Domů
Elektřina
Dánský lídr ve větrné energetice DONG zvažuje prodej svých fosilních aktiv
Offshore větrné turbíny. Autor: DONG Energy A/S

Dánský lídr ve větrné energetice DONG zvažuje prodej svých fosilních aktiv

Dánská společnost v majoritním vlastnictví tamní vlády zvažuje opuštění sektoru těžby ropy a zemního plynu. Společnost se hodlá v budoucích letech více zaměřit na obnovitelné zdroje, a to zejména offshore větrné elektrárny.

Společnost ve svém vyjádření potvrdila spekulace médií o možném přehodnocení strategie v oblasti těžby ropy a zemního plynu, kdy pověřila J P Morgan předběžným průzkumem trhu. V otázce opuštění těchto sektorů však žádného závazného rozhodnutí prozatím dosaženo nebylo.

Přestože DONG v posledních letech značně investuje do offshore větrné energetiky a dalších obnovitelných zdrojů, značná část aktivit je stále zaměřena na těžbu ropy a plynu, za jejichž účelem byla společnost na začátku 70. let založena. Svou roční produkcí nyní pokrývá potřeby zhruba 10 milionů Evropanů.

První tisícovka turbín nebude tou poslední

Společnost DONG nedávno zaznamenala důležitý milník v podobě první tisícovky nainstalovaných offshore větrných turbín. Budoucí plány jsou ambiciózní, kdy DONG hodlá v období 2016 – 2020 přidat v offshore zdrojích více výkonu, než společnost nainstalovala v průběhu posledních 25 let. S 16% podílem na globálním trhu je DONG rovněž největším investorem do offshore zdrojů na světě.

„V průběhu pouhých několika let se offshore zdroje vyvinuly z pouhé okrajové technologie v uznávané a čisté energetické zdroje, jež dodávají elektřinu ve velkých objemech a hrají důležitou roli v zelené transformaci energetického sektoru,“ komentoval dosažení milníku viceprezident společnosti Anders Lindberg.

Od první větrné farmy v roce 1991 do konce roku 2015 DONG nainstalovala offshore větrné turbíny o celkovém výkonu 3 GW, především ve vodách Dánska a Spojeného království. Do konce roku 2020 by plánované projekty u pobřeží Německa a Spojeného království měly celkový výkon navýšit na 6,7 GW.

Zdroj úvodní fotografie: DONG Energy A/S

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.