Britský regulátor varuje největší energetické společnosti před skokovým zdražováním

DomůElektřinaBritský regulátor varuje největší energetické společnosti před skokovým zdražováním

Ofgem, regulační úřad ve Velké Británii, varoval 6 největších energetických společností, aby na jaře nezdražovaly navzdory 15% nárůstu cen energií.

Za nárůst cen může zvyšující se velkoobchodní cena plynu a elektřiny spolu s dotacemi na OZE. Dle ředitele regulačního úřadu Dermona Nolana to ale není dostatečný důvod pro zvyšování tarifů.

“Momentálně není zřejmé proč by ceny pro koncové zákazníky měly stoupat,” uvedl Nolan s tím, že dodavatelé energií by měli být schopni odůvodnit jakékoli zvýšení cen.   

Společnosti ke konci roku uvedly, že stálý růst cen se může brzy promítnout do koncových cen tarifů. Ale Nolan poukazuje na fakt, že největší energetické společnosti nakupují energii dlouhodobými kontrakty, které se uzavírají až na 2 roky dopředu. Také řekl, že společnosti jen velmi zvolna snižovaly ceny pro koncové zákazníky v důsledku poklesu cen energií, který trval v období mezi lety 2014 až 2016 a tak by proto očekával, že stejným tempem budou reagovat na růst cen.

Ve čtvrtek regulátor zveřejnil dodavatelský cenový index, který analyzuje náklady dodavatelů od roku 2015. Nolan si od zveřejnění slibuje, že bude fungovat, jako kontrola pro ceny velkých energetických společností.

Většina společností přislíbila, že do konce zimy nebudou ceny měnit. Nicméně EDF Energy již v prosinci oznámila růst cen elektřiny o 8,4 % a snížení ceny plynu o 5,2 %.

I přes velký nárůst cen v druhé polovině roku 2016 jsou ceny energií nižší, než byly v roce 2014. Nyní tak průměrná domácnost v Británii zaplatila v prosinci za energie 1066 £ oproti 1140 £ ve stejný měsíc v roce 2014.  Nyní platí domácnosti ve Velké Británii 8. nejvyšší cenu za elektřinu v EU.