Domů
Obnovitelné zdroje
Britská Kolumbie zmrazila uhlíkovou daň

Britská Kolumbie zmrazila uhlíkovou daň

Kanadská provincie Britská Kolumbie v pátek zveřejnila svůj klimatický plán. Součástí plánu je zachování uhlíkové daně na úrovni 30 kanadských dolarů (550 Kč) za tunu. Podle zástupců environmentálních organizací tento krok může ohrozit klimatický cíl provincie snížení emise skleníkových plynů o 80 % oproti roku 2007 do roku 2050.

Dle premiérky Britské Kolumbie Christy Clarkové je její provincie v současnosti jediná, která má zavedenou uhlíkovou daň. Tato daň byla zavedena v roce 2008 a na současnou úroveň 30 C$/t se dostala v roce 2012, od této doby je její výše konstantní. Vývoj příjmů z této daně v milionech kanadských dolarech je zachycen na následujícím grafu.

Uhlíková daň je ovšem pro rozpočet provincie neutrální položkou. Dle provinční ministryně životního prostředí Mary Polakové bylo v roce 2014 vybráno na uhlíkové daně přibližně  1,2 mld. kanadských dolarů a zhruba stejnou částku ušetřili daňový poplatníci prostřednictvím úlev na dani z příjmu.

Pracovní místa a investice by nárůst daně ohrozil

Navýšení uhlíkové daně by mohlo ohrozit pracovní místa, hrozil by také odliv investic do provincií, které systém zpoplatnění emisí skleníkových plynů nemají.

„Pokud bychom měli v roce 2020 uhlíkovou daň 60 C$/t, zatímco v Albertě by byla 30 C$/t, tak by se pouze emitenti skleníkových plynů přesunuli pouze za hranice naší provincie. Případné navýšení uhlíkové daně bude na pořadu dne až se přidají i ostatní provincie,“ prohlásila premiérka Clarková.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.