Domů
Elektřina
McKinsey: Globální poptávka po elektřině se do roku 2050 zdvojnásobí
Elektricke vedeni. Autor: Andrew Imanaka

McKinsey: Globální poptávka po elektřině se do roku 2050 zdvojnásobí

Konzultační společnost McKinsey zveřejnila zprávu Global Energy Perspective 2021, která zkoumá, jakým způsobem by se mohl vyvíjet globální energetický sektor. McKinsey na svých webových stránkách představila hlavní závěry zprávy. Mnoho z nich se odvíjí právě od referenčního scénáře, který mimo jiné reflektuje očekávaný vývoj, pokud nedojde ke změnám oproti aktuálně nastaveným trendům a politikám.

Zveřejněný energetický výhled Global Energy Perspective 2021 společnosti McKinsey možný vývoj transformace energetického sektoru zkoumá prostřednictvím čtyř scénářů. V návaznosti na předchozí analýzy a vzhledem k aktuálním datům spojeným s vývojem pandemie McKinsey pro účely této zprávy využívala základního scénáře, který se nazývá „Virus pod kontrolou; vrací se růst“ (angl. „Virus Contained; growth returns“). Z toho se odvíjí veškeré predikce konzultantské společnosti v předložené zprávě.

Dlouhodobý dopad pandemie bude mírný

Podle predikcí McKinsey se globální poptávka po energii vrátí na úroveň před vypuknutím pandemie koronaviru, tedy na úroveň z roku 2019, během jednoho až čtyř let v závislosti na použitých scénářích. Zároveň se ale už nedostane zpět do předešlého růstového trendu. Poptávka po elektřině a plynu se na původní úroveň vrátí rychleji než ropa. Uhlí se na původní poptávku již nevrátí.

Poptávka po elektřině bude významně růst. Podle zprávy se mezi lety 2020 až 2050 zdvojnásobí. Podíl elektřiny na energetickém mixu se do 30 let zvýší na 30 %. Důvodem bude elektrifikace a rozvoj využívání zeleného vodíku. V roce 2035 se bude dle referenčního scénáře vyrábět 50 % elektřiny z obnovitelných zdrojů. Podle McKinsey budou v novém energetickém systému hrát významnou roli baterie, ale i plynové zdroje, které budou pokrývat období, kdy budou obnovitelné zdroje vyrábět méně.

Elektroenergetický mix v referenčním scénáři McKinsey v letech 2020 a 2050. Zdroj: McKinsey Global Energy Perspective 2021

Pokud chceme snížit emise, musíme udělat více

Dochází postupně k poklesu poptávky po fosilních palivech. K vrcholu poptávky po uhlí již došlo, v případě ropy ho McKinsey očekává na konci současné dekády a v případě zemního plynu na konci 30. let. Nicméně fosilní paliva mají v referenčním scénáři energetického výhledu v roce 2050 stále své místo – tvoří více než polovinu globální poptávky po energii. A to především díky růstu poptávky v letectví a chemickém průmyslu.

V referenčním scénáři nebude omezení globálního oteplování pod 1,5 °C dosaženo. Emise naopak zůstanou poměrně vysoké a podle McKinsey budou na úrovni oteplení o 3,5 °C. Dle predikcí emise CO2 spojené s energetikou zůstanou na stejné hodnotě až do roku 2030 a poté začnou mírně klesat.

Vývoj emisí v energetice do roku 2050 v referenčním scénáři McKinsey. Zdroj: McKinsey Global Energy Perspective 2021

Autor úvodní fotografie: Andrew Imanaka

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(42)
Jiří
20. leden 2021, 08:58

Překvapuje mě v tom scénáři 2050 drtivá převaha FVE nad VtE, čekal bych to obráceně.

blaha.p
20. leden 2021, 09:31

ono to má svojí logiku, FVE je něco co si může pořídit kdokoli, tím jak rychle klesá cena a zároveň roste výkon panelů (v roce 2010 měl nejlepší panel výkon 200 Wp, dnes už jsou panely s výkonem přes 500 Wp, tzn. že v ČR jste potřeboval v roce 2010 na výrobu 1 MWh = 5 panelů, dnes vám stačí 2), po roce 2025 to bude zcela dostupný zdroj pro všechny, firmy, RD, panelové domy, parkoviště, loni se u nás instalovalo 6300 střešních FVE např. v Polsku už je jich 300.000. V ČR je potenciál na střechách a brownfieldech vypočítán na cca 30 TWh/rok při současné technologii, u větru je to max 8-10 TWh. Solární energie od března do září bude v Evropě zcela dominovat, např. v Německu už loni bylo v těchto měsících Slunce největším zdrojem EE v Německu.

Josef
20. leden 2021, 10:48

Jo a k čemu ty panely budete potřebovat , když v poledne jste většinou v práci a večer nefungují ? V zimě v topné sezoně také ne. Navíc je to nenávratné. Možná s lepší legislativou virtuálních baterií by to mělo smysl, ale jako pro energetiku státu jako ČR naprosto k ničemu, protože v létě je elektřiny obecný nadbytek a v zimě jsou FV panely prakticky k ničemu. Pro tropické oblasti je to samozřejmě něco jiného....

pr
20. leden 2021, 11:30

Abychom měli elektrickou energii na minimálně 3 dny dopředu.

Žijete, či předkládáte argumenty možná platné v roce 2010. Dnes, kdy v koncových cenách a včetně DPH (např. web GWL) vyjde akumulace 1kWh zhruba na 1,8Kč je Vaše prohlášení omluvitelné pouze Vašim přílišným pracovním zaneprázdněním.

Josef
21. leden 2021, 10:33

1,8kč za akumulaci takže když máte 10KW baterii a zničí se po 1500 cyklech = 15MWh el. energie + ještě 20% ztráty energie = 3MW takže taková baterie by musela vyjít na 20 tisíc korun včetně instalace a montáže. Kde se za tyto ceny prodává ? Já vám to povím V pohádkách pro dospělé děti o levné energii z OZE....

pr
21. leden 2021, 17:29

Tak znovu specielně pro Vás který nedokážete rozlišit ani výkon od energie.

shop gwl eu/Winston-40Ah-200Ah/WB-LYP300AHA-LiFeYPO4-3-2V-300Ah.html?cur=2

Cena včetně DPH 10020Kč, kapacita akumulátoru 3,2V*300Ah=0,96 kWh. Přepočteno na 1kWh 10437 Kč. Akumulátor má životnost 6000 cyklů pro pokles na 80% kapacity, nikoli na nulu. Tedy 10437/6000=1,74Kč za uložení 1kWh. To co jsem zanedbal jako pokles 100%>80% se s přehledem vynahradí při poklesu z 80% na nulu. Ztrátu energie nepočítám, počítám pouze energii vycucnutelnou z akumulátoru - tedy opravdu uloženou, FVE stejně pracuje s rezervou a slunce faktury neposílá.

Váš výpočet jsem se po přečtení první věty ani nepokusil rozklíčovat. Pokud najdete chybu v mém, dejte vědět.

T
20. leden 2021, 14:56

A teplou vodu ohrivate v lete jak? S FVE primo do boileru!Klimu ma dnes kazdy i zamestnani,ta nejvic zatezuje sit!

blaha.p
20. leden 2021, 18:15

Pepo budíček, drtivá většina střešních instalací FVE je samozřejmě s bateriovým úložištěm, vloni to bylo z 6300 realizací cca 85%. Takový dům se stává od března do září ostrovním a navíc dodává přebytky do sítě, tento efekt rychle poroste, příští rok je odhad cca 12.000 střešních realizací. Navíc v zimě, kdy jsou malému výkonu FVE k ničemu, budou sloužit jako virtuální elektrárny v Německu už to takto funguje. Do jedné propojené sítě jsou zapojeny desetitisíce RD s FVE na střeše a bateriovým úložištěm, ty v zimě mohou uložit přebytečnou energii z větrníků a až přestane foukat budou ji dodávat do sítě, tím se výrazně zvýší účinnost FVE a VTE. Jedna z největších síti je od firmy Sonnen níže posílám mapu Sonnen komunity, na mapě je vidět desetitisíce bodu v Německu, Italii, Rakousku, USA, Austrálii, VB, v ČR je to několik stovek, které jsou vzájemně propojené v jeden celek. Podobně funguje několik firem, např. Tesla začíná takto ve VB a sonduje Německo.

https://globe.sonnen.de/

pr
20. leden 2021, 19:20

Dodávky do sítě jsou nesmysl. Maximálně to co regulace nestihne utnout když už je povinnost být sfázován se sítí. Dost na tom, že se distribuci povinně kompenzuje jalovina. Raději nechat na střeše než obtěžovat distributora a obchodníka tím co nechce.

Bizon
20. leden 2021, 19:41

Když už tam ty výstupní kondenzátory jsou, tak aspoň nepříjdou nazmar, super že i dodají do sítě jalovinu. Kondenzátorovou banku ještě nejde štelova plynule, musí se spínat po jednotlivých bankách, takže spousta malých jednotek je ideální pro jemnou regulaci účiníku.

S tím prodejem do sítě z rodinných domů mám taky pocit že to je blbot, distributor nemá zájem ani na rekuperované elektrice z dráhy, na nějaké lidi kašle tím tuplem.

energetik
20. leden 2021, 20:33

Bizon

jaké výstupní kondenzátory? Ty jsou snad jen u malých asynchronních točivých zdrojů, kterým také umožňují ostrovní provoz, ale není to moc stabilní, jen nouzové řešení.

Když je v místě připojení přepětí tak se jalový výkon ze sítě odebírá a když je podpětí tak se naopak dodává.

To musí v ČR i Německu, Rakousku atd.. dělat každá nová elektrárna i akumulační sytém. A u zdrojů se střídači to nedělají kondenzátory, ale střídač (podobně jako aktivní filtr). A dokonce k tomu aby střídač dodával nebo odebíral jalovinu tak k tomu nepotřebuje činný výkon (pokud zanedbáme ztráty, ovládání a signalizace) tedy akumulátor může být vybitý a FVE v noci a přesto stabilizují síť jalovinou.

energetik
20. leden 2021, 20:40

Bizon

distributor nemůže ze své libovůle, překážet trhu a tedy chtít nebo nechtít od někoho přenést energii. Energie se prodává a nakupuje od obchodníků a distributoři do toho naštěstí nemohou bez nějakého rozumného technického zdůvodnění nebo nouzového stavu kecat.

Pokud má tedy někdo legálně připojená zdroj a smlouvu s obchodníkem na výkup energie, tak do toho distributor za normálního stavu namůže nijak zasahovat.

blaha.p
21. leden 2021, 05:57

Ach jo, jak můžete diskutovat a nevědět energetické základy, samozřejmě že se přebytky z FVE rodinných domů dodávají do sítě, a distributoři je rádi vykupují, protože na každé kWh vydělají několik korun. Běžná FVE na RD dodá do sítě v létě přebytek cca 10 kWh/den, aktuálně je cca 25.000 takových FVE tzn. do sítě každý den pošlou cca 300 MWh/den. Níže posílám několik odkazů, kde jsou i modelové případy.

https://energetika.tzb-info.cz/elektroenergetika/17698-porovnani-produktu-na-vykup-prebytku-z-fotovoltaicke-elektrarny-pro-domacnosti

https://ppas.cz/vykupy-elektriny

https://www.cez.cz/firmy/cs/vykup-elektriny-z-decentralnich-zdroju.html

Ondra
21. leden 2021, 07:51

blaha.p - Ostatnim vytýkate že neznaj základy a pak tady sám píšete trochu bludy. Těžko vydělaj na každý kWh několik korun. To by elektřina musela stát v průměru minimálně 80 euro za MWh a oni museli vykupovat za nula aby vydělali aspoň 2 Kč za kWh.

Podle odkazů co ste sem dal tak ČEZ vydělá na jedný vykoupený kWh od malovýrobce 0,5 Kč (hrubá marže!) a PP podle ceny na trhu a toho jestli od nich odebíráte nebo ne. Každopádně jestli vykupujou za 950 Kč za MWh (když od nich teda zároveň odebiráte) tak na tom žádnej vývar nemaj. Spíš jim jde o to nabidnout aspoň trochu solidní podmínky pro výkup aby ste od nich zároveň odebíral elektřinu.

blaha.p
21. leden 2021, 08:41

Ondro bludy šíříte vy, ČEZ vykoupí přebytečnou EE - 1 kWh za cca 500 Kč/MWh = 0,50Kč/kWh, ale pak jí prodá za 2000 Kč/MWh = 2,-Kč/kWh (cena silové elektřiny pro zákazníka) samozřejmě ČEZ vydělá i na distribuci a dalších položkách, kapišto. Jen na silové EE vydělává ČEZ min. cca 1,5 Kč/kWh.

Emil
21. leden 2021, 09:04

Tak to bych chtěl vidět, kde prodává ČEZ silovou elektřinu za 2 Kč/kWh, a hlavně toho kdo jí za tu cenu kupuje. Já s výrazně podprůměrnou spotřebou a jednotarifem platím zhruba polovinu, ani ve srovnávači ERÚ jsem nenašel žádnou nabídku, kde by se cena silové elektřiny aspoň blížila ke 2 Kč.

blaha.p
21. leden 2021, 09:16

jasně na burze stojí elektřina cca 1,5/kWh ale Emil jí má 1,-Kč

Emil
21. leden 2021, 09:27

1099 Kč/MWh konkrétně. A tu nabídku na ERÚ nebo TZB-info za 2000 Kč/MWh už hledáte?

blaha.p
21. leden 2021, 09:33

jasně Emčo, to že žiješ ve virtuálním světě, už víme dávno, hele mě zase na zahradě včera přistáli Marťani a dnes se zastaví na pivo Iron Man, tak pá

Emil
21. leden 2021, 09:35

Chápu, takže žádnou nabídku za 2 Kč jste nenašel, nebo možná ani nevíte jak jí hledat.

blaha.p
21. leden 2021, 09:39

Emčo, klidně sem napiš, že máš EE za 300 Kč/MWh to vypadá mnohem líp, a takovej PetrV nebo tvůj vyšinutej jmenovec Jaroslav Novák ti to určitě potvrdí

Emil
21. leden 2021, 09:49

Kdo si včas zafixoval, má elektřinu levnou, kdo to neudělal, má elektřinu dražší. Nevím co se vám na tom nezdá.

Ondra
21. leden 2021, 09:56

pane blaho.p v odkazu na ČEZ co ste sem dával je jasně napsaný "Výkup přetoků FVE s instalovaným výkonem do 100 kW je realizován za cenu OKO – 500 Kč/MWh". Cena OKO je cena na dennim trhu. Takže dostanete zaplaceno za každou hodinu jinak podle ceny na DT ale sníženou o 500 Kč za MWh. Asi tolik k těm bludům a ceně 500 Kč za MWh.

Jenom nevim jak to maj řešený když je záporná cena nebo cena blízká nule. To pak asi za dodavku do sítě zaplatíte. Ale cenu na DT víte na den dopředu takže je možný se tomu přizpůsobit.

Hezkej den!

blaha.p
21. leden 2021, 10:08

Ondro, nehledejte složitosti, níže posílám odkaz, kde je rozebráno jak to funguje u několika společností. Obecně mě šokovalo, že si někdo ještě dnes myslí, že přebytky ze střešních FVE se neposílají do sítě. Jestliže střešní FVE u nás dodají do sítě přebytky v létě každý den v cca 300 MWh, znamená to, že se nemusí spálit 300 tun uhlí/den v elektrárnách, V Německu kde je cca 1,3 mil. střešních FVE to budou v létě desítky GWh/den, kolem roku 2030 to budou stovky GWh/den

https://www.nemakej.cz/5-firem-vykupuje-prebytky-z-fve-o512

Ondra
21. leden 2021, 10:33

Pane blaho já za tim žádný složitosti nehledám a Váš posledni odkaz jenom potvrzuje co sem napsal. ČEZ vykupuje podle ceny na dennim trhu minus 500 Kč/MWh. Těžko to proda zákazníkům za 2 Kč/kWh a obzvlášť o víkendu když maj elektřiny beztak sami moc a musej prodávat na dennim trhu už tak. Takže tuhle elektřinu navic z FVE jenom vezmou a taky prodaj na DT a vemou si za to 500 Kč/MWh.

K dodávce do sítě - samozřejmě že obchodnici vykupujou ale jde předevšim o starý FVE. Tam maj navíc lidi/firmy zelenej bonus takže se jim nevyplati výrobu omezovat. U novejch FVE je blbost mít zbytečně velký přebytky protože to nedává smysl. Lepší je nacpat do vody. Navic tušim že v podmínkách dotačních programů pro firmy i fyzický osoby je nějaký minimální procento samospotřeby (ale docela velký) vyrobený elektřiny takže přebytky jsou minimální.

Bizon
21. leden 2021, 15:17

Energetik: Mluvil jsem o výstupních kondenzátorech měničů, předpokládal jsem že účiník/jalovinu kompenzují právě ony. Nemyslel jsem to špatně, samostatné kondenzátorové banky se ke kompenzaci účiníku v PS používají už desetiletí!

O předpětí/podpětí jsem vůbec nepsal, s jalovinou to souvisí, ale jinak se jalovina přece řídí tak ab byl účiník 1, dodává se kdykoliv je jí v síti nedostatek.

pr
21. leden 2021, 18:54

pane blaha.p

možná někteří zákazníci velkých firem do sítě elektřinu posílají. Já mám zkušenost, že každý udělá cokoli aby neposílal nic. Neb jak se zde správně píše obchodník z toho má 50 haléřů a distributor (v mém případě ČEZ) se opeří na tom, že v baráku který má více partají a vnitřní rozvody jsme si tam dělali za své, soused za mou kilowatthodinu odevzdá 1,70 - 2,20 Kč za "distribuci".

Tedy já jsem investoval, mám za kWh 0,6Kč, můj obchodník má vejvar 0,5Kč což je férové a distibutor který nehnul prstem má dvě Ká. A to nehovořím, že mu zdarma dotuju kompenzaci jaloviny. To je terno, že?

ijn
20. leden 2021, 08:58

ČR díky geomorfologii a hydrologii krajiny i technické schopnosti odborníků nemusí čekat na pokles cen a dovoz baterií, ale vybudování několika PVE nabídnout ukládání až 32-50 GWh v denním cyklu, kde jsou číslovky a ekonomické vyhodnocení baterek, komu přináší zisky, jak se regenerují, co s likvidací, jak se hasí v případě požáru??? Proč se neumíme zasadit k zahájení staveb, atd??? Zelení vyděrači a političtí zoufalci nepotřebují lidu ČR prospět, oni potřebují rozkrádat SR při nákupu roušek!!! Prostě naši zrůdní politici jenom škodí všem!!!

Miloslav Černý
20. leden 2021, 10:08

Co ty nevyužité i km. hluboké díry po hlubinných důlních těžbách. Ve Švýcarsku to funguje jeřábovým způsobem ukládáním těžkých břemen jenom se 100m převýšením s 85 procent. účinností. Nemysleme si, že je u nás menší gravitace.

blaha.p
20. leden 2021, 10:44

způsobů ukládání obrovských přebytků z OZE pro pozdější využití v budoucnu bude mnoho, níže posílám video s jednou realizací

https://www.solarninovinky.cz/video-energy-vault-spousti-do-provozu-prvni-baterii-v-podobe-jerabu-s-ucinnosti-85/

ijn
20. leden 2021, 10:47

ani tak jednoduché řešení AKUMULACE NEZPROVOZNÍME,.neudržíme v provozu pro nečerpání vody, šachty zatopené a strojovny a věže ve šrotu,...!!! ale výkony jsou malé až zanedbatelné, je-li v EPS SRN přes 32 000 GW od FVE a VtE 40 000MWe musí být v akumulaci až 1/10

...P=7 000 MWe

Bizon
20. leden 2021, 12:13

Věříte že ty jeřáby s břemeny budou praktické a tak účinné? Mně teoreticky zajímají všechny akumulace, neshazuji to, jen mám určité pochybnosti. Mám pocit že když už gravitační uložení, tak voda je tak nějak praktičtější: skládá se sama, neopotřebuje se, je zadarmo, i jednodušší rozhraní se samotným generátorem.

Na povrchu myslím že ty jeřáby zabije čistě vítr, jestli něco tak radši spouštění do důlních šachet.

blaha.p
20. leden 2021, 18:21

Firma Energy Vault udává: účinnost 85%, životnost 30 let, cena 0,06 €/kWh viz článek

https://www.solarninovinky.cz/video-energy-vault-spousti-do-provozu-prvni-baterii-v-podobe-jerabu-s-ucinnosti-85/

Miloslav Černý
21. leden 2021, 09:23

Výhoda jeřábových systémů při využití skončených hlubinných šachet. Výkon by nemohl být malý, neboť břemena by mohla mít přibližně 3 krát větší hustotu oproti vodě možná větší podle levně dostupného materiálu. Velký výškový rozdíl. Není zatopené žádné území. Jednodušší přenos kinetické energie. Vítr při zastřešení nehrozí. S automatizací by neměl být problém. Těch výhod by se dalo uvést určitě více.

Milan Vaněček
20. leden 2021, 10:59

Myslím, že už brzy si každý uvědomí že jenom Slunce je obrovský zdroj

nevyčerpatelné energie, který je neustále levnější, během 5-10 let už bude dostatečně levný i pro občany ČR vydělávající jen průměrnou mzdu.

Fotovoltaika je jediný nový hi tech zdroj elektřiny, kdy je extrémně složité navrhnout a vyrobit prototyp fotovoltaického panelu, se stále vyšší účinností

ale pak je vše již jednoduché, modulární, spolehlivé,

žádné pohyblivé součástky, běhají jen elektrony.

A cena panelů klesla již více než 100x, od roku 2009 desetkrát, a se zvyšující účinností a s továrnami, které mají výstup 5-10 GW výkonu vyrobených panelů každý rok (a každý rok se staví nové výkonnější) se

dočkáme levných panelů i pro ČR a nakonec budou dost levné i pro obyčejné Afričany.

A tam kde je velká spotřeba energie v zimě se musí stejně agresivně tato spotřeba (tepla) snižovat. Energie kterou nemusíme vyrobit (resp přeměnit z fosilních či jaderných zdrojů na teplo) je ta nejčistší a dlouhodobě i nejlevnější energie. Šetření teplem je stejně důležité jako fotovoltaika.

Tož tak.

pr
20. leden 2021, 11:42

FV energie je bez dotací cenově konkurenceschopná již minimálně 7 let. Minimálně na ohřev teplé vody. Ale kdo investoval tehdy a investici již umořil, má dnes finanční prostor pro rozšíření. Je to o správném načasování. Kdo chce vše hned tady a teď, ještě je furiantsky nucen některými odezdikezdisty stříhat dráty k distributorovi, je blázen.

luboš
20. leden 2021, 12:28

Ti kakzvaní Afričani nás ve využívání solární energie dávno předehnali. Somálsko je pro nás Evropany symbol největší bídy a přesto mají již hodně dlouho ve městech veřejné osvětlení na solární energii viz odkaz. Pouze evropská propaganda dělá z Evropanů špičku morálky a energetické lídry. Je to vůči Afričanům naprosto nemorální. Evropani dokončili vykácení pralesů před jedním tisícem let, češi vykáceli dubovou Šumavu před 150 - 300 lety, tak komu co můžeme kázat o záchraně planety pomocí snižování CO2! Kydáme špínu na brazilskou vládu a velebíme naše evropské panovníky, kteří plundrovali planetu ve jménu průmyslové revoluce stejně jako dnešní odlesňovači na zeměkouli, třeba ve jménu palmového oleje.

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097181328-udalosti/219411000101228/

PetrV
20. leden 2021, 20:17

mckinsey si tu ee vycucá ze zadele?

Pindalů a oze zlodějů je hromada a skutečné podstatě energetiky rozumí málokdo.

blaha.p
21. leden 2021, 05:48

hele PetrV raději nám rosničko řekni, kdy přijde ta tlaková výše, leden končí a pořád nic. Ale v neděli konečně mrzlo - 14 °C, a ještě bych poprosil o přesné datum začátku slibovaného globálního ochlazení, které slibuješ po 61,5 letech.

PetrV
21. leden 2021, 07:51

Hele, pindalo a zloději blaho, koukni se na windy.com a nebo ještě lépe na model gsf.

Pokud se tedy vyznáš v předpovědi počasí.

Jinak věř honcové... Ta ti to u trouby upeče...

blaha.p
21. leden 2021, 10:14

no windy je můj oblíbený web, koukám a vidím, že Německé větrníky dnes vyrobí cca 1 TWh/den na to se Dukovany nadřou celý jeden měsíc. A dokonce včera německé s FVE vyrobily víc EE jak Dukovany, a o je leden.

A tebou slibovaná tlaková výše, se bezpečně drží v nepřátelském Rusku a do konce ledna se k nám rozhodně nedostane.

Ondra
21. leden 2021, 10:24

Ano a přesně proto ma v sobotu výroba německejch VtE klesnout z dnešnich průměrnejch cca 40 GW na 10 GW. Pokud se samozřejmě ještě nezměni předpověď počasí. Ale přece na den až dva dopředu se podle místnich expertů dá výroba VtE předpovědět velmi přesně...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se