Studie: trh s dobíjecími stanicemi pro elektromobily ve Spojeném království letos vzroste o 29 %

DomůElektromobilitaStudie: trh s dobíjecími stanicemi pro elektromobily ve Spojeném království letos vzroste o 29 %

Nová studie poradenské společnosti Delta-EE předpokládá, že trh s dobíjecími místy pro elektromobily ve Spojeném království letos zaznamená 29% meziroční nárůst. Naopak prodeje samotných elektromobilů letos v důsledku dopadů pandemie koronaviru klesají. 

Studie konzultační společnosti Delta-EE, která se zabývala rozvojem elektromobility ve Spojeném království, předpokládá výrazný růst trhu s dobíjecími stanicemi v zemi. Konkrétně by měl meziroční nárůst činit 29 %. U projede nových elektromobilů společnost v roce 2020 v důsledku pandemie onemocnění COVID-19 naopak očekává snížení až o 30 %.

„Věříme, že instalace dobíjecích míst budou ve všech segmentech i nadále růst, a to za obnovené vládní podpory. Jak víme, dostupnost dobíjecích stanic je jednou z klíčových překážek pro rozšíření elektromobility. Těšíme se na co nejrychlejší přechod k elektromobilitě. Pokud bude kladen větší důraz na budování infrastruktury, mohli bychom být svědky rychlejšího rozšíření v souladu s vizí vlády,“ řekl John Murray, vedoucí oddělení elektromobility ve společnosti Delta-EE.

Studie dále ukazuje, že podíl dobíjecích stanic instalovaných na veřejných místech a těch doma či na pracovištích zůstane na stejné úrovni. Podíl rychlodobíječek v místech jako jsou nákupní centra a hotely do roku 2030 klesne z 18 % na 6 % zejména z důvodu očekávaného nárůstu počtu pomalejších nabíjecích stanic. Rychlodobíjecí stanice na britských ulicích přitom mají do roku 2030 představovat pouze méně než 2 % z těchto stanic.

„Společnost BP nedávno prostřednictvím výzkumu ve Francii, Německu, Španělsku a Spojeném království odhalila, že dostupnost nabíjecích stanic je na druhém místě největších překážek pro přijetí elektromobility. Také uvádí, že ultrarychlé nabíjení bude klíčovým pro přijetí elektromobility u veřejnosti. Soukromý a veřejný sektor bude muset spolupracovat, aby se toto stalo skutečností,“ dodal Murray.

Do roku 2030 bude většina nabíjecích stanic stále nainstalována doma, a to 71 %. Společnost Delta-EE očekává v následujících deseti letech největší nárůst (o 7 %) počtu dobíjecích míst na pracovištích.

Zdroj úvodního obrázku: Renault UK