Austrálie a Norsko se předhánějí v naplnění japonské vodíkové vize

DomůElektřinaAustrálie a Norsko se předhánějí v naplnění japonské vodíkové vize

Norsko a Austrálie se předhánějí, kdo se stane klíčovým dodavatelem vodíku pro Japonsko, aby země vycházejícího slunce mohla následně naplnit své ambice stát se prvním národem významně využívajícím tento čistý zdroj energie. Zatímco Austrálie má v plánu vyrábět vodík z hnědého uhlí, Norsko vsadilo na obnovitelné zdroje energie. 

Japonsko, které se po odstavení svých jaderných reaktorů po havárii v jaderné elektrárně Fukushima-Daiichi stalo největším světovým importérem zemního plynu, vkládá velké naděje do vodíku jako čistého zdroje energie.

Zahraniční server Reuters uvedl, že roční objem trhu s vodíkem a palivovými články by měl v Japonsku dosáhnout 9 miliard dolarů do roku 2030 a 72 miliard dolarů v roce 2050.

Společnost Kawasaki Heavy Industries (KHI) rozvíjí svůj dodavatelský řetězec, aby podpořila vizi premiéra Shinzo Abeho založenou na automobilech, domech a elektrárnách využívajících vodík, která by měla být představena na olympijských hrách v Tokiu v roce 2020.

Australské uhlí nebo norské OZE?

Jako potenciální dodavatelé zkapalněného vodíku jsou nejčastěji skloňovány Austrálie a Norsko.

Zatímco australský plán spočívá ve zplyňování uhlí, kdy by plyn byl následně zbaven síry, rtuti a oxidu uhličitého a zbyl by vodík, norský systém počítá s využitím elektřiny z obnovitelných zdrojů k vysokoteplotní elektrolýze vody, při které by vznikal kyslík a vodík. V obou případech se dle Reuters počítá se zkapalněním vodíku a jeho přepravě v kapalné formě do Japonska.

V Austrálii je v současné době budován prototyp tankeru a KHI plánuje výstavbu větších tankerů ve dvacátých letech. Projekt KHI podporuje japonská vláda a v tomto roce mu poskytla financování ve výši 4,7 miliard jenů (zhruba 1,1 mld. Kč).

V Norsku se KHI spojila s Nel Hydrogen, dodavatelem výroben vodíku, přičemž mezi podporovatele této iniciativy patří například japonská Mitsubishi Corp či Norský Statoil. Cílem projektu je prokázání, že zkapalněný vodík může být vyroben z OZE a dopraven do Japonska pomocí tankerů.

Viceprezident Nel Hydrogen Bjorn Simonsen řekl Reuters, že společnost cílí na dodávku zkapalněného vodíku do Japonska s cenou minimálně 24 jenů/Nm3 (5,48 Kč/Nm3). KHI předpokládá, že zkapalněný vodík z Austrálie by mohl být do Japonska dodáván za zhruba 29,8 jenů/Nm3 (6,8 Kč/m3).

Autor úvodní fotografie: Joseph Brent