Evropská komise schválila výplatu provozní podpory čtyřem německým vysokoúčinným teplárnám, jejichž provoz by v určitých obdobích nebyl bez příspěvku ekonomický. Podle komise tato opatření podpoří klimatické a energetické cíle unie, aniž by ohrozila konkurenci na trhu.

Provozní podporu budou pobírat stávající teplárna Mitte v Berlíně a GuD 2 Mnichově, které obdrží bonus ve výši 1,5 euro centu za každou kWh elektrické energie dodanou do sítě. Rozsah podpory je nicméně omezen na 16 000 hodin plného zatížení.

Vzhledem k investičním nákladům pak nárok na více než dvojnásobný bonus, tedy 3,4 centů za kWh, získají nové teplárny Niehl 3 v Kolíně nad Rýnem a Lausward F v Düsseldorfu. Obě zařízení rovněž budou moci podporu čerpat po delší dobu, a to až 30 000 hodin plného zatížení.

Podpora bude podle nového systému vyplácena v podobě bonusu, který teplárny obdrží navrch k prostředkům získaným prodejem elektřiny za její tržní cenu.

Německý systém podpory KVET dostal zelenou v říjnu

Evropská komise na konci října odsouhlasila Německu nový systém podpory kombinované výroby elektřiny a tepla, který byl schválen již na konci loňského roku a nabyl účinnosti 1. ledna tohoto roku. Systém je specifický v tom, že podpora výroby elektřiny bude teplárnám udělována pouze pro omezený počet hodin výroby.

„Teplárny nevyrábějí pouze elektrickou energii, ale rovněž umožňují využití tepla, jež vzniká při tomto procesu. Systém pomáhá integraci vysokoúčinné výroby elektřiny a tepla na trh a udržuje nízké ceny elektřiny pro spotřebitele,“ komentovala říjnové rozhodnutí komise Margrethe Vestager, evropská komisařka pro hospodářskou soutěž.

Nový systém má Německu pomoci navýšit netto výrobu elektrické energie z kogeneračních zařízení ze současných zhruba 96 TWh ročně na 110 TWh v roce 2020 a následně 120 TWh v roce 2025.

Úvodní fotografie: Teplárna Berlin Mitte, autor: Georg Slickers @WikipediaCommons

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *