Domů
Komoditní trhy
Cena zemního plynu stále roste, růstem reaguje i cena elektřiny
LNG tanker Arctic Princess
Zdroj: JoachimKohlerBremen / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-4.0 (licence)

Cena zemního plynu stále roste, růstem reaguje i cena elektřiny

Spotové ceny zkapalněného zemního plynu (LNG) na asijském benchmarku, trhu JKM, vzrostly v tomto týdnu na nejvyšší úroveň od roku 2013 v důsledku předpovědi extrémních teplot a silné poptávce nejen ze strany Asie, ale také Evropy. Stav evropských zásobníků zemního plynu je stále pod dlouhodobým průměrem. Růst cen zemního plynu dále podpořila informace o požáru v plynárenském komplexu ruského Gazpromu.

Průměrná cena LNG s dodávkou do severovýchodní Asie během záři letošního roku se aktuálně pohybuje okolo 16,9 USD/MMBtu (přibližně 48,5 EUR/MWh). Oproti minulému týdnu tak jde o nárůst o více než 8 %. Pro srovnání - cena plynového kontraktu na příští měsíc se na německém obchodním bodu NCG pohybuje okolo 43 EUR/MWh.

“Ceny obvykle vrcholí v létě a v zimě, přičemž v mezidobí klesají. Letos se ovšem toto období smrsklo,“ uvedl obchodník s odkazem na zvýšenou poptávku po LNG, kdy si kupující chtějí zajistit zásoby před nastávající zimní sezónou.

Během loňské zimy spotové ceny LNG vzrostly v Asii až nad 33 USD/MMBtu (přibližně 94,5 EUR/MWh) vzhledem k nízkému stavu tamních zásob zemního plynu a neplánovaným výpadkům v produkci LNG exportních zemí. Tomuto stavu se letos kupci snaží vyvarovat. Nízký stav zásob zemního plynu lze ale pozorovat v evropských zásobnících. I proto se Evropa s Asií o dodávky LNG přetahuje, a ceny LNG tak letí nahoru.

Ceny zemního plynu pak byly podpořeny i informací o čtvrtečním požáru v plynovém komplexu u města Novyj Urengoj na Jamalu, který vlastní ruský plynárenský gigant Gazprom, což vyvolalo obavy o ruský export.

Cena nejbližšího ročního kontraktu na NCG (Cal-22) se v pátek dostala nad 30 EUR/MWh. Na růst ceny zemního plynu reagoval růstem i trh s elektrickou energií. Produkt Cal-22 (bsld – základní zatížení) se na české burze PXE dostal poprvé nad 81 EUR/MWh.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se