Domů
Elektřina
Prodeje elektromobilů v Evropě meziročně vzrostly o 49 %

Prodeje elektromobilů v Evropě meziročně vzrostly o 49 %

V roce 2015 se v Evropě prodalo o téměř polovinu elektromobilů více než loni. Největší zásluhu na tom mají obyvatelé Norska, Francie, Velké Británie a Německa, kde bylo zaregistrováno 75 % ze všech nově registrovaných elektromobilů. Celkem se za rok 2015 prodá v Evropě přes 75 000 nových elektrických aut.

Podle nové statistiky francouzské Asociace pro národní rozvoj elektromobility (AVERE), jen za prvních 11 měsíců roku 2015 přibylo v Evropě více než 75 000 nových elektrických aut. Toto číslo za celý rok ještě vzroste, neboť část nových elektromobilů bude spadat až do statistik za prosinec. I tak bylo podle studie mezi lednem a listopadem tohoto roku registrováno 76 301 nových elektromobilů, což je meziroční nárůst o 48,5 %.

Podívejte se na srovnání 8 nejprodávanějších elektromobilů a plug-in hybridů v Evropě.

Deset nejprodávanějších elektromobilů v roce 2015. Legenda: Autres – Další. Zdroj: AVERE

Norové vedou statistiku

Největší podíl na nových elektrických autech v Evropě má Norsko, které za letošek překročí hranici 22 400 nově registrovaných elektromobilů. Toto prvenství je dáno především podporou norské vlády, která při nákupu elektromobilu nabízí zajímavé daňové zvýhodnění a další řadu výhod pro uživatele, především v oblasti pojištění a nižších, nebo žádných, poplatků spojených s dopravou. Část elektrických aut přitom využívá i norská pošta, která v současnosti vlastní flotilu 900 elektromobilů.

Další země nezahálí

Druhou zemí v pořadí s největším počtem registrovaných elektromobilů je Francie. Zde se za prvních 11 měsíců roku registrovalo 17 060 nových aut na elektřinu. Zajímavá je pozice Německa, které v pomyslném žebříčku obsadilo třetí místo, dokonce i přesto, že zde zatím ještě neprošel zákon na podporu využívání elektromobilů.

Seznam zemí podle počtu nově registrovaných elektromobilů shrnuje níže přiložený graf.

Počet nově registrovaných elektromobilů v období ledna až listopadu 2015. Legenda: Norvége – Norsko, France – Francie, Allemagne – Německo, Royame–Uni – Spojené království, Pays-Bas – Nizozemí, Suisse – Švýcarsko, Autriiche – Rakousko, Danemark – Dánsko, Italie – Itálie, Suède – Švédsko, Belgique – Belgie, Espagne – Španělsko, Autres – Další země. Zdroj: AVERE

Zdroj úvodního obrázku: AVERE

Komentáře

(2)

Tomas Jirka

29. prosinec 2015, 13:28

No jo, v Norsku je to díky dotacím a všudypřítomne vodní energii paráda, a hlavně je to tam pak skutečně bezemisní provoz :)

V soucasnosti pro Vas testujeme Nissan LEAF a chystame clanek, za jakych podmínek se Vam muze elektromobil vyplatit i u nas, což skutečně (možná trochu překvapivě) nastat může.

Martin

5. leden 2016, 18:53

Pořídíte si auto za 750 tis. . Náklady na prvních cca 150tis. km u benzínového auta jsou cca 450tis.Kč a u elektromobilu cca 100tis.Kč??

Za rozdíl provozních nákladů mohu lítat na dovolenou každý rok. Copak jsem blázen abych jezdil do Chorvatska autem??

A teď ať mi někdo řekne, že se pletu. :-)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.