Domů
Elektřina
Cenový strop pro dodávku energií má být v Británii spuštěn ještě letos

Cenový strop pro dodávku energií má být v Británii spuštěn ještě letos

Ve Spojeném království by do konce tohoto roku měl začít platit nový systém regulující ceny energií pro konečné zákazníky. Nastavení cenového stropu, který zřejmě ovlivní ceny energií pro miliony domácností, zatím nemá stanoveny přesné parametry. Dle politiků jde o způsob jak zamezit okrádání zákazníků energetickými společnostmi. Cenová regulace by přitom mohla naopak vést k nárůstu cen.

Do konce roku by měl být ve Spojeném království zaveden cenový strop (price cap) pro dodávku energií. Jde o jeden z předvolebních slibů, na kterém našly shodu obě hlavní politické strany (Konzervativní strana i Strana práce – Labour). Dle několikaletého šetření Competition and Markets Authority (CMA, obdoba českého UOHS), přepláceli britští zákazníci vlivem nevhodně zvoleného tarifu 1,4 mld. GBP každý rok. V současnosti opoziční levicová Strana práce (Labour) přitom dále navrhovala i převedení soukromých energetických firem pod státní kontrolu.

Premiérka Spojeného království, Theresa May. Zdroj: Policy Exchange

Rozsah a detaily stále v mlze

Parametry případné cenové regulace zatím stále nejsou vyjasněny. Podle prohlášení britského regulačního úřadu Ofgem budou parametry i výše stropu zveřejněny v průběhu letošního září. Do konce roku by pak měl být limit zaveden.

Jednou z možností, jak by mohla regulace vypadat, byl návrh na rozšíření již platného cenového stropu. Ten je v současnosti aplikován u zákazníků s kreditovým systémem plateb za energie (PPM). PPM funguje podobně jako v Česku známé předplacené karty u mobilních operátorů. Dodávka energií je zde limitována předem zaplaceným kreditem. Podle návrhu CMA by mohl být tento cenový limit rozšířen i na zranitelné zákazníky, kteří jsou součástí programu Warm Home Discount (WHD). Ze strany CMA šlo o preferovanou variantu před celoplošnou regulací.

EU proti regulaci cen

Politiky je ovšem preferována varianta, kdy by Ofgem stanovil cenový strop u tzv. standardních tarifů (SVT), které jsou ve Spojeném království využívány nejčastěji. Tuto variantu zmiňovala na předvolebních tiskových konferencích i současná premiérka Theresa Mayová. Ta mluvila o úspoře ve výši až 100 GBP z účtů za energie pro 17 milionů domácností. Při současném směnném kurzu by tak šlo pro domácnost o úsporu 2865 Kč.

Po téměř 30 letech od deregulace energetiky Spojeného království se regulované ceny opět vrací.

Ofgem má za úkol připravit cenový strop a provádět jeho pravidelnou aktualizaci každých 6 měsíců. Podle zákonů EU je ovšem možné zavést cenovou regulaci pouze dočasně. Vláda proto nejspíše uplatní stejný argument jako již dříve u zákazníků s PPM. Zde vláda stanovila konec regulace na rok 2020, kdy má být dokončena náhrada současných měřidel novými smart metery.

Vliv na cenu energií

Podle představitelů dotčených společností není cenová regulace dobrým nápadem. Argumentují především příklady z jiných zemí, kde zavedení cenové regulace odstranilo motivaci jednotlivých dodavatelů soutěžit o co nejnižší cenu pro zákazníky. Většina dodavatelů pak nastavila své ceny na hodnotu odpovídající regulaci. Zavedení cenového stropu tak může teoreticky vést k dalšímu růstu cen.

V současnosti je dle dat Eurostatu cena energií pro zákazníky ve Spojeném království nižší než v jiných zemích západní Evropy. Ceny energií ovšem tento rok rostou, podobně jako v dalších zemích. Důvodem je nárůst cen paliv (ropa, uhlí, plyn) a rostoucí cena emisních povolenek. Všech šest hlavních dodavatelů energií ve Spojeném království („Big six“) již během roku oznámilo nárůst cen pro konečné zákazníky.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Stát využije dividendy ČEZ na zmírnění energetické krize, říká Stanjura. Sektorovou daň odmítá
10. srpen 2022, 05:00
Ceny energií už začínají být pro část zákazníků ekonomický problém, říká finanční ředitel ČEZ
9. srpen 2022, 17:43
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se