Německo krotí své plány na uzavírání uhelných elektráren

1. červenec 2016, 19:11
DomůEmise CO2Německo krotí své plány na uzavírání uhelných elektráren

Konec uhlí se v Německu dle informací agentury Reuters odkládá. Návrh dokumentu ministerstva životního prostředí zabývající se budoucností uhelných elektráren doznal oproti své květnové verzi významných změn.

Ještě v květnové verzi dokumentu byl stanoven časový harmonogram vyřazování uhelných zdrojů pro jednotlivé sektory. V původním návrhu se počítalo s tím, že Německo vyřadí z provozu své uhelné zdroje „výrazně dříve“ než v roce 2050. Toto bylo jedno z opatření, které mělo Německu pomoci dostát svým závazkům z Pařížské klimatické konference.

Zmiňovaný dokument je německým národním akčním plánem do roku 2050, který dává základy pro ambiciózní cíl přechodu od fosilních paliv a snížení emisí CO2 o 95 % v porovnání s rokem 1990.

Obě verze si našly své kritiky

Původní návrh byl ostře kritizován ze strany odborových svazů z těžařských regionů, stejně jako ze strany společností z uhelného sektoru. Obavu vzbuzuje především rušení pracovních míst a poškození celého sektoru.

Naopak současný návrh je kritizovaný ze strany ekologických organizací. Představitel organizace NGO Germanwatch Christoph Bals podotýká:

„Sedm měsíců po úspěchu klimatické konference v Paříži vláda kapitulovala ve prospěch zájmů fosilní lobby a propásla šanci dát ekonomice impulz k modernizaci prezentováním jasných plánů budoucího vývoje.“

Další z nástrojů, který oproti původním plánům zmizel, jsou zvýšené odvody z benzínu, topného oleje a plynu. Nový akční plán ovšem stále zmiňuje plány na reformu ekologických daní a poplatků.

Odstavec, který počítal s německou podporou zavedení cenových podlah pro emisní povolenky, byl v novém návrhu také vypuštěn.

Novou podobu národního akčního plánu musí schválit ostatní ministerstva a také úřad spolkové kancléřky. Kabinet by měl návrh projednat v září.

Úvodní fotografie: uhelná elektrárna Datteln, zdroj: Uniper