Tesla po akvizici SolarCity oznámila první projekt: 1,4MW elektrárnu napájející celý ostrov

DomůElektřinaTesla po akvizici SolarCity oznámila první projekt: 1,4MW elektrárnu napájející celý ostrov

Tesla tento týden dokončila akvizici společnosti Solar City za 2,6 miliardy dolarů (66,6 miliardy korun) a jako oslavu oznámila významný projekt – solární fotovoltaickou elektrárnu s bateriovým systémem pro napájení celého ostrova Ta’u v Americké Samoe.

Ostrov byl původně napájen dieselovými generátory. Tesla je v uplynulém roce nahradila solárními fotovoltaickými panely doplněnými o baterie a tímto způsobem zajistí téměř 100 % výkonových potřeb všech 600 obyvatel ostrova.

„Vzpomínám si na dobu, kdy sem nebyli schopni dostat loď po dva měsíce. Tato loď zajišťuje vše včetně importu nafty pro generátory vyrábějící všechnu naši elektřinu. Jakmile jsou zásoby nafty nízké, snažíme se s ní šetřit a používat ji pouze ráno a odpoledne. Vodní systémy zde využívají čerpadla, každý v obci je používá a je na nich závislý. Je těžké žít a nevědět, co se bude dít. Vzpomínám si na své dospívání při svíčkách. Nyní, v roce 2016, stále čelíme stejným problémům,“ přibližuje situaci na ostrově Keith Ahsoon, místní obyvatel.

Ostrovní systém instalovaný Teslou ve spolupráci se SolarCity se skládá z 5 328 fotovoltaických panelů o instalovaném výkonu 1,4 MW doplněných o 60 bateriových systémů Tesla Powerpack schopných akumulovat 6 MWh elektrické energie.

Na ostrově doposud zajišťovaly napájení tři dieselové generátory, většinu času ovšem byl v provozu jediný, zbylé dva fungovaly jako rezervní pro případ poruchy. Energie ze Slunce tak nyní uspoří 300 galonů nafty denně (1 136 litrů) nebo 109 500 galonů (414,5 tisíce litrů) ročně.

Právě instalace obnovitelných zdrojů v odlehlých místech bez přístupu k přenosovým soustavám mají bez diskuzí smysl. Nejenom, že uspoří emise skleníkových plynů a dalších škodlivých látek, ale mají i ekonomický smysl.

„Při zohlednění rostoucích nákladů na pohonné hmoty společně s přepravou takového množství na malý ostrov je finanční dopad značný,“ tvrdí Tesla na svém blogu.

Tři dny bez slunečního svitu

Systém akumulace elektrické energie zajistí, že ostrov zůstane plně napájen po tři dny bez slunečního svitu. Dobytí baterií na plnou kapacitu potom trvá okolo 7 hodin. To zvyšuje pravděpodobnost, že nebude nutné pravidelného spouštění dieselových generátorů.

„Tento projekt pomůže snížit uhlíkovou stopu. Pokud žijete na ostrově setkáte se s globálním oteplováním přímo z první ruky. Eroze pláží a další patrné změny jsou součástí zdejšího života. Jedná se o vážný problém a tento projekt bude snad dobrým příkladem pro všechny ostatní,“ tvrdí Keith Ahsoon.