Německý technologický gigant Siemens oznámil začátkem minulého týdne uzavření dohody o spolupráci s RWE na projektu, jehož cílem je vytvořit virtuální elektrárnu příští generace. Společnosti hodlají stavět mimo jiné na zkušenostech z pilotního projektu z roku 2010. 

Siemens a RWE se podle oficiálního vyjádření zveřejněného začátkem minulého týdne chystají vytvořit příští generaci IT technologie, která do budoucna zajistí efektivní propojování a řízení velkého množství decentrálních zdrojů energie. Projekt nese název Smartpool.

„Abychom úspěšně zvládli přechod k novému energetickému mixu, je ještě třeba učinit mnoho inovativních kroků. Díky spolupráci se Siemensem budeme schopni významně rozšířit přínosy nových IT systémů a poskytnout efektivní řešení spotřebitelům a provozovatelům soustav.“ 

Dr Joachim Schneider, technický ředitel RWE.

RWE bude v projektu Smartpool využívat systém DEMS (Decentralized Energy Management System), jehož licenci poskytne právě Siemens. Díky této technologii bude možné vybudovat IT systém, jenž umožní nejen propojení jednotlivých skupin decentrálních zdrojů (výrobny elektřiny, zákazníci s možností regulace zátěže, systémy akumulace elektřiny), ale také masové obchodování s elektřinou.

Společnosti využijí zkušenosti z pilotního projektu

RWE a Siemens budou v projektu Smartpool stavět na zkušenostech z pilotního projektu virtuální elektrárny z roku 2010. Tato virtuální elektrárna zahrnovala několik vodních elektráren, kogeneračních jednotek a záložních zdrojů a projekt prokázal technickou a ekonomickou proveditelnost tohoto konceptu.

Od února roku 2012 obchoduje RWE s elektřinu vyrobenou ve své virtuální elektrárně na evropské energetické burze v Lipsku (EEX).

Zdroj úvodní fotografie: geschaeftspartner.stadtwerke-essen.de

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *