Domů
Emise CO2
Platts: Globální emise CO2 z energetiky v roce 2021 porostou i přes růst OZE
Zdroj: Pixabay

Platts: Globální emise CO2 z energetiky v roce 2021 porostou i přes růst OZE

Výstavba nových větrných a solárních elektráren by měla v příštím roce globálně zrychlit, avšak zotavení ekonomiky, přechod z plynu na uhlí a nízké ceny fosilních paliv zapříčiní meziroční nárůst emisí CO2 z energetiky o 4,4 % na necelých 32 miliard tun. Vyplývá to z odhadů analytiků  z S&P Global Platts Analytics.

Analytická společnost S&P Global Platts Analytics při online briefingu ke svému energetickému výhledu pro rok 2021 uvedla, že globální růst výstavby větrných a solárních elektráren bude podpořen zejména solárními instalacemi v Číně, navýšením instalací v Indii a odloženými instalacemi z roku 2020 do roku 2021 v USA.

„Pro rok 2020 jsme navýšili náš odhad nového instalovaného výkonu fotovoltaických elektráren o 7 % (zhruba 8 GW), zatímco pro rok 2021 zůstaly naše předpovědi nezměněny,“ uvedli analytici z Platts.

Podle Platts by zotavení produkce jaderných elektráren a již zmíněný růst výkonu v obnovitelných zdrojích měly potlačit růst spotřeby fosilních paliv v sektoru výroby elektřiny.

„Avšak i přes větší zaměření na dlouhodobé snižování emisí uhlíku způsobí zotavení ekonomiky, přechod z plynu na uhlí a nízké ceny fosilních paliv růst globálních emisí CO2 z energetiky v roce 2021  o 1,4 miliardy tun nebo 4,4 %,“ dodali analytici.

V souvislosti s částečným zpětným přechodem z plynu na uhlí upozorňují Platts zejména na Spojené státy americké, kde byl tento trend pozorován již v průběhu letošního roku.

„Přechod z plynu na uhlí a zotavující se poptávka po elektřině zvýší v USA požadavky na dodávku uhlí v roce 2021, avšak pro americké producenty uhlí, kteří se často nacházejí ve finanční tísni, bude obtížné navýšit dodávku odpovídajícím způsobem,“ dodal Platts.

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.