Domů
Emise CO2
Austrálie přislíbila další finance pro rozvoj projektů v oblasti vodíku a CCS

Austrálie přislíbila další finance pro rozvoj projektů v oblasti vodíku a CCS

Australská vláda přislíbila další finance pro rozvoj projektů v oblasti výroby a využití vodíku a zachycování a ukládání uhlíku (CCS). Celkem 276 milionů australských dolarů (zhruba 4,6 mld. Kč) bude projektům k dispozici z federálního rozpočtu pro fiskální rok 2021-22.

Australská vláda identifikovala podle zahraničního serveru Argus sedm vysoce perspektivních lokalit pro rozvoj tzv. vodíkových uzlů (hubů). Vytipované lokality se nacházejí v regionech, kde se těží uhlí či zemní plyn a budou tak mít k dispozici přístavy pro plánovaný budoucí vývoz vodíku.

Vzhledem k umístění plánovaných vodíkových uzlů je pravděpodobné, že vodík bude produkován právě z uhlí nebo zemního plynu a nebude se tak jednat o tzv. zelený vodík vyráběný elektrolýzou vody za použití elektřiny z obnovitelných zdrojů energie.

Podobný projekt byl nedávno realizován v jihoaustralském státě Victoria, kde byla zprovozněna výrobna vodíku z hnědého uhlí.

Austrálie patří mezi největší zásobárny a zároveň vývozce uhlí na světě a zároveň dominuje i globálnímu obchodu se zkapalněným zemním plynem. Dle tamního ministerstva pro energetiku je změna ve využívání uhlí součástí australské strategie k „ozelenění“ světové energetiky.

Výroba vodíku pro palivové účely, kdy je zároveň ukládán CO2 jakožto vedlejší produkt do podzemí, je tak v souladu s touto strategií.

Vodík pocházející z výroby v australské Victorii je určen primárně pro spotřebu a snížení emisí skleníkových plynů energetického mixu v Japonsku, pro které je vodík základním prvkem při snaze o dosažení cíle uhlíkové neutrality do roku 2050.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se