Domů
Elektřina
Za prvních sedm měsíců roku se v Česku nejvíce elektřiny vyrobilo z hnědého uhlí
Paroplynová elektrárna Počerady. Zdroj cez.cz

Za prvních sedm měsíců roku se v Česku nejvíce elektřiny vyrobilo z hnědého uhlí

Elektřina
3 komentáře
18. srpen 2022, 10:58
ČTK

Za prvních sedm měsíců letošního roku se nejvíce elektřiny vyrobilo v České republice z hnědého uhlí. Připadá na něj 38,4 procenta vyrobené elektřiny. Na druhém místě jsou jaderné elektrárny, které vyrobily 36,7 procenta elektřiny. Vyplývá to z informací interaktivního modulu Energostat oborového webu oEnergetice.cz.

Třetím největším producentem elektřiny v ČR byly v prvních sedmi měsících roku plynové zdroje, vyrobily 7,4 procenta elektrické energie. Solární elektrárny se na výrobě podílely z 3,7 procenta, biomasa 3,1 procenty a ostatní obnovitelné zdroje třemi procenty. Vodní elektrárny vyrobily 2,8 procenta elektřiny, ukazují data.

Statistika za leden až červenec letošního roku odráží situaci za celý loňský rok. V České republice se loni vyrobilo 84,9 terawatthodin (TWh) elektřiny, což je meziroční nárůst o 4,3 procenta. Největší podíl na výrobě mělo hnědé uhlí, z něhož se vyrobilo 31,4 TWh elektřiny. Na druhém místě jsou jaderné elektrárny, které vyrobily 30,7 TWh elektřiny.

Jaderná elektrárna
Ilustrační foto

Například v letošním lednu se hnědé uhlí na celkové výrobě elektřiny podílelo ještě větším podílem, a to 41 procenty. Jaderné elektrárny naopak letos překonaly ty hnědouhelné v dubnu, květnu a červenci, kdy se ve výrobě umístily na prvním místě a výroba z hnědého uhlí skončila druhá.

Součástí programového prohlášení vlády je ukončení spalování uhlí do roku 2033, svoji strategii ukončení provozu uhelných elektráren má i energetická společnost ČEZ. Kvůli současným vysokým cenám energií se může odklon od uhlí podle odborníků ale oddálit.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Přemek z Mělníka
18. srpen 2022, 11:51

Co nám zbývá? Pokud Rusko nebude dodávat dostatek plynu, vzniknou velké problémy....A je otázka jestli se bude Německo až tak solidárně dělit o plyn s dalšími, když tam bude panovat jeho nedostatek....,snad na nás budou němci hodní....,doufejme....

Ještě jeden vtip, který mě fakt pobavil.....Putin volá do Gazpromu a volá rozhořčeně.....hoši, je to v pr.....li, už nasadili druhý svetr a kulicha.....ha ha

Prostě musíme to zvládnout se vztyčenou hlavou, lvím srdcem a českou odvahou.....nepřátel se nelekejme a na množství nehleďme.....že?

Vladimír Šťastný
19. srpen 2022, 06:43

Překupováním stejného ruského plynu přes x překupníků ve výsledku za čtyř nebo pětinásobnou cenu Putinovi neublížíme a sobě v lepším případě nepomůžeme, ale daleko spíše ublížíme.

hellokitty
19. srpen 2022, 11:07

tu vidime priklad boomera co sa bude chvastat ako do skoly chodil 10 kilometrov pesi cez sneh na jednej nohe a ze nova generacia je zhyckana, ale ked si ma znizit topeni o 1 stupen tak zacne knucat jak mala holka

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516