Domů
Elektřina
Nová technologie Li-ion baterií optimalizuje nabíjecí a vybíjecí cykly

Nová technologie Li-ion baterií optimalizuje nabíjecí a vybíjecí cykly

Nová technologie konstrukce lithium-iontových baterií využívající pevného skupenství významně snižuje vnitřní odpor článku. Nižší odpor vede k optimalizaci nabíjecího a vybíjecího cyklu baterie. Na vývoji nového typu baterie se podíleli vědci ze společnosti Hitachi a Institutu pro materiálový výzkum univerzity v Tohoku.

Nová technologie využívá různé komplexní sloučeniny založené na sloučenině LiBH4. Tyto sloučeniny pevného skupenství jsou využity jako elektrolyty právě za účelem zlepšení celkového výkonu baterie. Výsledkem je skutečnost, že baterie jsou bez problému schopny fungovat při teplotách dosahujících až 150 °C.

Technologie zároveň umožní vybití na úrovni 90 % kapacity baterie. Dnes běžně užívané lithiové baterie jsou schopny využít okolo 80 % své kapacity. V rámci optimalizačních procesů se bojuje o každé procento, jedná se tedy opravdu o značný posun vpřed.

Vysoké teploty bez chlazení

Díky kontrukci využívající pevný elektrolyt bude potenciálně možné využít lithiové baterie v dosud zapovězených aplikacích, využívajících vysoké provozní teploty. Ještě významnější je však skutečnost, že se provoz zařízení s novým typem lithiových baterií v mnoha případech obejde bez chladícího systému, který je obvykle nezbytný z důvodu udržitelnosti a prodloužení životnosti akumulátorů.

Závěrem společnosti Hitachi je tvrzení, že díky výhodám tohoto systému bude možno provádět mnohem kompaktnější konstrukce, což se mimo lepší využitelnosti projeví rovněž poklesem cen. Vědci se dále zaměřují na navýšení kapacity, zvýšení hustoty energie a vylepšení nabíjecího a vybíjecího cyklu tak, aby konstrukce dostála svým teoretickým předpokladům.

Zdroj úvodní fotografie: Kevin Krejci

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Jak ušetřit elektřinu? Sledujte hlavně chladničku, sušičku a myčku
24. září 2022, 16:24
Německé velkoobchodní ceny elektřiny prudce porostou. Klesat začnou až od roku 2024, tvrdí analýza
23. září 2022, 15:07
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se