Domů
Elektromobilita
Seat, Iberdrola a španělská vláda sdílí vizi vytvořit ze Španělska evropské centrum elektromobility
SEAT elecgric vehicle battery (Zdroj: SEAT)
Zdroj: Seat

Seat, Iberdrola a španělská vláda sdílí vizi vytvořit ze Španělska evropské centrum elektromobility

Automobilka SEAT společně s energetickou společností Iberdrola plánuje přechod směrem k elektromobilitě. S podporou španělské vlády by tak i díky evropským fondům mohla v zemi vyrůst první továrna na baterie právě pro elektromobily. Španělsko jako druhý největší výrobce automobilů v Evropě tak má ambici stát se centrem elektromobility.

Největší španělská automobilka SEAT by mohla zahájit stavbu bateriových článků a modulů pro elektromobily ve svém výrobním závodě Martorell v rámci plánů na jeho transformaci. Případná továrna na baterie pro elektromobily by byla první ve Španělsku a Evropě by mohla přinést menší závislost na dovozu čínských baterií.

„Před 70 lety jsme postavili tuto zemi na kola. Nyní je naším cílem postavit Španělsko na elektrická kola. Aby se toto mohlo stát, všechny strany se dohodly, že Španělsko musí vyvinout a zajistit širší dobíjecí infrastrukturu na celém území a stimulovat poptávku pomocí pobídek. Španělsko by mělo naskočit na vlak probíhající elektrifikace,“ dodal Wayne Griffiths, prezident společnosti SEAT.

Plán v rané fázi zahrnuje také energetickou společnost Iberdrola, největšího španělského výrobce energie z obnovitelných zdrojů. Má také podporu vlády, která do svých strategických plánů obnovy zahrnula rozšíření elektromobility. Ministr průmyslu Reyes Maroto zároveň uvedl, že vláda vytvoří partnerství veřejného a soukromého sektoru se společnostmi SEAT a Iberdrola. Projekt by pak mohl být částečně financován z fondů EU, jak informovala agentura Reuters.

Evropské centrum elektromobility

SEAT již v minulém roce představil svůj investiční plán s hodnotou 5 miliard EUR, které hodlá vložit do přechodu k elektromobilitě do roku 2025. Španělská vláda pak vyčlenila přibližně 500 milionů EUR na pobídky pro jednotlivce, kteří plánují elektromobil koupit.

Společná dlouhodobá vize zahrnuje místní výrobu malých elektrických vozidel v továrně Martorell a také místní výrobu bateriových článků a bateriových modulů. Ze Španělska by se pak mohlo stát evropské centrum elektromobility.

„Španělsko se může stát centrem elektromobility v Evropě. Sdílíme vizi španělské vlády v podobě transformace automobilového průmyslu. Modernizace průmyslu a vytvoření pracovních míst připravených na budoucnost může sloužit jako silný plán pro celý region. Doufáme, že Evropská komise bude mít politickou vůli tento stěžejní projekt s historickým významem pro Španělsko uskutečnit,“ uvedl Herbert Diess, generální ředitel skupiny Volkswagen a předseda představenstva SEAT.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516