Domů
Teplárenství
Nová elektrárna kombinuje plynovou turbínu, solární panely a akumulaci energie

Nová elektrárna kombinuje plynovou turbínu, solární panely a akumulaci energie

Zatím co se v Japonsku instalují plovoucí solární elektrárny, podporují se plovoucí větrné elektrárny u břehů Portugalska, v Berlíně se objevila nová hybridní elektrárna. Tento „hybrid“, který spojuje plynový cyklus, solární elektrárnu a systém skladování energie, může být pro obnovitelné zdroje další možný vývoj. Vše je spojeno pomocí sofistikovaného softwaru, který optimalizuje výrobu podle konkrétních podmínek.

Blíže účel elektrárny popsal Christoph Lange z společnosti Energieplan: „Dnes v obnovitelných zdrojích spoléháme především na energii větru a slunce, která má proměnný výkon v závislosti na aktuálních podmínkách. Potřebujeme nový model, který kombinuje obnovitelné zdroje dohromady se stálým zdrojem elektřiny.

Jedno takové řešení vešlo do provozu tuto středu 13. 5. 2015. To kombinuje kogenerační plynový cyklus, solární elektrárny, akumulátory pro skladování elektřiny a skladování tepla. Celkem má elektrárna 1 MW výkonu (0,4 MW v plynové kogeneraci a 0,6 MW výkonu v solárních panelech) a bude zároveň dodávat teplo do přilehlých oblastí.

Zdroj: www.gereports.com

Klíčovou součástí je řídící software, který řídí a plánuje výrobu a spotřebu elektřiny a skladuje elektřinu a teplo, nebo prodává elektřinu do sítě.

„Potřebujeme najít nový způsob myšlení. Již to není o boji solárních a plynových elektráren. Musíme je zkombinovat a těžit z toho“
Bernhard Beck, zakladatel společnosti BELETRIC

Na vývoji začaly práce teprve před rokem, kdy si zakladatelé všimli, že při kombinaci vhodných diagramů výroby plynové turbíny a solárních panelů je možné získat relativně stálou výstupní hodnotu výroby. Při velkém zjednodušení je možné říct, že plynový cyklus je užíván zejména v zimě a méně v létě, kdy jeho provoz díky solárním elektrárnám a akumulaci nedává smysl. Výhody dále zvyšuje užití optimalizačního softwaru výroby a spotřeby.

Flexibilní plynová turbína (Jenbacher od GE) umožní rychlý nárůst nebo pokles výstupního výkonu, podle aktuální výroby solárních panelů. Je téměř bez emisí a v kombinované výrobě má až 90% účinnost.

Nadvýrobu je možné prodat do sítě nebo skladovat v akumulátorech o kapacitě 200 kWh, která je využita v případě potřeby. Nová elektrárna může podnikům ušetřit až 30 % na účtech za elektřinu, než kdyby spoléhali pouze na kogeneraci a elektřinu ze sítě. „Solární energie je levná, teplo máme prakticky zadarmo a navíc pomáháme životnímu prostředí“ dodal Bernhard Beck.

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.