Domů
Emise CO2
Cena emisních povolenek klesla nejníže od roku 2021
Emise
Zdroj: Pixabay

Cena emisních povolenek klesla nejníže od roku 2021

Cena evropských emisních povolenek se propadla na nejnižší hodnotu od roku 2021. Důvodem jsou obavy z recese a slabá poptávka ze strany energetického a průmyslového sektoru. Většina obchodníků očekává, že cena povolenek bude v krátkodobém horizontu nadále klesat.

Cena kontraktu evropských emisních povolenek (EUA) na následující prosinec, který je v případě povolenek nejlikvidnějším produktem, dosáhla tento týden 56,4 EUR za tunu. To je nejnižší cena od září 2021. Předchozí rok touto dobou cena EUA vzrostla na rekordních více než 100 EUR/t, ale od čtvrtého čtvrtletí roku 2023 má prudce klesající tendenci.

K poklesu ceny EUA přispěly obavy z recese, politické problémy a klesající volatilita na globálním trhu s plynem a elektřinou, stejně jako pokles emisí v energetice a průmyslu. Většina obchodníků a analytiků dle S&P Global Commodity Insights očekává, že trend poklesu ceny EUA bude pokračovat, protože region se v nadcházejících měsících připravuje na další ekonomické problémy.

Analytici S&P Global očekávají, že průměrné ceny EUA v roce 2024 klesnou na 63,90 EUR/t ve srovnání s 85,30 EUR/t v roce 2023 a 81,50 EUR/t v roce 2022.

Politika EU v oblasti klimatu

Nedávný propad cen naznačuje, že účastníci trhu přikládají větší váhu dlouhodobým základům trhu než "politickému příběhu", uvedl jeden z bruselských obchodníků s emisemi.

"Pokles cen pod 60 EUR/t slouží jako měřítko a metaforická náhražka k pochopení toho, jak se v očích účastníků trhu vyvíjejí druhotné klimatické politické ambice, pokud jde o definování toho, jaká je spravedlivá hodnota povolenek EUA v krátkodobém horizontu," řekl.

K tomuto propadu ceny EUA došlo navzdory oznámení ambiciózních klimatických cílů EU. Evropská komise 6. února navrhla, aby EU v rámci svých širších klimatických cílů snížila emise CO2 do roku 2040 o 90 %.

Tento cíl je součástí Evropské zelené dohody bloku, která rovněž požaduje, aby EU do roku 2030 snížila emise skleníkových plynů nejméně o 55 % ve srovnání s rokem 1990 a do roku 2050 dosáhla čistých nulových emisí. Mnozí analytici a společnosti trvají na tom, že k dosažení tohoto cíle jsou zapotřebí silnější politiky.

"Návrh Evropské komise týkající se cíle snížení emisí uhlíku do roku 2040 je pouze začátkem dlouhé cesty k pevné politice, o níž rozhodne příští Komise a Parlament EU, které budou sestaveny po červnových volbách,"uvedli analytici společnosti S&P Global.

"Je zřejmé, že politická jistota je pro ty, kteří chtějí realizovat evropské ambice v oblasti dekarbonizace, důležitější než kdy jindy," dodali.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
Milan Vaněček
18. únor 2024, 10:06

Myslím, že důvody klesající ceny jsou především politické (emisní povolenky jsou ryze politická záležitost). Zelení a levice v Evropském parlamentu se bojí ztráty dominance v parlamentu a vítězství pravicových a národních sil. Vidí že lidé nechtějí platit ze svých peněz jejich ideologické boje za to, co nazývají záchranou lidstva.

Proto až do voleb v létě půjde cena povolenek a elektřiny dolů. Co bude potom - to je velký otazník.

Honza Nedvěd
18. únor 2024, 10:40

Pane Vaněčku, a jak to ti zelení a levice v EP přesně dělají, tu manipulaci s cenou povolenek?

Milan Vaněček
18. únor 2024, 11:08

Stačí vypustit "informaci" že nebudou stahovat množství povolenek, jak bylo plánováno a hned jejich cena klesne. Nebo že zrevidují celý systém povolenek, a hned je spekulanti přestanou nakupovat.

Vypouštění "insider informací" vždy nějak cenu na burze ovlivní....

Milan Vaněček
18. únor 2024, 11:08

Stačí vypustit "informaci" že nebudou stahovat množství povolenek, jak bylo plánováno a hned jejich cena klesne. Nebo že zrevidují celý systém povolenek, a hned je spekulanti přestanou nakupovat.

Vypouštění "insider informací" vždy nějak cenu na burze ovlivní....

Emil
18. únor 2024, 11:14

A tu informaci vypustil kdo přesně? Máte nějaký zdroj, nebo zase jen své dojmy?

Zrovna před pár dny byla vypuštěna opačná informace, že stažené povolenky odstavených uhelných elektráren budou zlikvidovány a na trh se vracet nebudou.

Petr prochaska
18. únor 2024, 11:27

Koncem roku 2022 rozhodla EU prodat povolenky za 20 miliard eur, aby tak získala zdroje na svůj program RePower EU. Ten má členským zemím usnadňovat odklon od dodávek ruského plynu. V rámci tohoto programu mají členské země EU prodávat povolenky, které by jinak prodávaly až o několik let později, aby tak právě mohly co nejdříve financovat svůj odklon od ruského plynu. Tím pádem se „do oběhu“ dostane s předstihem více povolenek, než se jich tam mělo dostat původně, tedy nebýt války na Ukrajině.

To, že má být „v oběhu“ více povolenek dříve, než se čekalo, ale bude zase zřejmě kompenzováno tím, že jich v budoucích letech půjde „do oběhu“ méně. Dochází tedy k přechodnému uvolnění podmínek na trhu s povolenkami, pročež také právě klesá cena povolenek. Jenže tyto podmínky budou zase utaženy – a to silněji, než se původně předpokládalo.

Na trhu s povolenkami každopádně vzniká značná nejistota, neboť se pořádně neví, kolik povolenek Brusel nakonec umožní prodat. S jejich klesající cenou se jich totiž musí prodávat tím více, aby se skutečně zajistil kapitál ve výši, jakou si Brusel předsevzal, tedy oněch 20 miliard eur.

Aleš Vanga
19. únor 2024, 15:33

Prodejem povolenek se mělo získat jen 8 mld EUR (12 mld bylo z "inovačního" fondu).

I tak je to docela dost. Za rok se na výrobu elektřiny spotřebují povolenky za cca 45 mld EUD (při ceně cca 80 EUR).

Povolenky jsou ale - pokud vím - třeba i pro teplárny. A Fiala prosadil rozšíření i do dopravy a vytápění budov (od roku 2027). Na druhé straně část povolenek je stále bezplatná (do roku 2034).

Na pokles má patrně vliv několik faktorů - více povolenek, nižší spotřeba, nejistá budoucnost. A snad "trh" trochu sází i na rozvolnění Green Dealu. Velkou nadějí mohou být letošní voby do Europarlamentu - třeba se destrukci EU ještě podaří zabránit.

Petr prochaska
18. únor 2024, 11:28

Povolenky ale zlevňují nejen z důvodu propadu poptávky po nich. Koncem roku 2022 rozhodla EU prodat povolenky za 20 miliard eur, aby tak získala zdroje na svůj program RePower EU. Ten má členským zemím usnadňovat odklon od dodávek ruského plynu. V rámci tohoto programu mají členské země EU prodávat povolenky, které by jinak prodávaly až o několik let později, aby tak právě mohly co nejdříve financovat svůj odklon od ruského plynu. Tím pádem se „do oběhu“ dostane s předstihem více povolenek, než se jich tam mělo dostat původně, tedy nebýt války na Ukrajině.

Petr prochaska
18. únor 2024, 13:11

Povolenky ale zlevňují nejen z důvodu propadu poptávky po nich. Koncem roku 2022 rozhodla EU prodat povolenky za 20 miliard eur, aby tak získala zdroje na svůj program RePower EU. V rámci tohoto programu mají členské země EU prodávat povolenky, které by jinak prodávaly až o několik let později, aby tak právě mohly co nejdříve financovat svůj odklon od ruského plynu. Tím pádem se do oběhu dostane s předstihem více povolenek, než se jich tam mělo dostat původně.

Petr
18. únor 2024, 11:30

Co blbnete? Povolenka je obchodována na volných trzích.

Martin Prokš
18. únor 2024, 11:17

Dobrý den,

Ano, letitý koktejl legislativních zákazů a příkazů, embarga na import surovin od některých dodavatelů a emisních povolenek se začíná konečně viditelně projevovat. Průmyslové emise v EU pomalu klesají, kapitalisté z EU utíkají zrychlujícím se tempem a stěhují se jinam. Takže bravo Gréto, zatím ti to vychází.

Heil Gréta!

K Zemi Hleď!

Kdo je John Galt?

hlpb
18. únor 2024, 11:38

Hlavní důvod poklesu ceny emisních povolenek je obrovský propad výroby fosilních elektráren. Proti tomu skokově narostla výroba z OZE 960 TWh/rok v roce 2022 na 1100 TWh/rok v roce 2023.

+ 140 TWh/rok. Letos vzroste výroba z OZE o dalších cca 120 TWh. OZE doslova ničí uhelné zdroje, k dnešnímu dni už klesla meziročně výroba z uhelných elektráren o 15 TWh (v ČR pokles o 1,2 TWh).

Rok 2022:

Fosilní stroje vyrobily = 970 TWh/rok

z toho uhelné zdroje = 430 TWh/rok

z toho plynové zdroje = 440 TWh/rok

rok 2023:

Fosilní stroje vyrobily = 770 TWh/rok, -200 TWh/rok

z toho uhelné zdroje = 305 TWh/rok, -125 TWh/rok

z toho plynové zdroje = 355 TWh/rok, -85 TWh/rok

Milan Vaněček
18. únor 2024, 11:50

Samozřejmě já nemám žádné insider informace v tomto povolenkovém obchodování. Jen sleduji vývoj cen a vývoj politiky v EU.

Jinak jak víte já energetické transformaci fandím, technický pokrok už nikdo nezastaví, fotovoltaika bude nejrozšířenějším zdrojem výroby elektřiny, ale jde o rychlost (já propaguji rozumnou rychlost, nejde to udělat hned jak chtějí němečtí zelení), musí to být pro lidi přijatelné cenově, případný zákaz plynových kotlů nebo omezování pálení dřeva, předčasné vypínání uhelných elektráren bez stoprocentní náhrady, drahé CO2 povolenky jsou naprostá pitomost, to je přímo sabotáž reálné energetické transformace

Baton David
18. únor 2024, 21:09

rychlost může být i velká, jen zbývá dořešit jeden podstatný detail a tím je akumulace energie, bez tohoto řešení budou občasné zdroje jen takovým doplňkem zdrojů disponabilních - rychlost transformace nulová, protože řešení je stále v nedohlednu

hlpb
19. únor 2024, 12:57

Davide, to jsi trochu zaspal, akumulace energie je dávno vyřešena. Krátkodobá akumulace bude pomocí baterií, dlouhodobá pak pomocí H2. Všechny státy světa budují H2 energetiku.

OZE jsou již dnes hlavním zdrojem elektrické energie v Evropě, a naopak uhelné, plynové a JE jsou pouhým doplňkem OZE.

Anton Meško
18. únor 2024, 11:51

Cena emisných povoleniek klesá, lebo ekonomika Európy upadá, čím sa plní zámer veľkej krajiny za morom.

Pravoslav Motyčka
18. únor 2024, 12:58

Cena povolenek klesla proto , že emise CO2 v EU v roce 2023 klesly o 16% - nejvíce k historii. Kdežto EU stahuje povolenky rychlostí 4% ročně. Za poklesem ceny povolenky tak může hospodářský pokles. Cena bude dál klesat , protože povolenek bude přebytek. Jenže prodej povolenek je příjem EU a pokles jejich cen vede na pokles výběru daní tím na pokles moci EU , takže lze očekávat že EU část povolenek z trhu stáhne aby navýšila jejich ceny tím svoje příjmy to opět povede k růstu cen energií.

Milan Vaněček
19. únor 2024, 11:20

Cena povolenek by měla mít nějaký racionálně určený strop, je možno diskutovat zda 30 EUR/t či 50 EUR/t. Při vyšších cenách povolenky trpí celá EU následky, jako jsou vysoké ceny energií, vysoká inflace, odliv průmyslových podniků do zahraničí, pokračující likvidace místního zemědělství, ...

EU se sama ničí jako následek špatně zvolené strategie, které říká "green deal".

Ale lidé si musí uvědomit, že to skutečně není náš úděl, že lidé nechtějí úpadek EU ale naopak prosperitu EU, a že se to dá změnit. Jakékoliv chybné rozhodnutí se dá změnit, upravit, technický pokrok v energetice už nikdo nezastaví, ale musí být realizován technicky a finančně co nejvýhodněji pro občany EU. Potřebujeme levnou elektřinu, to je NUTNÁ podmínka.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se