Oliver Wyman: Německý odklon od uhlí bude zátěžovým testem. Očekáváme silný nárůst ceny elektřiny

DomůElektřinaOliver Wyman: Německý odklon od uhlí bude zátěžovým testem. Očekáváme silný nárůst ceny elektřiny

Německý odklon od uhlí by mohl do roku 2022 vést k „silnému nárůstu“ velkoobchodních cen elektřiny v následujících. V delším horizontu se cena ustálí na cca 50 eurech/MWh vlivem rozvoje vysoce účinných plynových elektráren. Uvedla to poradenská společnost Oliver Wyman.

Odklon od uhlí bude zátěžovým testem pro vládu a dodavatele elektřiny. Podle analýzy Oliver Wyman by mohly velkoobchodní ceny elektřiny stoupnout z přibližně 40 eur za MWh v roce 2018 na 65 eur/MWh do roku 2022.

„Čas nízkých cen elektřiny je u konce. Současně s odchodem uhlí stoupá volatilita. Uvidíme cenové špičky a následné korektury,“ říká Jörg Stäglich, partner v poradenské společnosti Oliver Wyman.

Kromě toho vzroste riziko nedostatku výkonu v soustavě, protože lépe předvídatelné uhelné a jaderné elektrárny budou z energetického mixu odstaveny, uvádí analýza. Řešením problému má být navýšení instalovaného výkonu plynových elektráren a stacionárních baterií.

„Z čistě ekonomicky racionálního hlediska musíme nyní zažít renesanci plynových elektráren,“ uvedl Thomas Fritz, další z partnerů v Oliver Wyman. Varoval, že problémem může být přijetí plynových elektráren ze strany veřejnosti, protože zemní plyn je přeci jen stále fosilní palivo. „Ústřední otázkou je, do jaké míry budou plynové elektrárny společensky akceptovány a zda se plyn za pět až deset let nestane novým uhlím.“

Dle prognózy, která je založena na tzv. Dynamickém merit order modelu, který simuluje vývoj německého trhu s elektřinou, by se cena elektřiny měla v delším horizontu stabilizovat na úrovni cca 50 eur/MWh. Analýza očekává, že nárůst cen zbrzdí výstavba vysoce účinných plynových elektráren spolu s pouze mírně rostoucími cenami paliv.

Úvodní fotografie: Hnědouhelná elektrárna Schwarze Pumpe, LEAG,. Zdroj: SPBer, Wikimedia Commons