Domů
Elektřina
Výstavba přenosové sítě v SRN (Altenfeld - Redwitz)
http://www.tennet.eu/nl/home.html

Výstavba přenosové sítě v SRN (Altenfeld - Redwitz)

V Coburgu započala stavba kontroverzního elektrické vedení o napětí 380 kV z Durýnska do Bavorska. Lex Hartman, ředitel provozovatele sítě společnosti Tennet, poukázal na nepostradatelnost celého projektu, který umožní zajistit dodávku elektrické energie na jih Německa.

Stavba elektrického vedení byla slavnostně odstartována ve čtvrtek 19. 2 2015, na hranici provozovatele přenosové soustavy 50HertzTenneT. Zde bude postaven první stožár elektrického vedení a stavba bude pokračovat směrem od hranic kraje k rozvodně Redwitz. Stavbu provádí provozovatel TenneT, na jehož straně se vedení nachází a je tak za stavbu odpovědný. Po dokončení dojde k propojení rozvoden Altenfeld a Redwitz, jak je ukázáno na dalším obrázku. Tento projekt je dle německý institucí a spolků, včetně Bundesnetzagentur a Obchodní komory Coburg klíčový pro dosažení cílů, které si SRN předsevzala ve své politice Energiewende.

Durýnsko - Bavorsko, Přenosové vedení

 

To podtrhuje i účast Lexe Hartmanna, ředitele společnosti TenneT TSO, který se zahájení stavebních prací osobně účastnil. Na místě stavby, kde právě vyrůstá jeden z prvních stožárů budoucího vedení, Hartmann zdůraznil, proč je vedení tak podstatné pro zajištění bezpečných dodávek elekrické energie – jak pro běžné domácnosti tak i pro podnikatele. Hartmann se vyjádřil i k masivním protestům proti projektu výstavby vedení, které jsou podle něj ale částečně pochopitelné. Jsou zde ale i významná pozitiva, díky kterým je projekt nevyhnutelný, a v budoucnu bude díky němu možné přenášet výkon ze severských větrných elektráren do jižní průmyslové oblasti Německa.

Ani současná situace na jihu Německa není uspokojivá. Potřeba elektrické energie vzroste zejména s plánovaným odstavením jaderné elektrárny Grafenrheinfeld, které proběhne v květnu letošního roku, což zvyšuje potřebu na rychlé vyřešení situace. I proto začal TenneT bezprostředně po vydání povolení k výstavbě 380 kV elektrického vedení se samotnou výstavbou na trase vedoucí od Bavorsko-Durýnské hranice směrem k rozvodně Redwitz. Téměř 31 km dlouhé vedení, které se skládá celkem z 83 stožárů bude stát kolem 48 miliónů EUR. Předpokládané datum uvedení do provozu je konec roku 2015. Termín ke konci roku je dle šéfa společnosti TenneT velice odvážný, ale zároveň dodává, že není nemožný. Ve stejné době dochází k rozvoji sítě na hladině 110 kV mezi Dörfles-Esbach v Kraji Coburg a Redwitz. Díky takovému rozvoji v oblasti sítí dojde k tomu, že některé nevyužívané linky budou v této oblasti rozebrány. V plánu je, aby z krajiny zmizelo celkem 79 nadbytečných stožárů.

Dies werde umso dringlicher, wenn das Atomkraftwerk Grafenrheinfeld im Mai dieses Jahres abgeschaltet wird. Deshalb habe Tennet unmittelbar nach dem Erteilen des Genehmigung für die 380-kV-Leitung mit den Bauarbeiten an der Trasse zwischen der bayerisch-thüringischen Landesgrenze und Redwitz an der Rodach begonnen. Die knapp 31 Kilometer lange Leitung mit ihren insgesamt 83 Masten kostet rund 48 Millionen Euro. Sie soll Ende 2015 in Betrieb gehen. Das sei ein sportlicher Zeitplan, aber machbar, so der Tennet-Geschäftsführer. Gleichzeitig wird das neue Trägersystem zwischen Dörfles-Esbach im Kreis Coburg und Redwitz 110-kV-Leiterseile aufnehmen. Damit wird eine alte Stromleitung überflüssig. Sie wird abgebaut, 79 Gittermasten verschwinden aus der Landschaft.

Vyrobenou elektřinu ze severu je potřeba přenést na místo spotřeby

Dle Hartmanna je dnes na severu SRN okolo 23 000 MW výkonu ve větrných elektrárnách, který bude po plánovaném odstavení jaderných elektráren v roce 2022 potřebný po celém Německu. K tomu je ale potřebné vystavět nové přenosové sítě, které budou výkon přenášet do místa spotřeby, jako je tomu v případě přenosové linky mezi rozvodnami Redwick a Altenfeld.

Přenosové vedení Redwick-Altfeld je pro tento region klíčový. Posílení přenosové kapacity pomůže k ustálení situace v regionu, která momentálně při neočekávaných změnách zatížení vyžaduje častější regulaci a zásahy provozovatele sítě, aby zajistil její bezpečnost a stabilitu. Situace se dále zhorší v okamžiku, kdy bude v květnu odstavena jaderná elektrárna Grafenrheinfeld. Díky odstavení stálého zdroje elektrické energie, jakým jaderná elektrárna bezesporu je, se očekává další vyostření situace a vyšší fluktace výkonu, která budou kompenzována již tak přetíženou přenosovou sítí. Proto je nově vznikající přenosová linka považována za základní součást mechanismu pro zajištění bezpečných a spolehlivých dodávek elektrické energie do Bavorska.

Smysl v takovém případě nedává ani stavba nových plynových elektráren, které jsou výhodné pro svoji flexibilitu a schopnost rychlého startu. Lex Hartmann tvrdí, že by stavba nových plynových zdrojů vedla pouze k omezení investic do přenosových sítí a elektřina vyrobená z obnovitelných zdrojů energie by byla promarněna, protože by nebylo možné ji přenést do místa spotřeby. Vzhledem k tomu, že výkonu v obnovitelných zdrojích má SRN dostatek, by byla výstavba nové plynové elektrárny velice nákladná a tudíž neekonomická. V neposlední řadě by výstavba nového zdroje byla proti politice Energiewende, která velí k omezování emisí oxidu uhličitého.

Plán výstavby vedení v SRN

Výstavba elektrické přenosové sítě mezi rozvodnami Altenfeld a Redwitz je jen část vedení, které má propojit Halle/Saale a Grafenrheinfeld. Důležitost tohoto severo-jižního propoje byla již v roce 2009 uvedena v zákoně o výstavbě energetického vedení (Zákon EnLAG -Energieleitungsausbaugesetz). Část vedení se nachází na území provozovatele sítě Tennet a část na území společnosti 50Hertz. Společnost TenneT, která má sídlo v Bayreuthu, je odpovědná za přenosovou soustavu v Bavorské oblasti. V oblasti Durýnska a Saska-Anhaltska je odpovědná společnost 50Hertz. Lednovým vydáním povolení byla dokončena plánovací fáze a projekt se přesunul k výstavbě. Žaloba proti tomuto rozhodnutí, která pravděpodobně nebude podána, by přicházela v úvahu pouze před Spolkovým správním soudem v Lipsku.

Současný stav výstavby energetické infrastruktury v Německu

Německo je pro svůj přístup k životnímu prostředí a obnovitelným zdrojům energie dobře známé. Za posledních několik let se u našich západních sousedů radikálně změnil přístup k budoucnosti energetiky a ze všech stran (zejména z té německé strany), slyšíme o úspěších, kterých díky sve politice dosáhli. Již méně se hovoří o neúspěších, které se dají najít především ve výstavbě přenosových sítí.

V roce 2009 byl přijat německý zákon EnLAG, který měl identifikovat hlavní koridory pro výstavbu elektrických přenosových sítí. Obshuje 24 prioritních projektů, které mají celkovou délku 1883 km. I přes to, že byl v roce 2012 přijat zákon na podporu rozvoje sítí (NABEG), bylo v roce 2013 postaveno pouhých 32 km vedení. Ke třetímu čtvrtletí roku 2014, ve kterém bylo realizováno 25 km vedení, bylo vystavěno celkem 463 km.

Mapa rozvoje přenosové sítě v Německu
Zdroj: netzausbau.de

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se