Domů
Elektromobilita
Northvolt plánuje recyklovat baterie norských elektromobilů a spolupracovat přitom s výrobcem hliníku Hydro
Vizualizace Northvolt Ett. Zdroj: Northvolt

Northvolt plánuje recyklovat baterie norských elektromobilů a spolupracovat přitom s výrobcem hliníku Hydro

Švédská společnost Northvolt a norský výrobce hliníku Hydro oznámili založení společného podniku, jehož cílem je využít jejich bateriových a hliníkových synergií a umožnit recyklaci baterií elektromobilů v Norsku. Nová společnost Hydro Volt plánuje využít norský trh s elektromobily a zajistit si tak udržitelný zdroj materiálů pro výrobu baterií. Provoz společného recyklačního centra má být zahájen v roce 2021.

Spuštění nového společného podniku následuje po investici společnosti Hydro do Northvoltu v roce 2019, a dále posiluje spolupráci mezi oběma společnostmi. Ta se soustředí na zdokonalování technologií cirkulární ekonomiky a materiálových toků.

Hydro Volt plánuje vytvořit svou recyklační továrnu v Fredrikstadu na jihovýchodě v Norska. Továrna má začít fungovat v příštím roce. Norský trh s elektromobily je jeden z nejvyvinutějších na světě a bude sloužit jako zdroj elektromobilů k recyklaci.

Plánovaná recyklační továrna má být vysoce automatizovaná a má být určena pro drcení a třídění baterií. Má mít kapacitu na zpracování více než 8000 tun baterií ročně, tato kapacita může být případně dále rozšířena. V druhé fázi by továrna mohla zvládnout zpracovat podstatnou část lithium-iontových baterií v elektromobilech z celé Skandinávie.

„Jsme nadšení z příležitostí, která tento krok představuje. Hydro může zpracovat hliník z vyřazených baterií jako součást našeho hodnotového řetězce, přispět naší cirkulární ekonomice a zároveň snížit klimatickou stopu kovu, který vyrábíme.“ – Arvid Moss, výkoný vicepresident pro energie a korporátní vývoj v Hydro.

Synergie mezi společnostmi

Typická baterie elektromobilu může obsahovat více jak 25 % hliníku, tedy přibližně 70 až 100 kg na baterii. Hliník získaný z recyklovaných baterií bude poslán společnosti Hydro a umožní tak větší produkci nízkouhlíkových produktů. Tímto krokem tak Hydro získává příležitost zajistit, aby jeho hliník byl používán pro výrobu baterií v budoucnosti.

„Northvolt si sám stanovil cíl, aby 50 % našich surovin v roce 2030 pocházelo z recyklovaných baterií. Partnerství s Hydro je důležitou součástí skládačky pro zajištění externího zdroje materiálů před tím, než se naše vlastní baterie přiblíží ke konci svého životního cyklu a vrátí se k nám.“ Emma Nehrenheim, hlavní ředitelka pro životní prostředí v Northvoltu.

Zdroj úvodního obrázku: Northvolt

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.