Po letech růstu v USA letos přichází pokles trhu s domácími solárními elektrárnami

DomůObnovitelné zdrojePo letech růstu v USA letos přichází pokles trhu s domácími solárními elektrárnami

Po rychlém a stabilním růstu z minulých let počet instalací domácích fotovoltaických elektráren v USA v letošním roce meziročně poklesl. Podle výzkumné organizace GTM Research je na vině zejména výrazný propad prodejů u společnosti SolarCity, která na celonárodním trhu ve Spojených státech držela bezmála třetinový podíl. Propad prodejů přišel se změnou obchodní strategie po akvizici společností Tesla.

Společnost SolarCity, kterou v jejích počátcích podporoval i šéf Tesly Elon Musk, byla po dlouhou dobu největším hráčem na poli domácích instalací solárních elektráren ve Spojených státech. V průběhu minulého roku významného dodavatele solárních elektráren získala Tesla, čímž došlo i ke změně obchodní strategie, zejména k ukončení domovního prodeje.

Ve srovnání s loňským rokem tak v střešní instalace Tesly v každém letošním kvartálu klesaly. V případě letošního třetího čtvrtletí došlo dokonce k 42% poklesu ve srovnání s rokem 2016. V celonárodním měřítku by podle GTM Research měl objem domácích instalací letos poklesnout o přibližně 13 %. V první polovině letošního roku přitom Bloomberg New Energy Finance ještě očekávala pouhé zpomalení růstu na 3 %.

Letos tak poprvé přichází pokles po několika letech, kdy tamní trh meziročně rostl i o více než 50 %.

„Pokud se SolarCity podílela na celonárodním trhu 30 procenty a objem těchto instalací zredukujete na polovinu, tak je to přesně to, co vidíme v podobě poklesu trhu v roce 2017,“ řekl agentuře Reuters Austin Perea, analytik GTM věnující se trhu s domácími fotovoltaickými elektrárnami v USA.

Tesla ukončení podomního prodeje oznámila již v první polovině letošního roku. Výpad v prodejích společnost plánovala nahradit zejména navýšením prodejů na internetu či v prodejních pobočkách a dále i nabízením svých produktů prostřednictvím dlouhodobých partnerů.

Přestože v případě Tesly došlo k výraznému poklesu v objemu nových instalací, marže podle společnosti rostou. V letošním posledním čtvrtletí společnost rovněž očekává růst vůči minulému kvartálu.

Vývoj nově instalovaného výkonu ve fotovoltaických elektrárnách v USA mezi lety 2012 a 2017. Zdroj: GTM Research