Domů
Komoditní trhy
Cena zemního plynu stále roste, růstem reaguje i cena elektřiny
Zdroj: JoachimKohlerBremen / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-4.0 (licence)

Cena zemního plynu stále roste, růstem reaguje i cena elektřiny

Spotové ceny zkapalněného zemního plynu (LNG) na asijském benchmarku, trhu JKM, vzrostly v tomto týdnu na nejvyšší úroveň od roku 2013 v důsledku předpovědi extrémních teplot a silné poptávce nejen ze strany Asie, ale také Evropy. Stav evropských zásobníků zemního plynu je stále pod dlouhodobým průměrem. Růst cen zemního plynu dále podpořila informace o požáru v plynárenském komplexu ruského Gazpromu.

Průměrná cena LNG s dodávkou do severovýchodní Asie během záři letošního roku se aktuálně pohybuje okolo 16,9 USD/MMBtu (přibližně 48,5 EUR/MWh). Oproti minulému týdnu tak jde o nárůst o více než 8 %. Pro srovnání - cena plynového kontraktu na příští měsíc se na německém obchodním bodu NCG pohybuje okolo 43 EUR/MWh.

“Ceny obvykle vrcholí v létě a v zimě, přičemž v mezidobí klesají. Letos se ovšem toto období smrsklo,“ uvedl obchodník s odkazem na zvýšenou poptávku po LNG, kdy si kupující chtějí zajistit zásoby před nastávající zimní sezónou.

Během loňské zimy spotové ceny LNG vzrostly v Asii až nad 33 USD/MMBtu (přibližně 94,5 EUR/MWh) vzhledem k nízkému stavu tamních zásob zemního plynu a neplánovaným výpadkům v produkci LNG exportních zemí. Tomuto stavu se letos kupci snaží vyvarovat. Nízký stav zásob zemního plynu lze ale pozorovat v evropských zásobnících. I proto se Evropa s Asií o dodávky LNG přetahuje, a ceny LNG tak letí nahoru.

Ceny zemního plynu pak byly podpořeny i informací o čtvrtečním požáru v plynovém komplexu u města Novyj Urengoj na Jamalu, který vlastní ruský plynárenský gigant Gazprom, což vyvolalo obavy o ruský export.

Cena nejbližšího ročního kontraktu na NCG (Cal-22) se v pátek dostala nad 30 EUR/MWh. Na růst ceny zemního plynu reagoval růstem i trh s elektrickou energií. Produkt Cal-22 (bsld – základní zatížení) se na české burze PXE dostal poprvé nad 81 EUR/MWh.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.