Domů
Elektřina
I letos by většinu růstu výkonu měly v USA tvořit solární a větrné elektrárny, větší část trhu si ukrajují i baterie
Zdroj: National Grid: Obnovitelné zdroje energie
Zdroj: National Grid

I letos by většinu růstu výkonu měly v USA tvořit solární a větrné elektrárny, větší část trhu si ukrajují i baterie

I v letošním roce bude v USA pokračovat trend růstu instalovaného výkonu v obnovitelných zdrojích, které tak opět zaujmou první příčky na poli nově instalovaného výkonu. Oproti posledním rokům se však více do popředí dostávají bateriové systémy. Ke konci letošního roku by rovněž měl být zprovozněn třetí blok jaderné elektrárny Vogtle, jediné jaderné elektrárny ve výstavbě v USA.

Americká vládní agentura U.S. Energy Information Administration (EIA) v letošním roce očekává růst instalovaného výkonu ve velkých, takzvaných utility-scale elektrárnách (o výkonu vyšším než 1 MW) o bezmála 40 GW. Většinu nového výkonu mají tvořit solární a větrné elektrárny, a to celkem 70 %. Ke slovu se v poslední době začínají dostávat i velké bateriové systémy, které by letos měly tvořit více než desetinu nového výkonu. Posledních 20 % připadá především na plynové zdroje a jeden nový jaderný blok, Vogtle 3.

Očekávaný měsíční růst instalovaného výkonu v utility-scale zdrojích v USA v letošním roce. Zdroj: EIA
Očekávaný měsíční růst instalovaného výkonu v utility-scale zdrojích v USA v letošním roce. Zdroj: EIA

Letošní rok by měl být z pohledu nového výkonu ve velkých solárních elektrárnách opět rekordní. Na základě informací od developerů těchto zdrojů by letos měl jejich instalovaný výkon vzrůst o 15,4 GW, tedy zhruba o čtvrtinu více ve srovnání s loňskými 12 GW. Více než polovina z tohoto výkonu má být dle agentury soustředěna do pouhých 4 států – Texas (28 %), Nevada (9 %), Kalifornie (9 %) a Severní Karolína (7 %). Další 4,1 GW instalovaného výkonu by dle odhadů EIA měly zařídit menší fotovoltaické elektrárny.

Zatímco v případě solárních elektráren se očekává další růst, v případě větrných elektráren současné plány naznačují růst výkonu pro letošní rok na úrovni 12,2 GW. V loňském roce přitom podle předběžných dat byly v USA uvedeny do provozu větrné elektrárny o celkovém výkonu 21 GW. I letos mají větrné parky růst především ve střední části USA, přičemž více než polovina nového výkonu má vyrůst ve státech Texas a Oklahoma. V Oklahomě má být rovněž zprovozněn letošní největší větrný park Traverse o instalovaném výkonu 999 MW.

Geografické rozložení letošního očekávaného růstu instalovaného výkonu ve velkých elektrárnách v USA. Zdroj: EIA

Pro letošní rok EIA očekává prudký růstu výkonu ve velkých bateriových systémech, přičemž s letošními 4,3 GW by se měl zčtyřnásobit. Velké bateriové systémy jsou podle agentury stále častěji instalovány v kombinaci se solárními a větrnými elektrárnami, což táhne jejich výstavbu. V americkém státě Florida má letos zahájit provoz největší bateriový systém světa napájený elektřinou ze solárních elektráren, Manatee Solar Energy Center o výkonu 409 MW a kapacitě 900 MWh.

Zbylých 20 % z předpokládaného nového výkonu mají z většiny zařídit plynové zdroje. Pro letošní rok EIA dle plánu developerů očekává zprovoznění plynových zdrojů o celkovém výkonu 6,6 GW, přičemž 3,9 GW připadá na paroplynové elektrárny. Ke konci letošního roku by rovněž měl být zahájen provoz třetího bloku jaderné elektrárny Vogtle o výkonu 1,1 GW.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(28)
energetik II
17. leden 2021, 17:29

Loňský nový instalovaný výkon ve větrnících + 21 GW je velmi dobré číslo. Dá se z něj ročně vyrábět až 70 TWh elektřiny,

což při dlouhodobě stagnující celkové výrobě elektřiny v USA umožní vyřazování dalších "špinavých" i jaderných zdrojů.

Jan Veselý
18. leden 2021, 00:13

Letos se očekává zavření okolo 7 GW v uhlí a 5 GW v uranu.

JD
18. leden 2021, 01:38

Podstatné je, že ten trend je celosvětově exponenciální a opravdu nabíhá do prudkého růstu, ke kterému dojde v této dekádě.

Předvídat budoucnost je sice ošemetné, protože stát se může cokoli. Ale existuje vícero predikcí, které se v tomto víceméně shodují.

Toto je jedna z nich:

https://www.cell.com/joule/fulltext/S2542-4351(17)30012-0

Rychlost, s jakou jsou budovány kapacity OZE je bezkonkurenční a stále zrychluje. To samé začínáme pozorovat i u baterií. Tradiční zdroje to budou mít velmi težké v příštích 20ti letech.

Je velká pravděpodobnost, že okolo roku 2040 bude po všem.

Jan Veselý
18. leden 2021, 08:16

Jacobson, znám. Myslím si jen, že je chyba omezit se úplnou eliminací jakéhokoliv spalování, dost mu to u těch scénářů komplikuje život. Využití biopaliv/syntetických paliv celou situaci dosti zjednodušuje. Už jen proto, že můj oblíbený syntetický methanol se dá dlouhodobě skladovat prakticky za hubičku. A s transportem taky není nejmenší problém.

Jinak té exponenciále nevěřím. Dle mého je teď svět v exponenciální fázi logistické křivky, kdy to začne brzdit na lineární trend ovšem těžko říct. Ale myslím, že u FVE to bude někde kolem 1 TW/rok (letošek x8) a u Li-ion článků někde okolo 10 TWh/rok (letošek x50). A díky ekonomickému zákonu zkušenostní křivky to bude šokujícím způsobem levné.

Jiří
18. leden 2021, 11:09

1 TW u FVE je >1PWh/rok, tím by si FVE ukrajovaly zhruba 4 procentní body ze světového energetického mixu ročně a 40 % podílu za 10 let rozhodně FVE nezískají, myslím, že 20-25 % bude max.

Omega
18. leden 2021, 11:16

Také věřím v syntetický metanol.

Ale tomu "šokujícím způsobem levné" nevěřím ani omylem.

Dneska už při stavbě VFE/VTE dělá cena práce (to jest platy lidí) 50-60% výsledné ceny. I kdyby technologie zlevnila na polovinu, tak celkový pokles výsledné ceny bude "jen" 20%.

Ten obrovský pokles z minulosti byl dán tím že technologie byla 90% ceny a práce 10%.

Prostě vzhledem k ceně práce, k potřebným hodinám na údržbu ... se nedokážu dostat pod náklady 25USD/MWh (pokud ano, už něco zanedbávám - údržbu, bezpečnost, recyklaci...).

No a pokud bych bral celek - to jest dodávat EE zákazníkovi tolik kolik potřebuje v době kdy to potřebuje, tak tohle řešení už je vysoce přes 100USD/MWh (tedy pokud použiju jen "čisté" VTE, FVE, baterie a P2G nebo P2L).

Jan Veselý
18. leden 2021, 12:24

ad Jiří) To je elektřina. Pokud bude platit to, co píšu, čeká nás elektrifikace všeho (průmyslové procesy, doprava, teplo), obrovský nový trh pro elektřinu. Pokud půjde tak s cenou dolů jak se předpokládá. A třeba skladování tepla je superlevné.

Jan Veselý
18. leden 2021, 12:31

ad Omega) Ostatní náklady výstavby jdou taky dolů. Pokud jsou lidi při stavbě oněch FVE a VtE tak velkou položkou, bude přirozené, že konstrukční firmy budou intenzivně pracovat na snížení tohoto nákladu a budou v tomto směru i intenzivně tlačit na výrobce.

Možností je spousta, základ bude udělat obojí co nejvíce "plug-and-play". Pokud jsou to schopni dělat rychle a efektivně nějací "bigoši", cena půjde úměrně dolů. Viz Tesla, kde se u jejich nových gigapacků smrskla instalace na vybudování zpevněné plochy, přivezení, vyložení a zapojení komplet technologie strčené v cargo kontejneru.

Milan Vaněček
17. leden 2021, 19:49

Ano ty americká čisla i ten koláčový graf jsou naprosto výmluvné, nezáleží na tom kdo je zrovna prezidentem USA. Ukazují co znamená vědecký a technický pokrok pro světovou velmoc č. 1, co je to "energetický přechod".

Nemusíme pořád dávat jen za příklad naše sousedy v Německu.

Co kdyby se naši politici podívali kam směřuje technický pokrok ve vyspělém světě ....

energetik II
17. leden 2021, 21:08

Po středeční inauguraci Bidena dojde na opětné přistoupení USA ke klimatické dohodě a ke zvýšení podpory OZE. Takže OZE v USA minimálně další 4 roky bude požívat i větší "společenskou vážnost".

Jan Veselý
17. leden 2021, 22:44

Spíše snížení protěžování fosilních zdrojů. Budou stačit úplné detaily. Třeba, že asi polovina uhlí, ropy a plynu v USA je těžena na federálních pozemcích a Trumpovci za to nechtěli ani nájem. Rozhoduje ministerstvo vnitra a nové ministryně leží fosilní byznys pěkně v žaludku. Taky jde očekávat návrat k legislativě z časů Obamy, tj. Clean power plan (limit na emise CO2), MATS (přísné emisní limity), nové CAFE (limity na spotřebu aut), regulace fugitivních emisí při těžbě a transportu zemního plynu, ...

Death by thousand cuts.

Josef
17. leden 2021, 23:45

Pokud si USA zařídí drahé energie pak zažijí ekonomický pád, protože celá jejich ekonomika je postavená na super levných energiích z domácích fosilních paliv.

Jan Veselý
18. leden 2021, 00:08

Byla postavená. Posledních několik let už velké a úspěšné US korporace kupují OZE elektřinu v obrovských kvantech. Komplet top IT (Apple, Alphabet, Amazon, Facebook, Microsoft, ...) už jede na zelenou.

Vzhledem k tomu, že uzavírají PPA za nižší ceny než by stál jen plyn do plynových elektráren, se jim ani nedivím.

PetrV
18. leden 2021, 02:22

Také nejvíce oze státy usa zažívají pravidelné blackouty. Odstěhujte se do kalifornie vy oze hrdino.

Jan Veselý
18. leden 2021, 08:20

Nejvíce OZE státy jsou v USA Oregon a Washington (vodní elektrárny). OZE se nejvíce instalují v Texasu.

pr
18. leden 2021, 10:25

2PetrV: proč tak daleko? Stačí zajet na dovolenou za hranice Cajzlstánu a v kdejakém vidlákově to je stejné. 2x do roka plánovaný černý výstup na 8 hodin (revize trafostanice a její údržba) a jako bonus při jakémkoli fouknutí klidně v průměru i na dva dny. Takže kdo v ČR nechce mít vylitý mražák stejně do záloh investuje. Stačí vylézt za hranice města. Ale pozor, jsou tam na Cajzly agresivní.

Bizon
18. leden 2021, 17:22

Spíš se bojím aby na Death by thousand cuts nedojely Spojené Státy. Dekarbonizace EE je dobrý začátek, podmínky mají dobré, ale primárních energií mají spotřebu (předevsím per capita) naprosto neuvěřitelnou. Spotřebují 25% světové ropy! Jasně že to musí omezovat, ale pochybuji že to půjde rychle, bez ohledu na prezidenta.

Taky mám optimistické vize o obrovských farmách na syntetický metanol, ale zatím je naše civilizace totálně závislá na fosilu v EE, dopravě i cementových pecích.

Josef Janovec
18. leden 2021, 11:00

Až na OZE poběží cementárny a ocelárny, pak to teprve bude vítězství OZE. Zatím lze hovořit pouze o trendu.

Jan Veselý
18. leden 2021, 12:36

V čem jsou ocelárny a cementárny tak výjimečné?

Josef Janovec
18. leden 2021, 13:31

Zatím jsem nikde nečetl, že by někdo použpoužíval OZE při výrobě cementu. Při výrobě oceli je jeden podnik ve Švédsku,kde ocel redukují vodítkem. Zde jde o první vlaštovku, ale konkurenceschopné to ještě dlouho nebude.

Jan Veselý
18. leden 2021, 14:49

Cement se vyrábí tak, že vstupní suroviny strčíte do pece a za stálého míchání "upečete". Nic, co by elektrická pec nezvládla. S elektřinou by to naopak bylo konstrukčně jednodušší než hajcovat uhlí na 1500 stupňů. Všechno je jen otázka ceny.

Bizon
18. leden 2021, 17:41

Je to otázka ceny. Dejme tomu že plynová elektrika se +- vyplatí, tepelné energie je v plynu cca 2,5x tolik co elektrické, takže aby se vyplatilo elektrické teplo tak musí elektřina 2,5x zlevnit, nebo fosil 2,5x zdražit. Zatím i v Kalifornii s největším podílem OZE je zatím skoro polovina EE z plynu, vzhledem k neefektivitě je zatím po všech stránkách lepší žíhat cement spalováním paliva.

Nehádám se o vzdálené budoucnosti, fosily jednoho dne dojdou, ale dalších 30 let se bez nich prostě neobejdeme, budeme rádi když zvládneme dekarbonizovat EE. Doprava, průmysl, vytápění půjdou pomaleji, měli bychom si to přiznat rovnou ať pak nejsme moc překvapení. Fosilní paliva jsou tak praktická že jsme uplně zapomněli kolik energie je za vším v naši civilizaci.

Jan Veselý
19. leden 2021, 12:34

ad Bizon) Slévárny s elektrickými pecemi nemají nejmenší problém. Z toho, co vím, mají elektrické pece tu výhodu, že jsou podstatně konstrukčně jednodušší a umožňují přesnější řízení procesu. Ono už jen to, že se ohřívá to co má a jak se to má dokáže ve spotřebě energie udělat hrozně moc. Ale odborník na cementářské pece fakt nejsem.

A samozřejmě, elektrické pece neumožňují přisypávat do cementu popelovinu z uhlí, když se tam žádné nepálí.

Bizon
19. leden 2021, 17:27

Já nezpochybňuji že to je jednoduché, ale štelovat plyn je taky jednoduché, odporové spirály mají právě větší setrvačnost než plyn. Přesnost teplotního režimu fakt není problém, i když něco se určitě ušetří tím že teplo neodnáší splodiny, dá se to lépe izolovat.

Moje pointa ale je, že v současnosti to nedává smysl ekonomicky ani ekologicky! Většina zemí bez jádra má více než polovinu výroby energie z fosilních zdrojů, a topit elektrikou z fosilního zdroje je z principu totální demence, spálíte v elektrárně 3 kubíky plynu, abyste udělal teplo 1 kubíku plynu...

U full-OZE nebo jádra to beru, i když u jádra bych ještě radši viděl palivo pro tu pec dělat termochemicky, využít tu energii co teď příjde nazmar.

PetrV
18. leden 2021, 07:16

Komunistické dotace a emisní povolenky jsou pro zloděje veliké lákadlo.

Petr
18. leden 2021, 11:21

No uvidíme, pokud to budou USA stavět na federální nakonec hyperinflací umořený dluh, tak by to mohli zvládat, mají na takovém obřím prostoru dost vhodných míst. Jako v Německu placené běžnými vymírajícími domácnostmi by to tam, ale vyvolalo revoluci.

Milan Vaněček
18. leden 2021, 19:43

Diskutujícím doporučuji si předčíst americké visionáře,

viz

pv-magazine-usa.com/2021/01/16/solar-wind-storage-superpower/

aby získali jiný pohled na věc,

aby viděli že se věci v USA mohou měnit podobným způsobem, jako

předvedl třeba Apple s iPhonem. Za 10 let se změnil svět z telefonování na multimediální celosvětovou komunikaci a zábavu.

Naprosto nepředvídatelným způsobem chytré mobily změnili trh, tomu se říká disruptive growth.

Oni tvrdí: fotovoltaika, větrné elektrány a baterie dohromady: to bude disruptive growth v energetice.

Uvažují podobně jako já: musí být nadbytek FVE a VtE, pak nebude třeba tolik baterek. Bude jich nadbytek, protože bude ještě stále pokračovat exponenciání růst a pokles cen podle learning curve.

To že občas je "elektřina zdarma" je nevýhodou pro starou energetiku, nová energetika (soukromí investoři) musí přitahovat nový průmysl na elektřinu levnou či zdarma.

A že tvrdí, že to v USA bude realizováno do 2030, a ze 100%, a jako nejlevnější řešení? Připouštím, možná se spletli o pár let, možná to bude až v roce 2035.

JD
18. leden 2021, 23:54

Ano, bohužel se obecně vyvolává mylný dojem, že energetický přechod je vyvolán nějakým politickým nařízením, že je to nereálné a celé téma je až příliš zpolitizováno.

Profesor Seba z Rethink X ale zdůrazňuje: "This is not energy transition, this is technology disruption." A vyzdvihuje klíčovou úlohu nových business modelů.

Stejně jako v automotive, ve finančním sektoru apod. jsou ty skutečné důvody kombinací technologických trendů na základě ekonomických zákonů. Disrupce nejsou historicky nic nového, došlo k nim v minulosti mnohokrát.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se