V Británii byla otevřena první "benzinka" jen pro elektromobily

DomůElektromobilitaV Británii byla otevřena první "benzinka" jen pro elektromobily

V britském hrabství Essex byla zprovozněna první stanice pro elektromobily svého druhu. Stanice nabízí 36 míst pro nabíjení s výkonem až 350 kW, který by měl zajistit zvýšení dojezdu o 200 mil za 20 minut. Provozovatel uvádí, že 100 % elektřiny, kterou stanice ukládá ve své baterii, pochází z obnovitelných zdrojů. Součástí stanice je také zázemí pro řidiče s několika obchody a kavárnou.

Společnost Gridserve v minulém týdnu zprovoznila ve Spojeném království svoji první stanici pro nabíjení elektromobilů, podobnou klasickým benzinovým čerpacím stanicím. Stanice se nachází nedaleko křížení hlavních silničních tahů A131 a 120 v hrabství Essex u města Braintree.

Nová nabíjecí stanice disponuje 36 místy pro ultra rychlé nabíjení s výkonem až 350 kW, přičemž tento výkon dokáže obsloužit na všech místech najednou. Kromě nabíjecích míst je součástí komplexu i odpočinková zóna s připojením k internetu, obchody, kavárna, pošta, dětský koutek a zasedací místnost pro práci.

„Nabíjení musí být jednoduché a bezstarostné, proto jsme naše Electric Forecourts® navrhli zcela podle potřeb řidičů. Aktualizovali jsme tradiční model čerpacích stanic pro bezuhlíkovou budoucnost a dodali lidem jistotu přejít na elektrickou dopravu ještě dnes – celé desetiletí před zákazem benzinových a naftových automobilů v roce 2030,“ uvedl Harper Toddington, zakladatel a generální ředitel společnosti GRIDSERVE.

Pro zajištění dostatečného nabíjecího výkonu je stanice vybavena baterií s kapacitou 6 MWh. Ta zároveň slouží jako úložiště pro elektřinu vyrobenou ze solárních panelů umístěných na střeše nabíjecí stanice. Gridserve uvádí, že veškerá elektřina pro nabíjení pochází z obnovitelných zdrojů energie, a to konkrétně ze solární elektrány Cleve Hill.

Startovací cena elektřiny v této stanici je 24 pencí za kWh. Přepočteno na koruny se jedná zhruba o 7 Kč/kWh, což při průměrné spotřebě 15-25 kWh/100 km znamená pro řidiče náklady okolo 1-1,75 Kč/km. V budoucnu počítá Gridserve s proměnlivým tarifem závislým na čase, kdy řidič bude nabíjet.

Stovka obdobných stanic do pěti let

Společnost Gridserve počítá, že v příštích pěti letech vybuduje síť se stovkou obdobných stanic, které nazývá Forecourt. Cílem je pak podpora rozvoje elektromobility předtím, než v roce 2030 začne platit zákaz prodeje konvenčních benzínových a naftových automobilů.

„Naše vláda se zavázala zvýšit využívání elektrických vozidel, vyčistit naše ovzduší a umožnit nám co nejrychleji dosáhnout uhlíkové neutrality. Electric Forecourt® společnosti GRIDSERVE v blízkosti Braintree je nejpokročilejší nabíjecí zařízení na světě.  Je světovým průkopníkem infrastruktury potřebné k podpoře naší politiky a posiluje důvěru, kterou potřebujeme k přechodu k udržitelné dopravě ve Spojeném království,“ uvedl James Cleverly, člen parlamentu za Braintree.

Kromě velkokapacitní nabíjecí stanice představila Gridserve i možnost leasingu elektromobilů. Oproti jiným společnostem pak navíc nabízí nabíjení půjčeného elektromobilu zdarma, respektive nabíjení je již zahrnuto v rámci pevné měsíční leasingové platby.

Zdroj úvodní fotografie: Gridserve

Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují