Domů
Emise CO2
Austrálie přislíbila další finance pro rozvoj projektů v oblasti vodíku a CCS

Austrálie přislíbila další finance pro rozvoj projektů v oblasti vodíku a CCS

Australská vláda přislíbila další finance pro rozvoj projektů v oblasti výroby a využití vodíku a zachycování a ukládání uhlíku (CCS). Celkem 276 milionů australských dolarů (zhruba 4,6 mld. Kč) bude projektům k dispozici z federálního rozpočtu pro fiskální rok 2021-22.

Australská vláda identifikovala podle zahraničního serveru Argus sedm vysoce perspektivních lokalit pro rozvoj tzv. vodíkových uzlů (hubů). Vytipované lokality se nacházejí v regionech, kde se těží uhlí či zemní plyn a budou tak mít k dispozici přístavy pro plánovaný budoucí vývoz vodíku.

Vzhledem k umístění plánovaných vodíkových uzlů je pravděpodobné, že vodík bude produkován právě z uhlí nebo zemního plynu a nebude se tak jednat o tzv. zelený vodík vyráběný elektrolýzou vody za použití elektřiny z obnovitelných zdrojů energie.

Podobný projekt byl nedávno realizován v jihoaustralském státě Victoria, kde byla zprovozněna výrobna vodíku z hnědého uhlí.

Austrálie patří mezi největší zásobárny a zároveň vývozce uhlí na světě a zároveň dominuje i globálnímu obchodu se zkapalněným zemním plynem. Dle tamního ministerstva pro energetiku je změna ve využívání uhlí součástí australské strategie k „ozelenění“ světové energetiky.

Výroba vodíku pro palivové účely, kdy je zároveň ukládán CO2 jakožto vedlejší produkt do podzemí, je tak v souladu s touto strategií.

Vodík pocházející z výroby v australské Victorii je určen primárně pro spotřebu a snížení emisí skleníkových plynů energetického mixu v Japonsku, pro které je vodík základním prvkem při snaze o dosažení cíle uhlíkové neutrality do roku 2050.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.