Domů
Obnovitelné zdroje
Po letech růstu v USA letos přichází pokles trhu s domácími solárními elektrárnami

Po letech růstu v USA letos přichází pokles trhu s domácími solárními elektrárnami

Po rychlém a stabilním růstu z minulých let počet instalací domácích fotovoltaických elektráren v USA v letošním roce meziročně poklesl. Podle výzkumné organizace GTM Research je na vině zejména výrazný propad prodejů u společnosti SolarCity, která na celonárodním trhu ve Spojených státech držela bezmála třetinový podíl. Propad prodejů přišel se změnou obchodní strategie po akvizici společností Tesla.

Společnost SolarCity, kterou v jejích počátcích podporoval i šéf Tesly Elon Musk, byla po dlouhou dobu největším hráčem na poli domácích instalací solárních elektráren ve Spojených státech. V průběhu minulého roku významného dodavatele solárních elektráren získala Tesla, čímž došlo i ke změně obchodní strategie, zejména k ukončení domovního prodeje.

Ve srovnání s loňským rokem tak v střešní instalace Tesly v každém letošním kvartálu klesaly. V případě letošního třetího čtvrtletí došlo dokonce k 42% poklesu ve srovnání s rokem 2016. V celonárodním měřítku by podle GTM Research měl objem domácích instalací letos poklesnout o přibližně 13 %. V první polovině letošního roku přitom Bloomberg New Energy Finance ještě očekávala pouhé zpomalení růstu na 3 %.

Letos tak poprvé přichází pokles po několika letech, kdy tamní trh meziročně rostl i o více než 50 %.

„Pokud se SolarCity podílela na celonárodním trhu 30 procenty a objem těchto instalací zredukujete na polovinu, tak je to přesně to, co vidíme v podobě poklesu trhu v roce 2017,“ řekl agentuře Reuters Austin Perea, analytik GTM věnující se trhu s domácími fotovoltaickými elektrárnami v USA.

Tesla ukončení podomního prodeje oznámila již v první polovině letošního roku. Výpad v prodejích společnost plánovala nahradit zejména navýšením prodejů na internetu či v prodejních pobočkách a dále i nabízením svých produktů prostřednictvím dlouhodobých partnerů.

Přestože v případě Tesly došlo k výraznému poklesu v objemu nových instalací, marže podle společnosti rostou. V letošním posledním čtvrtletí společnost rovněž očekává růst vůči minulému kvartálu.

Vývoj nově instalovaného výkonu ve fotovoltaických elektrárnách v USA mezi lety 2012 a 2017.
Vývoj nově instalovaného výkonu ve fotovoltaických elektrárnách v USA mezi lety 2012 a 2017. Zdroj: GTM Research

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Jan Veselý
20. prosinec 2017, 22:53

Oni hlavně teď všichni čekají jak dopadne ten spor okolo případného cla na dovážené panely kvůli ochraně dvou krachujících výrobců v USA.

Ondra
20. prosinec 2017, 23:31

A na co čekaj? Já četl na různejch webech že se to lidem spíš snaží vnutit co nejdřív a "vyhrožujou" růstem cen. A jak to může dopadnout? Schválí navýšení cel -> zájem o domácí fotovoltaiky klesne ještě víc X neschválí navýšení -> nic se nestane. Takže tohle trochu nedává smysl ne?

energetik
21. prosinec 2017, 18:13

Tak se přece jen Trumperovi něco povedlo. Trošku dalšími tržními deformacemi přibrzdil OZE, ale může se třeba na hlavu stavět ale to je asi tak vše co "dokázal", to nezastaví.

Martin Hájek
24. prosinec 2017, 01:15

A mohl byste jmenovat alespoň jednu tržní deformaci, kterou americký prezident nově zavedl?

Martin Hájek
24. prosinec 2017, 01:17

Jedna věc jsou domácnosti, ale utility scale elektrárny dostaly letos ještě daleko větší ránu. Inu, žádný strom neroste do nebe.

Martin Hájek
24. prosinec 2017, 01:20

"V celonárodním měřítku by podle GTM Research měl objem domácích instalací letos poklesnout o přibližně 13 %. V první polovině letošního roku přitom Bloomberg New Energy Finance ještě očekávala pouhé zpomalení růstu na 3 %." Kupodivu pan Veselý nepřispěchal s názorem, jací jsou to v Bloombergu troubové, že extrapolují vývoj :-).

Milan Vaněček
24. prosinec 2017, 12:33

Komentáře laiků k vývoji fotovoltaiky v USA nebo ve světě jsou úsměvné (pro zasvěcené, pro insiders). Amerika nezná plánované hospodářství, alespoň Trump ho nepodpotuje. Vše je o nepřímých pobídkách, pro fotovoltaiku zatím zůstávaji. Pokles v instalacích na střechách souvisí s Elonem Muskem, po koupi Solar City (to je no. 1) změnil obchodní model a nyní je jeho cílem v USA vyrábět nejšpičkovější panely a specielní FV krytinu a prodávat je spolu s jeho Li akumulací.

Jinak plánovaný kapitalismus je jenom v Číně, ta letos nainstaluje místo plánovaných cca 50GW fotovoltaiky celých 90GW, možná i více a musela začít povolovat novou výstavbu FVE jen tam kde je infrastruktura pro vyvedení tohoto OBROVSKÉHO výkonu (to není jako 1,6 GW z JE po 10-20 letech výstavby).

Tož tak , taková je realita, pěkné Vánoce všem.

C
24. prosinec 2017, 14:00

Vám také pěkné Vánoce.

Jen bych byl s tou první větou trochu opatrný, aby se nám to tu nezvrhlo.

USA sice neznají příkazovou ekonomiku, to je pravda, zato znají destruktivní verzi kapitalismu, destruktivní verzi křesťanství a pod. Hlavně jejich dvojstranný systém vede k dost velké polarizaci společnosti. (zde máme poněkud výhodu že musíme chtě nechtě hledat kompromisy)

Pokud budou Republikáni napojení hodně na fosilní lobby, pak by opravdu mohla centrální vláda ve Washingtonu napáchat dost problémů pokud se bude snažit do toho mluvit jednotlivým státům. Víme jak do dopadlo naposledy.

jinak zajímavý článek vyšel zde:

cleantechnica. com/2017/12/22/trumps-nose-us-offshore-wind-energy-revolution-stirs-like-mighty-beast/

Ondra
24. prosinec 2017, 14:20

Pane Vaněčku, pan C má pravdu že byjste měl raděj slova volit opatrněj protože komentáře podle vás nezasvědcenejch jsou asi tak stejně úsměvný jako vaše komentáře o čemkoliv jiným než fotovoltaice (takže asi tak, dal bych to už raděj nerozmazával).

Na tomhle příkladu jde pěkně vidět jak dokáže jedna firma zamávat s celým trhem. Tohle teda neplatí jen pro tradiční energetiku jak se nám tady snaží někteří namluvit ale platí to stejně dobře pro OZE protože i tam jsou velcí výrobci a investoři (jak u fotovoltaik tak u větrnejch elektráren). Tady aspoň vidíte jak je z +3 % kvůli jedný firmy najednou -13 %. A tohle určitě nejsou žádný komentáře laiků ale tvrdý čísla.

Ještě jednu poznámku - každý hospodářství je do jistý míry plánovaný, žádná firma ani stát nemůže žít ze dne na den a čekat co přijde. Každej musí mít nějakej cíl a pak je jenom otázka jak ho dosáhnout. Čína si na nic nehraje a jde na to přímo, vyspělý svobodnější země na to musí nepřímo pobídkama/dotacema/zákony, který lidi přinutí/motivují k dosažení vytyčenýho cíle. Když se kouknem na Evropu tak asi nejvíc plánovanou energetiku má vaše milovaný Německo.

Taky vám a všem ostatním přeju pěkný vánoce.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se