Domů
Elektromobilita
Praha chce budování nabíječek pro elektromobily platit i z evropských peněz
Nabíjecí stanice ABB Terra HPFS
Zdroj: ABB

Praha chce budování nabíječek pro elektromobily platit i z evropských peněz

Elektromobilita
Bez komentáře
28. červen 2023, 13:48
ČTK

Praha chce usilovat o získání evropských peněz na budování nabíječek pro elektromobily. ČTK dnes o tom v tiskové zprávě informoval mluvčí města Vít Hofman s odkazem na pondělní rozhodnutí radních. Město, respektive jeho firma Operátor ICT (OICT), také připravuje koncesí řízení na provozovatele nabíječek. Magistrát plánuje nabíječky umisťovat především v lampách veřejného osvětlení.

Město chce pro financování výstavby využít Operační program Doprava v rámci plánované výzvy změřené na infrastrukturu pro alternativní paliva s alokací až 500 milionů korun. Vyhlášení výzvy je podle schváleného dokumentu plánováno v nejbližších měsících. Vedení magistrátu očekává, že financování z evropských peněz může činit až 85 procent plánovaných investičních nákladů.

„Nyní dojde ke zpracování projektového záměru k podání žádosti města o finanční podporu z evropských dotací. Pokud by se nepotvrdilo, že Operační program Doprava je tím správným řešením, budeme hledat další dostupné dotační tituly,” uvedl náměstek primátora pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti).

OICT na základě rozhodnutí předchozí městské rady připravuje koncesní řízení na provozovatele připravované nabíjecí infrastruktury. Původně bylo podle schváleného dokumentu v plánu, že provozovatel by nabíječky také pořídil. S ohledem na možnost získání evropských peněz však zřejmě nakonec budou v majetku města.

„Z hlediska způsobu využití dotačního titulu se jeví jako vhodná varianta ta, kdy žadatelem o dotaci je hlavní město Praha, které tudíž přímo nabyde dobíjecí infrastrukturu do svého vlastnictví,“ stojí v důvodové zprávě k pondělnímu usnesení.

„Po schválení veřejné soutěže městem by první dobíjecí stanice v rámci koncese mohly být zprovozněny v polovině příštího roku,“ dodal místopředseda představenstva OICT Petr Suška.

Praha již nechává do některých lamp veřejného osvětlení instalovat technologii pro budoucí osazení nabíječkami pro elektromobily. Nedávno radní města schválili investici 120 milionů korun na obnovu 852 lamp veřejného osvětlení na šesti místech, z toho 172 bude upraveno i pro budoucí instalaci nabíječek.

První lampy s nabíjecími stanicemi vznikly na Vinohradech, kde městská firma Technologie hlavního města Prahy loni ve zkušebním provozu spustila 13 dobíjecích stanic s celkem 25 místy. Podle odhadu města bude v Praze v roce 2030 jezdit 180.000 elektromobilů a k jejich obsluze bude potřeba 4500 nabíječek.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se