Domů
Rychlé zprávy
V severním Německu má vzniknout další bateriová Gigafactory
Vizualizace Nortvolt Drei
Zdroj: Northvolt

V severním Německu má vzniknout další bateriová Gigafactory

Švédský výrobce baterií, společnost Northvolt, minulé úterý oznámila úmysl vybudovat svůj třetí závod na výrobu baterií. Giga továrna Northvolt Drei má dle memoranda uzavřeného se spolkovou zemí Šlesvicko-Holštýnsko vzniknout na území této německé spolkové země a začít s provozem v roce 2025.

Nová Gigafactory na baterie má vzniknout poblíž města Heide na severu Německa. Potenciální roční výrobní kapacita nového závodu má činit 60 GWh akumulátorových článků. Vyrobené udržitelné lithium-iontové baterie mají být určeny pro evropský trh. Podle Northvoltu by takováto produkce měla vystačit pro přibližně 1 milion elektromobilů.

Realizace nové továrny má navýšit celkovou výrobní kapacitu připravovaných projektů na více jak 170 GWh. Podle Northvoltu je projekt pokračováním snah o dodávání baterií na trh způsobem, který využívá čistých energií a těží z cirkulárního využívání materiálů. Výroba baterií by dle současných plánů měla započít v roce 2025.

„Jsme nadšeni, že můžeme oznámit Northvolt Drei – projekt, který velmi dobře zapadá do slibně vypadajícího budoucího uskupení společností zaměřených na čisté technologie, které vzniká v severním Německu a podporuje transformaci Evropy k udržitelnosti, v níž Německo hraje klíčovou roli,“ uvedl Peter Carlsson, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Northvolt.

Cílem je výroba výkonných lithium-iontových baterií s nejnižší ekologickou stopou v kontinentální Evropě

Lokalita Heide v Šlesvicko-Holštýnsku byla vybrána z několika důvodů. Její výhoda spočívá mimo jiné v tom, že se v tomto regionu nachází vysoké množství obnovitelných zdrojů energie. Oblast disponuje zejména přebytky elektřiny vyráběné z pevninských i přímořských větrných elektráren. Využívání udržitelné zelené elektřiny je přitom klíčové pro dosažení udržitelné výroby.

Udržitelné výroby má být dosaženo dále využíváním recyklace baterií a následným opětovným využitím získaných surovin. Samotná společnost se zavázala, že do roku 2030 bude získávat polovinu svých vstupních surovin recyklací použitých baterií. V souladu s tímto závazkem má v lokalitě vzniknout také recyklační závod, který zajistí efektivní opětovné využití vedlejších produktů z výrobního procesu a poskytne udržitelné řešení pro vyřazené baterie získané z evropských trhů.

Zmíněný region má zároveň nabízet také prostor potřebný k vybudování dostatečně velkého závodu, a dosáhnout tak úspor z rozsahu výroby, které jsou jedním z klíčových způsobů jak snížit náklady na baterie.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Rejpal
21. březen 2022, 23:19

výroba baterií je jistě dobrá , ale kde budou brát Němci suroviny to bohužel v článku není....

hellokitty
22. březen 2022, 08:52

pisu polovinu z recyklacie, druhu polovinu tak poruznu ako ostatni vyrobcovia baterii, ktore pouzivate vo svojich notebookoch, mobiloch atd.

xoor
22. březen 2022, 14:29

příklad množství materiálu pro lifepo4 3,55kWh, box váží 32kg, obal asi 4kg? 60000000(kWh/p.a)/3,552(kWh Lifepo4)*28(kg)=478mil tun materiálu.

Jan Veselý
22. březen 2022, 15:46

Máte tam chybu v jednotkách, je to 478 milionů KILOGRAMŮ neboli 478 tisíc tun materiálu. To je pro průmyslové podniky úplná legrace. Do Liberty v Ostravě ročně vlaky dopraví okolo 5 milionů tun surovin, už se tam to tak dělá cca 60 let.

Jan Veselý
22. březen 2022, 15:41

Nebudou je brát nikde, nejsou to zloději. Udělají to trapně postaru. Nakoupí je na základě smlouvy s dodavatelem.

Tomash
22. březen 2022, 07:31

Jen pro uvědomění si souvislosti: jen tato jedna fabrika vyrobí ročně 20xkapacitu dlouhých strání…. Ještě jednou dlouhé straně za 14 dní… najít místo s propojovací kapacitou, papíry a do roka a do dne je postaveno. Za jak dlouho a kde postavíte 20x dlouhe stráně ?

Turby
22. březen 2022, 09:20

Za jak dlouho postavis v evrope doly na lithium a doly na dalsi potrebne suroviny? A ty fabriky na zpracovani surovin budou kde? Stale v cine nebo si take nejake postavime? Ony ty beterie nevznikaji v te tovarne ze vzduchu.

Ty "dlouhe strane" se jednou postavi a desitky let funguji nezavisle na vnejsich okolnostech (krom vody).

Jiří Kelnar
22. březen 2022, 14:04

To je zas trochu přehnaný, potřebují servis. Ale je pravda, že tady budou jezdit stovky pojízdných Dlouhých strání, které můžou za nějaký poplatek majitelům, vykrýt nahodilosti v síti. To pomůže energetice ke stabilitě poměrně hodně. Navíc budou rozházené po celé republice, což bude další bonus.

Petr prochaska
22. březen 2022, 14:20

Northvolt používá baterie NCM, které vydrží maximálně 1500 cyklů, pak poklesne kapacita baterie pod 80%. Majitelé EV mohou nahodilosti vykrýt jen tak, že tarif elektromobil nabíjí v noci. Nikdo z majitelů elektromobilů nepronajme svoji baterku na stabilizace sítě. To se jaksi nevyplatí.

Jiří Kelnar
22. březen 2022, 14:37

Ano, u současných baterií s 1 500 cykly to není tak dobrý nápad, to máte pravdu. Nicméně ty nové Tesla baterie mají mít poměrně hodně cyklů (ale nevím na jaké chemii) a TM3 z Číny mají LFP, takže taky mají k dispozici mnohem víc cyklů.

Takže ano, u svého současného auta bych baterku nepronajímal na stabilizaci sítě, mám jen 24 kWh a NCM. Něco jiného by to mohlo být u větších baterek anebo jiné chemie.

xoor
22. březen 2022, 08:14

My plánujeme stavět další Dlouhé stráně?

energetik
22. březen 2022, 09:50

Ne, další výjimky které využívají stávající akumulační systémy přečerpávacích "elektráren" nejsou již legislativně průchozí a za těch nových podmínek by prodělávali.

Martin P
22. březen 2022, 14:09

Energetiku, můžete dát nějaký odkaz na to, v čem jsou legislativně neprůchozí další přečerpávací elektrárny v Česku?

energetik
22. březen 2022, 15:24

To je jednoduché stačí požádat ERÚ o informace jak získat licenci pro podnikání v akumulaci elektrické energie. A odmítnou vás s výmluvou že to není definováno v energetickém zákoně a stávající licence jsou dány pouze historicky a nové nedávají. Z toho dále plyne že nebudete mít výjimku v neplacení distribučních a regulačních poplatků. Takže když budete nabíjet/čerpat budete muset zaplatit vše i s distribucí a regulačními poplatky. Stávající akumulační systémy na principu přečerpávacích elektráren platí pouze silovou energii.

To je také hlavní důvod proč se zde akumulační systémy nestaví a ty co se postavili jsou stále bez licence a už několik let oficiálně jen ve zkušebním provozu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se