Domů
Elektromobilita
Volvo a Northvolt plánují společný podnik na výrobu baterií pro elektroauta
Volvo XC90 Plug-in hybrid, zdroj: ecomento.com
Volvo XC90 Plug-in hybrid, zdroj: ecomento.com

Volvo a Northvolt plánují společný podnik na výrobu baterií pro elektroauta

Elektromobilita
Bez komentáře
21. červen 2021, 11:09
ČTK

Švédská automobilka Volvo Car Group se chystá vytvořit společný podnik se švédským výrobcem baterií Northvolt, který se zaměří na vývoj udržitelných baterií pro elektromobily. Firma dnes uvedla, že pro jejich výrobu postaví i velkokapacitní závod.

Obě společnosti mají v plánu zřídit výzkumné a vývojové centrum ve Švédsku, zahájit provoz by mělo v roce 2022. Závod má stát v Evropě a jeho výrobní kapacita by od roku 2026 mohla činit až 50 gigawatthodin (GWh) ročně. Northvolt se také stane exkluzivním partnerem Volva při výrobě baterií v Evropě.

Továrna má zaměstnat zhruba 3000 lidí a bude využívat pouze čistou elektřinu. O jeho umístění zatím nebylo rozhodnuto.

Gigafactory Northvolt Ett. Zdroj: Northvolt
Ilustrační foto

Northvolt tento měsíc získal 2,75 miliardy USD (593,1 miliardy Kč) na rozšíření kapacity svého závodu, který staví v severním Švédsku. Volvo plánuje od roku 2024 odebírat baterie z této továrny.

Největším akcionářem firmy Northvolt je německá automobilka Volkswagen. Výrobce baterií má také miliardové zakázky s automobilkami BMW či Scania, uvedla agentura Reuters.

Výrobci baterií se snaží udržet tempo s rostoucí poptávkou. Automobilky totiž přecházejí na elektrický pohon, aby snížily emise oxidu uhličitého. Volvo chce, aby do poloviny tohoto desetiletí byla polovina jeho prodávaných aut čistě elektrických a do roku 2030 chce prodávat jen plně elektrická auta.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se