Domů
Elektřina
RTE: S poškozeným vedením do Británie jsou výpadky dodávek elektřiny ve Francii pravděpodobnější

RTE: S poškozeným vedením do Británie jsou výpadky dodávek elektřiny ve Francii pravděpodobnější

Francouzští odběratelé elektrické energie musí letos v zimě počítat s možností krátkodobých přerušení dodávek. Situaci nepomohlo ani poškození podmořských kabelů mezi Francií a Velkou Británií, které po dobu zhruba tří měsíců částečně omezí možnosti importu.

Francouzský provozovatel přenosové soustavy RTE již dříve varoval, že země může letos v zimě čelit krátkodobým výpadkům v dodávkách elektřiny. Nedávno poškozené spojení s Velkou Británií, které bude do konce února schopné přenášet pouze polovinu ze své přenosové kapacity 2 GW, tak pravděpodobnost těchto výpadků dále zvyšuje.

„Poslední odhady provedené na základě informací poskytnutých výrobci elektřiny 28. listopadu potvrzují možnost využití výjimečných, postupných opatření pro vypořádání se s chladnými obdobími či nepředvídanými změnami dostupného výkonu,“ oznámila ve čtvrtek společnost RTE.

Aktualizovaná analýza podle RTE, která dříve počítala s možností importu až 12,2 GW výkonu, bere v úvahu úbytek v maximálních dovozních kapacitách i nižší předpokládané dodávky ze sousedních zemí.

Evropa je na zimu připravena

Současná situace ve Francii může mít vliv i na soustavy okolních zemí. Podle asociace ENTSO-E, jež sdružuje evropské provozovatele přenosových soustav, je Evropa navzdory odstávkám ve Francii na nadcházející zimu dostatečně připravena.

„Některé ze sousedních zemí nemusí být schopny vyvážet elektřinu do Francie vzhledem k omezením ve výkonové vyrovnanosti a některé z nich se mohou uchýlit k dovozu v obdobných obdobích jako Francie,“ cituje agentura Reuters společnost RTE.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Desetina Prahy je bez elektřiny
25. září 2022, 18:26
Výpadek omezil dodávky elektřiny v desetině Prahy, dotkl se i tramvají
25. září 2022, 18:18
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se