Elektřině z biomasy a odpadu se v USA nedaří, výroba elektřiny stagnuje
Elektrárny spalující biomasu či odpad ve Spojených státech vyrobily v loňském roce 70 TWh elektrické energie, tedy zhruba 2 % z celkové výroby elektřiny v zemi. Po desetiletí trvajícím růstu mezi lety 2004 a 2014 tak výroba elektřiny z biomasy a odpadu v USA v posledních letech stagnuje.
Největší podíl (30 %) mezi biomasou a odpady mělo podle dat americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) tradičně dřevo, ze kterého se v USA loni vyrobilo 21,4 TWh elektřiny. Spalován je zejména odpad z produkce či zpracování dřeva či odpad z papíren a dalších průmyslových odvětví.
Druhým nejvyužívanějším biopalivem (28 %) pro výrobu elektřiny je v USA černý louh, odpadní produkt vznikající při výrobě buničiny. Černý louh je podle EIA rovněž hlavním zdrojem pro výrobu elektrické energie v amerických papírnách. Jelikož vzniká jako odpadní produkt, jeho produkce je závislá na poptávce po buničině. Přestože celková výroba papíru v USA v posledních letech vzrostla, poptávka po buničině vzhledem k využívání recyklovaného papíru v podstatě nevzrostla.
Výroba elektřiny z tuhého komunálního odpadu, který obsahuje i biogenní složky, je podle EIA stabilní od 2010. Výroba elektřiny z odpadu stagnuje především kvůli většímu úsilí v oblasti recyklace a snahám omezit růst objemu komunálního odpadu.
Kromě biomasy zahrnuje tuhý komunální odpad i další složky, a to zejména použité pneumatiky a plasty. Drť z vyhozených pneumatik má přitom ze všech složek komunálního odpadu nejvyšší výhřevnost a kromě výroby elektřiny je rovněž využívána například v cementárnách. Největší podíl mezi odpady nebiogenního původu ale mají plasty, které podle EIA tvoří 16 % komunálního odpadu.
Posledním z významných odpadních produktů sloužících k výrobě elektřiny či tepla je skládkový plyn, který vzniká na skládkách při rozkladu odpadu organického původu. Výroba elektřiny ze skládkového plynu se podle EIA v USA mezi lety 2004 a 2014 více než zdvojnásobila, od roku 2014 nicméně růst s poklesem dalších dostupných kapacit výrazně zpomalil.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se