Domů
Elektromobilita
Britishvolt postaví obří továrnu na recyklaci baterií z elektromobilů
Britishvolt, továrna na recyklaci baterií (Zdroj: Britishvolt)
Zdroj: Britishvolt

Britishvolt postaví obří továrnu na recyklaci baterií z elektromobilů

Britský výrobce baterií Britishvolt postaví ve Spojeném království první továrnu na recyklaci baterií. Závod s roční kapacitou 10 tisíc tun lithium-iontových baterií by měl být zprovozněn již v polovině příštího roku. V dlouhodobém horizontu společnost počítá, že továrna bude využívat jen energii z obnovitelných zdrojů.

Společnost Britishvolt vyrábějící baterie společně se společností Glencore oznámily vznik strategického partnerství s cílem postavit továrnu na recyklaci baterií. Projekt má být umístěn v lokalitě provozu Britannia Refined Metals (BRM) v anglickém městě Northfleet. Společnosti počítají se zprovozněním továrny v polovině příštího roku. V dlouhodobém horizontu by pak měla továrna spotřebovávat pouze elektřinu z obnovitelných zdrojů energie.

„Tento vzrušující projekt výrazně přispívá ke stávajícím vztahům se společností Glencore, která nám dodává kobalt z odpovědných zdrojů. Recyklace je klíčem k úspěšné energetické transformaci a vždy byla hlavní součástí obchodního modelu Britishvolt," uvedl Timon Orlob, globální provozní ředitel v Britishvolt.

Jakmile bude závod dokončen, má disponovat minimální kapacitou na recyklaci 10 tisíc tun baterií ročně. Kromě lithium-iontových baterií z elektromobilů má továrna zpracovávat i odpad z výroby akumulátorových článků, zejména plánované Gigafactory společnosti Britishvolt v Blythu. Ta by měla začít s produkcí baterií v roce 2024.

Efektivní recyklace baterií z elektromobilů

Partnerství si kromě továrny klade za cíl prozkoumat, jak usnadnit a zefektivnit recyklaci baterií z elektromobilů a maximalizovat hodnotu celého dodavatelského řetězce. Podle Faraday Institution se velké množství baterií k recyklaci objeví na trhu kolem roku 2028. Data Greenpeace pak dle Britishvolt a Glencore ukazují, že do roku 2030 se z provozu vyřadí 12,85 milionů tun lithium-iontových baterií.

"Věříme, že příležitost využít provoz BRM jako špičkového zařízení na recyklaci baterií podpoří rozvoj odvětví recyklace baterií ve Spojeném království. Zároveň podpoří klimatické ambice Spojeného království a Glencore, kde pracujeme na dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050," řekl David Brocas, vedoucí obchodu s kobaltem v Glencore.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
Jaroslav Loudil
8. únor 2022, 08:51

Také z Británie. Britský úřad pro jadernou regulaci a Agentura pro životní prostředí včera vydaly společné prohlášení, že design čínského jaderného reaktoru Hualong One plně vyhovuje pro výstavbu na britském území. Na podzim 2016 Francie a Čína podepsaly společnou dohodu o výstavbě 6 kusů reaktorů v Británii, 4 kusů EPR-1750 a 2 kusů Hualong One. Čínské reaktory mají stát v Bradwellu. Bylo by ukázkou všeobecně prospěšné mezinárodní spolupráce , kdyby Hualongy v Bradwellu skutečně stály. Překazit by to mohl snad jen současný "hon na čarodějnice" řízený z USA , který Čínu neprávem očerňuje a obviňuje z různých nesmyslů.

Martin P
8. únor 2022, 09:28

Když už děláte reklamu Čínské lidové republice snad všude kde píšete na tomto webu, četl jste článek o těch vietnamských dělnících na stavbě továrny na pneumatiky v Srbsku? Jde o čínskou investici a rozhodně nejde o "výkladní skříň" jejich investic ve světě.

Jaroslav Loudil
8. únor 2022, 14:54

TO : Martin P

A vy jste už četl o podmínkách práce třeba u US firmy Amazon ?? Nebo jak se pracuje řidičům naší firmy Rohlík ?? = neomezená pracovní doba, nereálné úkoly, žádný přehled o tom, kdy budu mít konečně volno, ..... řidič = "bezmocná onuce vrchnosti". Čína po světě staví - mosty, letiště, přístavy, železnice, dálnice, sídliště, elektrárny, fabriky,.... USA zase staví své vojenské základny,případně rovnou podnikají vojenské intervence spojené s bombardováním civilistů.

Martin P
8. únor 2022, 16:19

Už jsme se tu o tom hádali několikrát. Nepřesvědčíte mě, že Čína s sobě snoubí to nejhorší z kapitalizmu 19.století a komunizmu asijského střihu. Amík vám maximálně vnucuje Coca Colu, ale kopnout do zádele jej můžete vždycky a možná si vás začne i víc vážit. Číňan vás v případě odporu rovnou pošle na nucené dárcovství orgánů (záměrně vybírám extrémy).

Jaroslav Loudil
8. únor 2022, 17:21

TO : Martin P

Naše české sdělovací prostředky pracují "jednosměrně", tedy jako v časech socialismu , ale obrácené o 180 stupňů. Když se dívám na debatu na ČT24 třeba o Ukrajině, tak tam pozvou 3 diskutující, o kterých dopředu vědí jejich odpovědi = útočit na Rusko, když se tam debatuje o Ujgursku, zase pozvou 3 debatéry, kteří všichni rádi kopou do Číny, atd.atd.atd. Jako kdyby v ČR nežil žádný politik nebo člověk s jiným názorem , než je ten oficiální. To už známe z období 1948-89 = Opozici "podusit" a nedat jí možnost veřejně promluvit, tak pracuje ČT i naši novináři. Já tomu říkám : "Informační totalita" = lidé se nesmí dozvědět jiný názor, než ten oficiální.

K Číně. V minulých tisíciletích se tam vytvořil systém "kolektivismu" = jedinec není nic, vše je podřízeno prospěchu celku. Na Západě se zase vytvořil systém preferující :"Svobodného jedince ". Já nebudu na Číňany nadávat, protože jsou jiní. To smrdí rasismem. Já chci jenom porovnávat výsledky práce těchto dvou rozdílných systémů . Zdá se mi, že dnes vítězí ten kolektivistický čínský. Dám příklad : Když někdo rozkopne v lese mraveniště s mravenci Číňany, okamžitě se 100 % jedinců dá do práce a opraví mraveniště - když rozkopne mraveniště s občany Západu, tak budeme čekat na silného jedince, který se toho "ujme" a přitom budeme pořádat : schůze, kongresy, volby,... který jedinec je ten nejlepší , aby mohl mraveniště spravit. Čas poběží a mraveniště bude stále v dezolátu, my totiž budeme všichni schůzovat a volit, pak až pracovat !

Jaroslav Loudil
8. únor 2022, 17:26

TO : Martin P

Čínský model rozvoje se nyní ukazuje jako silnější než západní. Lidé tam bohatnou rychleji, na Covid tam už rok nikdo nezemřel, USA do měsíce pokoří 1 000 000 mrtvých. Čína se tlačí před USA i v technologiích. Rozvoj 5G sítí, superpočítačů, umělé inteligence, jaderné technologie, OZE, elektromobilita,...... tam všude už USA pěkně "hoří koudel".

Jaroslav Loudil
8. únor 2022, 17:33

TO : Martin P

Pokud jde o násilné odběry orgánů, zdárně tomu sekundovala paní Albrightová z USA v Albánii a Kosovu. V době "osvobození" Kosova tam srbským zajatcům masově odebírali orgány , které pak prodávali klinikám Západní Evropy. Kdoví kolik Němců či Francouzů dnes běhá po světě se - "srbskou ledvinou??? Také se tam ztratili tři mladí Češi, dodnes nenalezení. Téměř s jistotou jenom další - "dárci orgánů".

hellokitty
8. únor 2022, 20:51

och ano, zbytocne infra projekty ktore cina stava po celom svete, ktore sa realne nepouzivaju, ale vytvaraju vladam financne zavazky, ktore potom cine splacaju napr. nerastnymi surovinami, taki africania by vedeli hovorit alebo sri lanka a ich pristavy ktore vlastnia cinania

Jaroslav Loudil
8. únor 2022, 22:23

TO : hellokitty

Zajeďte se podívat třeba do Pakistánu, jak nepoužívá několik čínských jaderných reaktorů , do Chorvatska, kde postavila strategický mořský most na poloostrov Pelješac, na Čínou postavené africké železnice, zda po nich nejezdí žádné vlaky. A také do Indonésie, kde brzy zprovozní čínskou vysokorychlostní železnici. atd, atd. Těžko bude někdo stavět něco, co nepotřebuje a co nepoužívá.

hellokitty
9. únor 2022, 14:02

"Těžko bude někdo stavět něco, co nepotřebuje a co nepoužívá."

odporucam zadat do google "chinese ghost cities" a pokial si viete davat veci do kontextu tak potom este "evergrande crisis" pravda obe vyzaduju trochu znalost anglictiny

Milan Vaněček
8. únor 2022, 09:34

K té recyklaci:

pro jakoukoliv technologii výroby a akumulaci energie je potřeba "kruhová ekonomika"=úplná recyklace. Na tom (zatím?) selhává jádro.

Tady uvádím nejnovější zprávy z recyklace fotovoltaických panelů:

"German consortium develops 19.7%-efficient PERC solar cells made of recycled silicon

Led by German research institute Fraunhofer ISE, the consortium has built the solar cells with 100% crystalline silicon recycled from end-of-life photovoltaic panels. The silicon is recycled through a technique conceived by German specialist Reiling GmbH & Co. KG and the Fraunhofer Center for Silicon Photovoltaics CSP."

pv-magazine.com/2022/02/07/german-consortium-develops-19-7-efficient-perc-solar-cells-made-of-recycled-silicon/

čili i nejdražší a energeticky nejnáročnější část FV panelů (kvalitní solární křemík) lze dobře recyklovat na kvalitní nové FV panely.

Plně recyklovatelné baterie a FV panely=udržitelná budoucnost s levnou elektřinou, nejprve pro většinu obyvatel planety, žijících více na jihu,

během 10 let s poklesem cen i pro nás okolo 50. rovnoběžky.....

hlpb
8. únor 2022, 09:57

doplním, letos očekává Bloomberg pokles cen solárních panelů o 15%.

https://www.solarninovinky.cz/bloomberg-ceny-panelu-v-roce-2022-poklesnou-az-o-15/

Antonín Mikeš
8. únor 2022, 22:46

Z článku není zřejmé zda recyklovali pouze křemík, ale vypadá to tak.

Jakou část hmotnosti původních panelů tedy skutečně recyklovali?

Co udělali se sklem a plasty, které byly na výstupu těch "různých třídících procesů"?

A co udělali se zadními kontakty, stříbrem a antireflexní vrstvou?

To nevypadá na úplnou recyklaci jak ji často popisujete, tedy na tom neselhává jen jádro ale zatím každá známá technologie.

Na druhou stranu, jádro má zřejmě nejmenší nerecyklovatelný hmotnostní podíl technologie v přepočtu na vyrobenou elektřinu. A pokud zahrneme i časový horizont, tedy počkáme až po padesáti letech aktivita hlavních komponent JE klesne na minimum, můžeme je také recyklovat a tím podíl nerecyklovatelných zbytků JE ještě významně poklesne.

feliz navidad
8. únor 2022, 20:24

Tak na ten pokles cen jsem zvědav. V září jsem kupoval panely za 5,20,-Kč/W.

feliz navidad
8. únor 2022, 20:25

Špatně zařazeno, reakce na hlpb

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se