Domů
Elektřina
EIA: Budoucí elektroenergetický mix USA bude záviset zejména na cenách plynu
Zdroj: OLE JØRGEN BRATLAND / STATOIL

EIA: Budoucí elektroenergetický mix USA bude záviset zejména na cenách plynu

Elektroenergetický mix Spojených států prochází v posledních letech transformací, kdy je patrný nárůstu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů a vytlačování uhlí zemním plynem. Podle americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) bude v nadcházejících letech zásadní zejména vývoj cen zemního plynu.

Zemní plyn dominoval výrobě elektrické energie ve Spojených státech i v minulém roce, uhlí vystřídal na první příčce již v roce 2016. Podle referenčního scénáře EIA by výroba elektřiny z plynu měla stoupat i v nadcházejících letech, přičemž do roku 2050 by měl podíl plynu mírně vzrůst ze současných 31 % na 35 %.

V referenčním scénáři výroba elektřiny z uhlí a jaderných zdrojů postupně klesá a ztrácí svůj podíl ve prospěch zemního plynu a obnovitelných zdrojů. Obnovitelné zdroje mají díky daňovým úlevám a klesajícím investičním nákladům svou výrobou překonat jaderné elektrárny do roku 2020, uhlí do poloviny třicátých let.

 

Předpokládaný vývoj elektroenergetického mixu USA do roku 2050 v jednotlivých scénářích. Zdroj: EIA

Kromě referenčního scénáře EIA uvažuje další dvě možné cesty, kterými by se americký elektroenergetický sektor mohl v nadcházejících letech vydat – scénáře nízkých a vysokých zdrojů ropy a zemního plynu.

Rozhodující bude cena plynu

V minulém roce cena plynu pro plynové elektrárny v USA dosáhla podle EIA v průměru 3,47 dolarů za milion britských tepelných jednotek (MMBtu), tedy přibližně 11,8 dolarů za MWh. V referenčním scénáři by cena měla do roku 2050 vzrůst o více než polovinu na 5,42 dolarů za MMBtu (18,5 USD/MWh). V případě nízkých ropných a plynových zdrojů by však cena plynu mohla ve stejném období vzhledem k nižší těžbě dosáhnout až 10 dolarů za MMBtu.

Naopak v případě scénáře vysokých zdrojů ropy a plynu, který má opačné předpoklady pro náklady na těžbu a dostupnost zdrojů, EIA předpokládá, že ceny zemního plynu zůstanou do roku 2050 pod úrovní 4 dolarů za MMBtu (13,6 USD/MWh). Relativně nízké ceny zemního plynu by poté vedly k vyššímu využití stávajících zdrojů a výstavbě nových elektráren na zemní plyn.

Předpokládaný vývoj cen zemního plynu pro plynové elektrárny a podíl plynu na výrobě elektřiny v USA. Zdroj: EIA

Při naplnění scénáře vysokých zdrojů ropy a zemního plynu by plynové elektrárny vytlačily kromě uhlí i část podílu obnovitelných zdrojů. Díky nízkým cenám plynu by tak plynové zdroje zaujaly prvenství v objemu nově budovaného výkonu. Naopak v případě nízkých zdrojů plynu a jeho vysokých cen by obnovitelné zdroje zaujaly prvenství v nově budovaném výkonu i ve výrobě elektřiny.

Kumulativní růst a úbytek výkonu v jednotlivých zdrojích pro uvažované scénáře. Zdroj: EIA

Největší nárůst mezi obnovitelnými zdroji má zaznamenat výroba v solárních elektrárnách, výroba z větrných zdrojů se nemá ani v jednom scénáři v nadcházejících dekádách nijak výrazně měnit.

Komentáře

(2)

Jan Veselý

10. únor 2018, 07:30

Kouknul jsem se na data o výrobě elektřiny publikované samotnou EIA. Levný zemní plyn ve srovnání 1-11/2016 s 1-11/2017 ztratil 2.5% podílu na trhu, objem výroby klesl o 9%. Ukazuje se, že levný plyn je sice fajn, ale ještě levnější VtE, FVE a efektivita nakládání s elektřinou jsou víc fajn. Ve zmiňovaném srovnání přišel zemní plyn o 115 TWh výroby, půlku mu sebral pokles spotřeby, půlku mu sebraly OZE.

Letos si to asi plyn vynahradí, má se zavírat hodně (tuším 15GW) uhelných elektráren a plyn si velký kus uvolněných kapacit urve pro sebe.

Milan Vaněček

8. únor 2018, 16:56

V energetice USA jsou jasně definované 3 tendence, viz článek výše i poslední LCOE study (Lazard, December 2017). 1) vítr a fotovoltaika (utility scale) nově budované jsou nejlevnější zdroj a budou ještě levnější.

2) jaderná energetika je nejdražší zdroj (cca trojnásobek ceny z větrných elektráren)

3) plyn je nejdůležitější zdroj ale cenový vývoj závisí na velikosti nabídky na trhu

Do konce roku 2020 se předpokládá zdvojnásobení výkonu slunečních a větrných elektráren a pokles výroby v uhelných a jaderných elektrárnách

Zdroj: energypost.ue, Feb. 1, 2018, "Rapid wind and solar cost declines keep pushing fosil fuels out. How far can they go?"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.