Domů
Elektromobilita
V Británii byla otevřena první "benzinka" jen pro elektromobily
Dobíjecí stanice jen pro elektromobily, VB (Zdroj: Gridserve)
Zdroj: Gridserve

V Británii byla otevřena první "benzinka" jen pro elektromobily

V britském hrabství Essex byla zprovozněna první stanice pro elektromobily svého druhu. Stanice nabízí 36 míst pro nabíjení s výkonem až 350 kW, který by měl zajistit zvýšení dojezdu o 200 mil za 20 minut. Provozovatel uvádí, že 100 % elektřiny, kterou stanice ukládá ve své baterii, pochází z obnovitelných zdrojů. Součástí stanice je také zázemí pro řidiče s několika obchody a kavárnou.

Společnost Gridserve v minulém týdnu zprovoznila ve Spojeném království svoji první stanici pro nabíjení elektromobilů, podobnou klasickým benzinovým čerpacím stanicím. Stanice se nachází nedaleko křížení hlavních silničních tahů A131 a 120 v hrabství Essex u města Braintree.

Nová nabíjecí stanice disponuje 36 místy pro ultra rychlé nabíjení s výkonem až 350 kW, přičemž tento výkon dokáže obsloužit na všech místech najednou. Kromě nabíjecích míst je součástí komplexu i odpočinková zóna s připojením k internetu, obchody, kavárna, pošta, dětský koutek a zasedací místnost pro práci.

„Nabíjení musí být jednoduché a bezstarostné, proto jsme naše Electric Forecourts® navrhli zcela podle potřeb řidičů. Aktualizovali jsme tradiční model čerpacích stanic pro bezuhlíkovou budoucnost a dodali lidem jistotu přejít na elektrickou dopravu ještě dnes – celé desetiletí před zákazem benzinových a naftových automobilů v roce 2030,“ uvedl Harper Toddington, zakladatel a generální ředitel společnosti GRIDSERVE.

Pro zajištění dostatečného nabíjecího výkonu je stanice vybavena baterií s kapacitou 6 MWh. Ta zároveň slouží jako úložiště pro elektřinu vyrobenou ze solárních panelů umístěných na střeše nabíjecí stanice. Gridserve uvádí, že veškerá elektřina pro nabíjení pochází z obnovitelných zdrojů energie, a to konkrétně ze solární elektrány Cleve Hill.

Startovací cena elektřiny v této stanici je 24 pencí za kWh. Přepočteno na koruny se jedná zhruba o 7 Kč/kWh, což při průměrné spotřebě 15-25 kWh/100 km znamená pro řidiče náklady okolo 1-1,75 Kč/km. V budoucnu počítá Gridserve s proměnlivým tarifem závislým na čase, kdy řidič bude nabíjet.

Stovka obdobných stanic do pěti let

Společnost Gridserve počítá, že v příštích pěti letech vybuduje síť se stovkou obdobných stanic, které nazývá Forecourt. Cílem je pak podpora rozvoje elektromobility předtím, než v roce 2030 začne platit zákaz prodeje konvenčních benzínových a naftových automobilů.

„Naše vláda se zavázala zvýšit využívání elektrických vozidel, vyčistit naše ovzduší a umožnit nám co nejrychleji dosáhnout uhlíkové neutrality. Electric Forecourt® společnosti GRIDSERVE v blízkosti Braintree je nejpokročilejší nabíjecí zařízení na světě.  Je světovým průkopníkem infrastruktury potřebné k podpoře naší politiky a posiluje důvěru, kterou potřebujeme k přechodu k udržitelné dopravě ve Spojeném království,“ uvedl James Cleverly, člen parlamentu za Braintree.

Kromě velkokapacitní nabíjecí stanice představila Gridserve i možnost leasingu elektromobilů. Oproti jiným společnostem pak navíc nabízí nabíjení půjčeného elektromobilu zdarma, respektive nabíjení je již zahrnuto v rámci pevné měsíční leasingové platby.

Zdroj úvodní fotografie: Gridserve

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Lubos Vozar
15. prosinec 2020, 17:11

Odporucam fullycharged video:

https:// www. youtube. com/watch?v=FoN4WCpuxHY

PetrV
15. prosinec 2020, 20:01

Urá, chci benzín...

Lubos Vozar
16. prosinec 2020, 09:18

Tak si postavte doma 1000 m3 nadrz, ked ho tak chcete.

pr
16. prosinec 2020, 05:50

Je super, že takovéto projekty vznikají. Určitý počet bude nutný, ale stejně se bude 90% nabíjení osobních aut dít pomalu v místě parkování vozů. On si každý v té garáži tu zásuvku najde. Méně šťastní si ji budou budovat u parkovacího stání.

Dušan
18. prosinec 2020, 13:46

A tí najšťastnejší ju nebudú potrebovať vôbec, tak ako doteraz : )

Jan Svoboda
16. prosinec 2020, 23:26

Jak tak chodím po Strašnicích, tak nevím, kde ty nabíječky budou stát, vlastně ani za co. Ani moc netuším, jak stát nahradí výpadek příjmu ze spotřební daně. Už vůbec netuším, kde lidi vezmou na elektroauto. (75% procent lidí kupuje ojetiny do 150 000) Ale pevná víra v technologický pokrok je pěkná. Navíc spousta lidí auta začíná sdílet. Uvidíme.

Jakub
18. prosinec 2020, 10:14

Ideální by bylo jako součást stanice postavit i hodinový hotel spolu s odpovídajícími službami, alespoň mohou čekající elektromobilisti spojit příjemné s užitečným.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se