Domů
Společnosti ve světě
Francouzský dieselgate na obzoru?

Francouzský dieselgate na obzoru?

Akcie automobilky Renault výrazně klesly v reakci na zahájení vyšetřování francouzské prokuratury ohledně údajného podvádění v emisních testech dieselových motorů.

V návaznosti na emisní skandál společnosti Volkswagen se i další světové automobilky v poslední době octly v hledáčku nezávislých expertů z oblasti kontroly emisí. Francouzští vyšetřovatelé údajně nyní zaznamenali nebezpečně vysoké emise dieselových motorů u modelů aut několika dalších společností, včetně Renaultu – jak v pátek uvedlo francouzské státní zastupitelství. Stalo se tak pouhý den poté, co americké autority shledaly firmu Fiat Chrysler podezřelou z podobných prohřešků.

Francouzská prokuratura konkrétně nařídila vyšetřování možného podvádění při vykonávání emisních zkoušek a také pochybení při dodržování regulí při samotné konstrukci motorů. Akcie Renaultu po oznámení klesly asi o 3 %. Automobilka se k obvinění vyjádřila jen velmi zběžně a to tak, že kvalita jejich motorů odpovídá francouzským i evropským předpisům a vozidla rozhodně nejsou vybavena jakýmkoli softwarem, který by ovlivňoval výsledky ze systémů vyhodnocujících znečištění (tento byl nedávno objeven u některých typů vozidel společnosti Fiat Chrysler).

Dieselgatů více než se očekávalo

Americká agentura pro ochranu životního prostředí EPA uvedla, že utajený software byl objeven u modelů Grand Cherokee a Dodge Ram s rokem výroby 2014 – 2016. Jde o až 1500 vozů italsko-americké značky, které díky této úpravě mohly produkovat zvýšené množství oxidů dusíku, než je povoleno. Tímto se firma dopustila porušení amerického Clean Air Act.

Jeep Grand Cherokee vyráběný pod koncernem Chrysler je jeden z modelů, který měl mít nainstalován nelegální software. Zdroj: Abdullah AlBargan

Emisní skandál kolem společnosti Volkswagen odhalený v září roku 2015 tak ještě ani nestihl zapadnout a už se objevilo několik dalších obdobných případů manipulace s emisními testy. Americké úřady uvedly, že německý gigant uzná u amerického soudu vinu ze tří obvinění a bude nucen zaplatit pokutu 4,3 miliardy dolarů.

Začátkem minulého týdne podala také skupina majitelů inkriminovaných vozů Volkswagen z Velké Británie spojenou žalobu proti německé automobilce, požadující zadostiučinění ve výši 30 milionů liber. Firma tak nyní bude nejspíš muset čelit následkům použití nekalých praktik i na evropské půdě.

Zdroj úvodního obrázku: David Villarreal Fernández

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.