Po světě jezdí již milion aut do zásuvky. Nejvíce v USA a Číně

DomůElektromobilitaPo světě jezdí již milion aut do zásuvky. Nejvíce v USA a Číně

Světové prodeje plug-in elektromobilů překonaly tento měsíc magickou hranici jednoho milionu. Podle serveru hybridcars.com bylo k polovině září letošního roku prodáno celkem 1 004 000 elektromobilů, z čehož bylo 62 % poháněno čistě bateriemi a 38 % tvořily plug-in hybridy. Téměř třetina elektromobilů se prodala v USA.

V minulém desetiletí se „auta do zásuvky“ prodávala spíše sporadicky, významnějších prodejů bylo dosaženo během posledních pěti let. Přitom prvního půl milionu bylo dosaženo až v červenci 2014, tedy před 14 měsíci.

Do celkových prodejů se počítají i ojedinělé počiny, které byly pouhou předzvěstí zahájení významnějších prodejů vozů Nissan Leaf a Chevy Volt v prosinci roku 2010. Oprostíme-li se tedy od prvopočátků a prvních pár prodaných tisíc vozů nebudeme uvažovat, tak dosažení hranice milionu kusů trvalo čtyři roky a deset měsíců.

Plug-in automobily dosáhly milionu mnohem rychleji než klasické hybridy

Ačkoliv tempo růstu prodeje plug-in autombilů nebylo zpočátku nijak úchvatné, nezdolným faktem je, že tato vozidla dosáhla milionu prodaných kusů ve srovnání s klasickými hybridy dvakrát rychleji.

Zahájení prodeje klasických hybridů nastalo v roce 1997 hlavně v podobě Toyoty Prius, které se to konce roku 2006 prodalo 866 000 kusů. Dále přispěla Honda (200 000 prodaných hybridů do května 2007) a malým dílem také Ford. Jednoho milionu prodaných kusů bylo dosaženo téměř po deseti letech v roce 2007.

Klasické hybridy si ovšem svých pár minut slávy zaslouží, jelikož připravily dobrou živnou půdu právě pro rychlejší vývoj zcela elektrických vozidel. Až díky zavedení hybridů se totiž začala problematika elektrifikace pomocí baterií aplikovat v automobilovém průmyslu a nabyté zkušenosti se tak mohly zúročit.

Nejprodávanější elektromobily

Pokud jde o nejprodávanější elektromobily, na čele žebříčku se stále drží Nissan Leaf, kterého bylo prodáno již téměř 200 tisíc kusů a Chevy Volt s necelými 100 tisíci.

Fenomén posledních měsíců Tesla Model S se s prodejem okolo 85 000 kusů již na čelo dotahuje. Na čtvrtém místě je se 74 000 Toyota PHV a poté Mitsubishi Outlander PHEV.

Kompletní desítka nejprodávanějších elektromobilů s hodnotami k polovině srpna 2015 je uvedena v následující tabulce.

Nejprodávanější elektromobily. Zdroj: www.hybridcars.com

Třetina elektromobilů byla prodána v USA

USA tvoří s více než 360 000 kusy více než třetinu celosvětového prodeje elektromobilů. Avšak cíl jednoho milionu prodaných elektromobilů do konce roku 2015, oznámený prezidentem Obamou v roce 2011, nebude určitě naplněn.

Země, které stojí za zmínku z hlediska meziročního růstu prodeje elektromobilů, jsou Čína, Velká Británie, Francie, Německo a Norsko. Nárůst prodeje v těchto zemích činí více něž 50 %.

Nejvíce prodaných elektromobilů podle země. Zdroj: www.hybridcars.com

Zdroj úvodní fotografie: www.plugincars.com