Domů
Elektromobilita
LG chce investovat 303 milionů eur do továrny na baterie v Polsku
Bateriový systém využívaný ve vozidlech BMW i3. Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lithium-Ion_Battery_for_BMW_i3_-_Battery_Pack.JPG

LG chce investovat 303 milionů eur do továrny na baterie v Polsku

Jihokorejská společnost LG plánuje do své továrny na baterie pro elektrická auta v Polsku investovat téměř 303 milionů eur (7,9 miliardy Kč). Továrna LG je nyní největším závodem na baterie pro elektromobily v Evropě a firma se z ní chystá udělat největší takovou továrnu na světě. Uvedl to polský ekonomický list Puls Biznesu, který se odvolává na informace státní Agentury pro průmyslový rozvoj (ARP).

Závod se nachází ve městě Kobierzyce nedaleko Vratislavi. Po dokončení projektu by celková investice do továrny měla podle ARP činit více než 3,1 miliardy eur a počet zaměstnanců 10.000. Továrna by tak byla největším závodem vyrábějícím baterie pro elektrické vozy na světě s kapacitou 100 gigawatthodin, což stačí k uspokojení asi 60 procent současné poptávky v Evropě.

„Ohlášené výdaje jsou 302,9 milionu eur,“ řekl listu Puls Biznesu mluvčí ARP Milosz Marczuk.

„Společnost se zavázala, že do 31. prosince 2022 zaměstná nejméně 500 nových pracovníků,“ dodal. LG dostane také státní podporu zahrnující daňové úlevy.

Korejský koncern zahájil první investici do továrny na baterie pro elektromobily v Polsku v roce 2016. Kvůli růstu poptávky po bateriích začala další fáze rozvoje továrny v roce 2017 a třetí etapa výstavby byla zahájena na jaře 2019. Tato etapa by měla být dokončena na konci letošního roku. Loni firma požádala o podporu čtvrté etapy. Baterie z továrny kupuje automobilka Volkswagen, která je používá mimo jiné pro model Škoda Enyaq.

Potřebujete být v obraze ohledně elektromobility?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektromobility a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Společně za jeden kabel. Praze pomůže s nabíječkami Škoda Auto a Pražská energetika
21. červen 2022, 10:55
Až zakážeme klasická auta, hrozí nedostatek elektromobilů, říká šéf oborové asociace Petzl
17. červen 2022, 09:06
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
T
21. leden 2021, 17:04

Co na to p.Prochazka?Kdy ze budou jeho baterie na trhu?

Jirka Trn
21. leden 2021, 17:42

Taky jsem si na Procházku s Prusem vzpoměl.

Nikdo není schopen udělat tolik, kolik ti dva dokáží slíbit :))

Bizon
21. leden 2021, 18:44

HE3DA je jeden z nejlepších scamů co u nás znám! Od začátku jejich prezentace mají trhliny, vychvalují nepodstatné věci, všechny parametry udávají bez kontextu takže nic neznamenají, na ČVUT si nechali měřit pouze parametr který také nic neříká... Stačilo by rozeslat 10 článků nezávislým odborníkům na změření, nebo jediné video kde článek zváží, pak nabijí a vybijí přes měřák, ale NE! Vždycky jen článek v novinách že to už už bude... Za tu dobu se navíc parametry které slibovali staly prakticky normou, takže přišli s kecy typu: "Naše baterky plánujeme především pro ukládání energie"... Ne ne?! Baterky k ukládání energie? To je přímo revoluce...

Prostě jenom kecy, max 5% šance že je to legitimní. Ta videa kde byly zjevné nedostatky vnitřní konstrukce už z YT odstranili, a zahráli na city že se jim Čínský investor pokusil ukrást tejemství, ale ukázalo se že to co Číňan uzmul byla jen běžná komerčně dostupná substance.. Pochybnosti čínského investora byly podle mně naprosto opodstatněné, na 95% jde o podvod na vytáhnutí prachů z investorů.

Jiří
22. leden 2021, 11:27

Jste moc netrpělivý, nejdříve musí LG postavit továrnu, aby od nich pak mohl Procházka baterie kupovat a polepit svými štítky, takže tak 2023 :)

Vinkler
21. leden 2021, 19:40

Jedna z nejekologičtějších a nejmodernějších továren na světě akciové společnosti Magna Energy Storage (M.E.S.) na výrobu unikátních českých baterií HE3DA byla otevřena 17. září 2020. :-)

Slavnostní akce se v Průmyslové zóně František v Horní Suché zúčastnilo téměř tisíc hostů. Předseda Senátu ČR Miloš Vystrčil a další významné osobnosti se stali svědky otevření investice, která svým významem přesahuje hranice České republiky.

Komerční výroba má ovšem začít až příští rok, což znamená další zpoždění oproti původnímu plánu. :-)

Pro srandu, ať to nemusíte googlovat

Chemik
22. leden 2021, 11:24

V takovém velkém podnikatelském záměru je obezřetnost zcela na místě, mají s tím dostatek svých zkušeností. Je třeba dostát času jako husa klasu.

Jirka Trn
22. leden 2021, 11:57

Tak obezřetnosti mají ti dva vykuci asi dostatek. Radomír Prus na podzim v obvodu Karviná (prozatím) neúspěšně kandidoval do senátu. Imunita se mu do budoucna bude určitě hodit.

Jinak na to že "otevřeli" obrovskou továrnu, tak do ní nejspíš nepotřebují zaměstnance. Všechny webové portály zprostředkovávající zaměstnání, včetně úřadů práce, nemají od M.E.S. žádné požadavky na lidi.

T
29. leden 2021, 17:51

Udajne doprovazeli kamionem p.PRUS Dakar i s reklamou,ale v TV nic.Solarni novinky c.z.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se