Akcionáři Tesly schválili akvizici SolarCity za 2,6 mld. USD, Musk nehlasoval

DomůElektromobilitaAkcionáři Tesly schválili akvizici SolarCity za 2,6 mld. USD, Musk nehlasoval

Akcionáři Tesly schválili ve čtvrtek akvizici největšího dodavatele solárních elektráren v USA SolarCity za 2,6 miliard amerických dolarů. Elon Musk, který drží v Tesle i v SolarCity po 22 % akcií, se hlasování nezúčastnil. Podle vyjádření Tesly bylo pro akvizici přes 85 % hlasů. 

„Chceme poděkovat našim akcionářům za pokračující podporu naší vize pro budoucnost. Těšíme se, až ukážeme světu, že Tesla a SolarCity mohou uspět společně,“ stojí ve vyjádření Tesly.

Tesla dodala, že díky odsouhlasení akvizice akcionáři Tesly i SolarCity nyní nestojí spojení těchto společností nic v cestě a že transakce proběhne v následujících dnech.

Převzetí SolarCity je součástí dlouhodobé strategie Tesly, jejíž další detaily nedávno představil její zakladatel a výkonný ředitel Elon Musk. Ten by chtěl z Tesly učinit firmu s kompletní nabídkou zařízení pro život s minimálními nebo nulovými emisemi uhlíku.

Tesla bude díky akvizici SolarCity pod jednou značkou nabízet solární elektrárny, bateriové systémy a elektromobily.

500 milionů USD v hotovosti během 3 let

Spojení Tesly se SolarCity rozdělilo investory a analytiky na dvě skupiny. Někteří akcionáři Tesly dokonce podle zahraničního portálu CNBC podali na Teslu kvůli plánované akvizici žalobu.

Tesla proto vydala začátkem listopadu argumentační materiál obhajující plán na spojení obou společností. Podle tohoto dokumentu přinese SolarCity do Tesly v následujících třech letech zhruba 500 milionů USD hotovosti. V roce 2017 by mělo SolarCity vygenerovat příjmy kolem 1 miliardy USD.

V následujících 20 letech by potom mělo více než 300 000 solárních elektráren, které do dnešního dne SolarCity dodalo většinou na leasing nebo s PPA kontraktem, vygenerovat přes 8 miliard USD. Při započítání obnovy elektrárny po 20 letech by měly podle Tesly tyto elektrárny přinést dalších 4,8 miliard USD.

Zdroj úvodního obrázku: www.tesla.com