Domů
Rychlé zprávy
Sdílení vozidel by mohlo nahradit většinu taxíků v New York City

Sdílení vozidel by mohlo nahradit většinu taxíků v New York City

Vědci z MIT vytvořili algoritmus, který je schopen výrazně snížit počet vozů na bázi taxi služby, kdy navíc dojde k zefektivnění a celkovému zrychlení služeb. Je zde ovšem několik velmi silných předpokladů jako například ochota lidí sdílet taxi s lidmi cizími.

Vědci matematicky dokázali selským rozumem pochopitelnou věc, a to že sdílení aut v rámci společného fondu (anglicky carpooling) je efektivnější, méně znečišťuje životní prostředí a v neposlední řadě je levnější než tradiční taxi služba.

K výzkumu na MIT byla využita data ze 3000 jízd taxíku se závěrem, že pouhých 3000 vozů ze služeb jako UberPOOL a Lyft Line by mohlo nahradit 14 tisíc newyorských taxíků. Navíc by došlo k uvolnění cest, aniž by byl negativně ovlivněn čas jízdy a čekací doba by byla v průměru 2 minuty 42 sekund.

Studie je samozřejmě čistě akademického rázu, nicméně realizace myšlenek by mohla vést k efektivnější dopravní infrastruktuře a redukci ztraceného času, nižšímu znečištění a lépe řiditelné dopravě.

Predikce namísto čistě deterministického požadavku na jízdu

Klíčovou je zde právě otázka carpoolingu. Vědci vytvořili algoritmus, který je efektivnější než algoritmus vytvořený společnostmi Uber a Lyft, jež očekávají kompletní rezervaci ještě před vytvořením cesty. Nový algoritmus ovšem přesměrovává vozy již na základě žádostí, kdy může posílat nevyužité vozy do žádanějších oblastí, čímž se služba zrychlí o 20 %.

Systém může pokrýt 98 % cest ve městě s 3 tisíci čtyřmístných vozidel, případně se 2 tisíci desetimístných vozidel. Algoritmy se navíc stávají s větším množstvím dat efektivnější (tvorba umělých neuronových sítí).

Algoritmus ovšem nebere v úvahu důležitý fakt, a to že většina pasažérů, kteří si to mohou dovolit, raději zvolí cestu v soukromí. Myšlenkou celé studie je tedy primárně pohled do efektivnější budoucnosti, což může být v kombinaci s autonomními elektromobily skutečně silná zbraň.

Zdroj úvodní fotografie: wikimedia.org

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se