Domů
Elektřina
Dánský lídr ve větrné energetice DONG zvažuje prodej svých fosilních aktiv
Offshore větrné turbíny. Autor: DONG Energy A/S

Dánský lídr ve větrné energetice DONG zvažuje prodej svých fosilních aktiv

Dánská společnost v majoritním vlastnictví tamní vlády zvažuje opuštění sektoru těžby ropy a zemního plynu. Společnost se hodlá v budoucích letech více zaměřit na obnovitelné zdroje, a to zejména offshore větrné elektrárny.

Společnost ve svém vyjádření potvrdila spekulace médií o možném přehodnocení strategie v oblasti těžby ropy a zemního plynu, kdy pověřila J P Morgan předběžným průzkumem trhu. V otázce opuštění těchto sektorů však žádného závazného rozhodnutí prozatím dosaženo nebylo.

Přestože DONG v posledních letech značně investuje do offshore větrné energetiky a dalších obnovitelných zdrojů, značná část aktivit je stále zaměřena na těžbu ropy a plynu, za jejichž účelem byla společnost na začátku 70. let založena. Svou roční produkcí nyní pokrývá potřeby zhruba 10 milionů Evropanů.

První tisícovka turbín nebude tou poslední

Společnost DONG nedávno zaznamenala důležitý milník v podobě první tisícovky nainstalovaných offshore větrných turbín. Budoucí plány jsou ambiciózní, kdy DONG hodlá v období 2016 – 2020 přidat v offshore zdrojích více výkonu, než společnost nainstalovala v průběhu posledních 25 let. S 16% podílem na globálním trhu je DONG rovněž největším investorem do offshore zdrojů na světě.

„V průběhu pouhých několika let se offshore zdroje vyvinuly z pouhé okrajové technologie v uznávané a čisté energetické zdroje, jež dodávají elektřinu ve velkých objemech a hrají důležitou roli v zelené transformaci energetického sektoru,“ komentoval dosažení milníku viceprezident společnosti Anders Lindberg.

Od první větrné farmy v roce 1991 do konce roku 2015 DONG nainstalovala offshore větrné turbíny o celkovém výkonu 3 GW, především ve vodách Dánska a Spojeného království. Do konce roku 2020 by plánované projekty u pobřeží Německa a Spojeného království měly celkový výkon navýšit na 6,7 GW.

Zdroj úvodní fotografie: DONG Energy A/S

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Státu by se teď hodilo mít ČEZ pod pevnou kontrolou, říká ředitel ANDE Jiří Gavor
24. červen 2022, 05:30
HN: RWE pozastavila prodej zásobníků plynu v ČR, zájem měl jen EPH
24. červen 2022, 05:07
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se