Domů
Elektřina
Turecko ratifikovalo dohodu pro jadernou elektrárnu Sinop
Odstavení jaderných elektráren Německo

Turecko ratifikovalo dohodu pro jadernou elektrárnu Sinop

Turecký parlament ratifikoval mezivládní dohodu s Japonskem o výstavbě jaderné elektrárny Sinop. Obě země dříve podepsaly takzvanou hostitelskou vládní dohodu v říjnu 2013.

Podíl na elektrárně s instalovaným výkonem 4800 MWe bude rozdělen mezi konsorcium Japonského Mitsubishi a Itochu, a Francouzskou Arevu a GDF Suez (65 %) a turecký státní energetický výrobce EUAS (35 %). Areva a Mitsubishi dodají celkem čtyři reaktory typu Atmea 1.

Výstavba elektrárny by měla být zahájena v roce 2017, po schválení posudku vlivu elektrárny na životní prostředí (EIA).

Sinopská elektrárna bude druhou jadernou elektrárnou v Turecku. První má být postavena v oblasti Akkuyu ve spolupráci s ruským Rosatomem. Turecké ministerstvo pro životní prostředí a územní rozvoj na konci loňského roku pro tento projekt schválilo studii EIA. Projekt předložila JSC Akkuyu NPP vlastněná ruským Rosatomem. Stavební práce by na prvním ze čtyř 1200 MWe bloků typu VVER (Gidropress AES-2006) měly začít letos nebo na počátku příštího roku. Elektrárna je financována Ruskem na základě modelu built-own-operate podle dohody mezi Tureckem a Ruskem z roku 2010.

Třetí elektrárna má být postavena na zatím nestanoveném místě spolu s čínskou SNPTC a americkým Westinghousem. V listopadu turecká EUAS podepsala dohodu o exkluzivitě na čtyřblokovou elektrárnu založenou na modelu CAP 1400 čísnké společnosti SNPTC.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516