Domů
Elektromobilita
Akcionáři Tesly schválili akvizici SolarCity za 2,6 mld. USD, Musk nehlasoval

Akcionáři Tesly schválili akvizici SolarCity za 2,6 mld. USD, Musk nehlasoval

Akcionáři Tesly schválili ve čtvrtek akvizici největšího dodavatele solárních elektráren v USA SolarCity za 2,6 miliard amerických dolarů. Elon Musk, který drží v Tesle i v SolarCity po 22 % akcií, se hlasování nezúčastnil. Podle vyjádření Tesly bylo pro akvizici přes 85 % hlasů. 

„Chceme poděkovat našim akcionářům za pokračující podporu naší vize pro budoucnost. Těšíme se, až ukážeme světu, že Tesla a SolarCity mohou uspět společně,“ stojí ve vyjádření Tesly.

Tesla dodala, že díky odsouhlasení akvizice akcionáři Tesly i SolarCity nyní nestojí spojení těchto společností nic v cestě a že transakce proběhne v následujících dnech.

Převzetí SolarCity je součástí dlouhodobé strategie Tesly, jejíž další detaily nedávno představil její zakladatel a výkonný ředitel Elon Musk. Ten by chtěl z Tesly učinit firmu s kompletní nabídkou zařízení pro život s minimálními nebo nulovými emisemi uhlíku.

Tesla bude díky akvizici SolarCity pod jednou značkou nabízet solární elektrárny, bateriové systémy a elektromobily.

500 milionů USD v hotovosti během 3 let

Spojení Tesly se SolarCity rozdělilo investory a analytiky na dvě skupiny. Někteří akcionáři Tesly dokonce podle zahraničního portálu CNBC podali na Teslu kvůli plánované akvizici žalobu.

Tesla proto vydala začátkem listopadu argumentační materiál obhajující plán na spojení obou společností. Podle tohoto dokumentu přinese SolarCity do Tesly v následujících třech letech zhruba 500 milionů USD hotovosti. V roce 2017 by mělo SolarCity vygenerovat příjmy kolem 1 miliardy USD.

V následujících 20 letech by potom mělo více než 300 000 solárních elektráren, které do dnešního dne SolarCity dodalo většinou na leasing nebo s PPA kontraktem, vygenerovat přes 8 miliard USD. Při započítání obnovy elektrárny po 20 letech by měly podle Tesly tyto elektrárny přinést dalších 4,8 miliard USD.

Zdroj úvodního obrázku: www.tesla.com

Potřebujete být v obraze ohledně elektromobility?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektromobility a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Škoda Auto posílila pozici ve Volkswagenu. Vyrobí baterie do Enyaqů i elektromobilů koncernu
18. květen 2022, 06:30
České firmy chtějí elektromobily ve vozovém parku. Jen je nemají kde nabíjet
17. květen 2022, 16:55
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Milan Vaněček
20. listopad 2016, 15:38

Kalifornie asi bude první zemí světa která přejde na obnovitelné zdroje energie (plně, nejen pro výrobu elektřiny). Má k tomu i ideální přírodní podmínky. Kdyby se podařilo získat do ČR Muskovu Gigafactory č. 2 (kombinovanou s výrobou elektromobilů) byl by to obrovský přínos pro high tech výrobu v ČR.

Milan Vaněček
25. listopad 2016, 20:13

O Gigafactory č. 2 je velký zájem, nejen u nás, viz dnešní zpráva ze serveru energypost,

přetiskuji:

Could Sweden get the first European gigafactory?

There has been speculation for some time about Tesla building a gigafactory for the production of lithium-ion batteries in Europe. Elon Musk’s company has acquired a German automated manufacturing company, Grohmann Engineering, for this purpose. But that does not mean that the factory would necessarily be located in Germany.

Some commentators argue that Spain or Portugal would be the ideal locations, because of the solar power these countries can provide. Tesla’s gigafactory in Nevada is powered in part by solar panels. However, another strong contender might be Sweden.

In fact, there is a possibility that a gigafactory might be built in that country by other companies than Tesla.

Watch carlson pic 4At the InnoEnergy Business Booster event in Barcelona this week, where sustainable energy startups met with investors and utility companies, Peter Carlsson – a Swedish investor who worked for Tesla until last year – and whom we interviewed for Energy Post recently – presented an ambitious plan to build just such a gigafactory in Sweden.

In fact, the project plan Carlsson presented is already quite advanced: a feasibility study was prepared in September and he is now getting partners involved. According to Carlsson, there is a lot of interest from European companies, such as Vattenfall, Eon, Mercedes Benz, Volkswagen, Nissan, Scania, Electrolux and Volvo. He said he hoped the first spade would be put in the ground in 2018.

According to Carlsson, Sweden is the ideal location because of the presence of cheap hydropower in the Nordic countries, and also the availability of important minerals, including lithium itself.

I hope to be able to supply you with more details on Carlsson’s plan next week.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se