Domů
Elektřina
Soud povolil stavbu větrného parku na Bruntálsku

Soud povolil stavbu větrného parku na Bruntálsku

Elektřina
Bez komentáře
8. únor 2017, 10:34
ČTK

Nejvyšší správní soud (NSS) potvrdil výjimku pro stavbu větrného parku nedaleko obce Dvorce na Bruntálsku. Podle rozsudku v tomto konkrétním případě převážil veřejný zájem na produkci energie z obnovitelných zdrojů nad zájmem na ochraně přírody a krajiny, konkrétně nad ochranou krkavce velkého. Stavba se krkavců podle shromážděných informací dotkne jen omezenou měrou, vyplývá z rozsudku.

Spolek Nízký Jeseník společně se sdružením Naše Křišťanovice usiloval o zrušení výjimky ze zákona o ochraně přírody a krajiny, která provoz větrných elektráren umožnila. Snaha spolku nyní skončila neúspěchem, NSS jeho kasační stížnost zamítl.

„Je samozřejmostí, že stavby sloužící k výrobě větrné energie s sebou nesou nejrůznější negativní důsledky jako každý jiný způsob výroby energie, to však nic nemění na skutečnosti, že využívání výroby energie z obnovitelných zdrojů lze za současného stavu politického a odborného diskursu označit za zájem veřejný,“ uvedl soudce Karel Šimka.

Ilustrační foto

Krajský úřad Moravskoslezského kraje v minulosti vycházel z podkladů odborníka, který pohyb krkavce v lokalitě dotčené výstavbou elektrárny potvrdil, poukázal však na jeho výskyt pouze při přeletech. Kolize opeřence s vrtulemi elektrárny je podle odborníka možná spíše v teoretické rovině.

Už v jednom ze starších rozhodnutí NSS zdůraznil, že převaha jiného veřejného zájmu nad ochranou přírody vždy závisí na míře dotčení zvláště chráněných živočichů a rostlin danou stavbou a na tom, o jak ohrožené druhy se jedná.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Proč je elektřina tak drahá? Uhelné, vodní, větrné i jaderné elektrárny vyrábějí příliš málo
19. srpen 2022, 04:30
ČEPS si půjčí 15 miliard od ministerstva financí. Na zvýšené náklady za podpůrné služby
18. srpen 2022, 14:45
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se