Domů
Elektromobilita
Čínská EVE Power investuje jednu miliardu eur do výstavby závodu na baterie v Maďarsku
Zdroj: BMW
Zdroj: BMW

Čínská EVE Power investuje jednu miliardu eur do výstavby závodu na baterie v Maďarsku

Elektromobilita
5 komentářů
9. květen 2023, 16:42
ČTK

Čínský výrobce baterií EVE Power postaví v Maďarsku závod na výrobu baterií pro elektromobily za jednu miliardu eur (23,4 miliardy Kč). Oznámil to dnes maďarský ministr zahraniční Péter Szijjártó. Závod ve městě Debrecín na východě Maďarska bude první evropskou továrnou čínského podniku a měl by uspokojit poptávku po lithiových bateriích pro elektromobily vyráběné německou automobilkou BMW v nedalekém závodě, který je nyní ve výstavbě.

Závod by měl vytvořit asi 1000 pracovních míst. Stát poskytne investici podporu 14 miliard forintů (více než 880 milionů Kč), dodal Szijjártó.

Automobilka BMW zahájila výstavbu závodu v Debrecínu loni, závod by měl zahájit provoz do konce roku 2025, uvedla agentura Reuters. Firma tam chce investovat dvě miliardy eur a vyrábět až 150 000 vozů ročně.

Společnost EVE Power byla podle svých internetových stránek založena v roce 2012 a je dceřinou společností firmy EVE Energy, předního poskytovatele důležitých technologií a komplexního řešení pro baterie. EVE Power se zaměřuje na baterie pro automobily, stavební stroje a elektrické lodě.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Vladimír
9. květen 2023, 18:18

Nestaví tam továrnu na baterky taky čínský CATL?

Richard Vacek
9. květen 2023, 18:40

Pak tam bude stavět další továrnu CATL, který už jednu továrnu otevřel v Německu. Jen u nás ze známých důvodů investovat nebudou.

Milan Vaněček
10. květen 2023, 09:21

V USA již pracují na Li bateriích co budou mít hustotu uložení energie již srovnatelnou s benzinem. Viz

science.org/doi/10.1126/science.abq1347

Zajímavé je že na tom, v rámci projektů DARPA pracují v místech kde kdysi byl jenom špičkový světový jaderný výzkum, místě kde se zrodily koncepce jaderných elektráren,

v Argonne National laboratory u Chicaga

trocha historie v

anl.gov/ourhistory#:~:text=In%201955%2C%20Argonne%20chemists%20co,field%20of%20chemical%20bonding%20research.

A v Číně v CATL jde do výroby baterie s téměř dvojnásobnou energetickou hustotou než je současný standard

viz např

efotovoltaika.cz/dvojnasobna-hustota-energie-baterie

Technický pokrok nezastavíš.... Lze ho jen (krátkodobě) brzdit...

Richard Vacek
10. květen 2023, 09:55

No jo. Ale baterie žádnou energii nevyrobí. Akorát složí k jejímu uskladnění. Proto taky energetický mix, který potřebuje jak baterie, tak zálohu na dobu, kdy OZE nefungují, dává nejdražší elektřinu na světě.

energetik
9. květen 2023, 19:34

A co na to pan Procházka s HE3DA? - jitrnicí jakou svět neviděl. Než to začnou skutečně (jestli vůbec někdy) vyrábět, tak to bude zastaralé.

Některé firmy už začínají s výrobu Na-Ion článků, takže už nebude potřeba lithium, nikl ani kobalt, ale zadrží sůl :-) a cestáři nebudou mít čím sypat :-)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516