské panely mohou skončit dříve, než se čekalo

Prodloužení dovozních cel na levné čínské fotovoltaické panely, která Evropská unie zavedla na ochranu místních výrobců, by mohlo být kratší, než se dříve plánovalo. Podle návrhu Evropské komise, který měla k nahlédnutí agentura Reuters, by cla měla být prodloužena o 18 měsíců namísto původního návrhu 24 měsíců.

Evropská komise omezila plánované prodloužení zřejmě kvůli tlaku většiny členských států a společností, které se již dříve vyslovily pro zrušení dovozních cel. Ještě na konci minulého roku se přitom zdálo, že si komise za antidumpingovými cly pevně stojí, a cla tak budou prodloužena o další dva roky.

Budoucí možné zrušení cel se nicméně nezamlouvá evropským výrobcům panelů, kteří se cítí ohroženi levným čínským dovozem.

„Jedná se o jasný signál pro Čínu, že za 18 měsíců může převzít toto odvětví,“ komentoval návrh Milan Nitzschke, prezident EU ProSun, skupiny sdružující evropské výrobce.

Cla přinesla smíření mezi EU a Čínou

V roce 2013 panovaly mezi EU a Čínou napjaté vztahy kvůli obvinění čínských společností z cenového dumpingu ze strany unie. Situaci nakonec vyřešila dohoda zavedení o minimální dovozní ceny 0,56 EUR/watt, antidumpingových cel v rozsahu až 64,9 % pro panely mimo dohodu a protidotačních cel o maximální hodnotě 11,5 %.

Návrh na zkrácení prodloužení platnosti dovozních cel by podle zdroje agentury Reuters měl být projednán na dnešním setkání komisařů evropské osmadvacítky. Komise rovněž navrhla snížení cel na 0,46 EUR/watt, přičemž tato hodnota by mohla dále klesat.