Domů
Elektřina
Nejpokročilejší evropská plynová teplárna s 90% účinností dostala zelenou

Nejpokročilejší evropská plynová teplárna s 90% účinností dostala zelenou

Elektřina
Bez komentáře
11. prosinec 2016, 13:49
Jan Budín

Výstavba vysoce flexibilní teplárny zahrnující 20 plynových kogeneračních jednotek o celkovém elektrickém instalovaném výkonu 190 MWe v německém Kielu dostala zelenou. Nová teplárna, jejíž celková účinnost výroby elektřiny a tepla přesáhne 90 %, nahradí dožívající černouhelnou elektrárnu. 

Německá společnost Stadtwerke Kiel dala v polovině listopadu zelenou výstavbě vysoce flexibilní plynové teplárny zahrnující 20 kogeneračních jednotek Jenbacher J920 FleXtra, které se pyšní celkovou účinností výroby elektřiny a tepla přesahující 90 %.

Instalovaný elektrický výkon nové teplárny bude 190 MWe a instalovaný tepelný výkon 192 MWt. Investiční náklady projektu by měly dosáhnout přibližně 290 milionů euro.

Jedním z hlavních požadavků na novou teplárnu byla vysoká flexibilita, kterou instalované plynové kogenerační jednotky dokáží poskytnout. Každá z kogeneračních jednotek může být ovládána samostatně a zvládne najet na plný výkon za méně než 5 minut.

Kogenerační jednotky Jenbacher J920 FleXtra

Projekt byl rozdělen do dvou fází

Celý projekt náhrady dožívající černouhelné elektrárny novým flexibilním zdrojem byl rozdělen do dvou fází. Počáteční fáze zahrnovala vybudování čerpací stanice, která bude zajišťovat napojení elektrodového kotle a 60 metrů vysoké tepelné akumulační nádrže (objem 30 000 m3) do soustavy centrálního zásobování teplem.

Díky tomuto systému bude teplárna moci ukládat přebytečnou elektřinu z větrných elektráren ve formě tepla v akumulační nádrži, aby bylo teplo následně v době potřeby dodáno spotřebitelům.

Druhá fáze projektu zahrnuje výstavbu uvedených plynových kogeneračních jednotek. Projekt by měl být dokončen na podzim roku 2018.

Úvodní fotografie: Výstavba plynové teplárny v německém Kielu (zdroj: www.alpiq.ch)

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Státu by se teď hodilo mít ČEZ pod pevnou kontrolou, říká ředitel ANDE Jiří Gavor
24. červen 2022, 05:30
HN: RWE pozastavila prodej zásobníků plynu v ČR, zájem měl jen EPH
24. červen 2022, 05:07
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se