Domů
Elektromobilita
Volvo a Northvolt plánují společný podnik na výrobu baterií pro elektroauta
Volvo XC90 Plug-in hybrid, zdroj: ecomento.com

Volvo a Northvolt plánují společný podnik na výrobu baterií pro elektroauta

Švédská automobilka Volvo Car Group se chystá vytvořit společný podnik se švédským výrobcem baterií Northvolt, který se zaměří na vývoj udržitelných baterií pro elektromobily. Firma dnes uvedla, že pro jejich výrobu postaví i velkokapacitní závod.

Obě společnosti mají v plánu zřídit výzkumné a vývojové centrum ve Švédsku, zahájit provoz by mělo v roce 2022. Závod má stát v Evropě a jeho výrobní kapacita by od roku 2026 mohla činit až 50 gigawatthodin (GWh) ročně. Northvolt se také stane exkluzivním partnerem Volva při výrobě baterií v Evropě.

Továrna má zaměstnat zhruba 3000 lidí a bude využívat pouze čistou elektřinu. O jeho umístění zatím nebylo rozhodnuto.

Ilustrační foto

Northvolt tento měsíc získal 2,75 miliardy USD (593,1 miliardy Kč) na rozšíření kapacity svého závodu, který staví v severním Švédsku. Volvo plánuje od roku 2024 odebírat baterie z této továrny.

Největším akcionářem firmy Northvolt je německá automobilka Volkswagen. Výrobce baterií má také miliardové zakázky s automobilkami BMW či Scania, uvedla agentura Reuters.

Výrobci baterií se snaží udržet tempo s rostoucí poptávkou. Automobilky totiž přecházejí na elektrický pohon, aby snížily emise oxidu uhličitého. Volvo chce, aby do poloviny tohoto desetiletí byla polovina jeho prodávaných aut čistě elektrických a do roku 2030 chce prodávat jen plně elektrická auta.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.