Domů
Emise CO2
EUA povolenky v minulém týdnu mírně posílily, poprvé od Brexitu

EUA povolenky v minulém týdnu mírně posílily, poprvé od Brexitu

Cena evropské povolenky v systému EU ETS po několika týdnech v minulém týdnu mírně posílila. EUA byla na konci minulého týdne prodávána za 4,87 EUR oproti 4,52 EUR na počátku týdne. Cena povolenky se začala výrazně propadat před Brexitem a v pádu pokračovala i po něm.

Evropský trh EU ETS se cenou povolenky nadále nedostává na úrovně, které by výrazně ovlivnily investory v přístupu k nízkoemisním technologiím. V průběhu minulého týdne povolenka sice poprvé od před-brexitových obav vzrostla, ale stále je několikanásobně níže, než bylo při přípravě trhu plánováno.

Povolenka zakončila týden se ziskem 0,35 EUR na ceně 4,87 EUR. Na počátku června přitom byla evropská emisní povolenka prodávána na EEX za cenu těsně nad 6 EUR.

“Obchodníci s povolenkami se začínají dostávat z úvodního šoku po hlasování o Brexitu.“

Jahn Olsen, Bloomberg New Energy Finance

Hlavní příčinou propadu ceny v posledních týdnech byl obdobně jako na jiných trzích výsledek referenda o vystoupení Velké Británie z EU. V návaznosti na to zavládla nejistota nad dalším setrváním Velké Británie na trhu EU ETS.

Velká Británie je v Evropské unii na druhé příčce v objemu emisí CO2, proto je na trhu EU ETS významným hráčem, jehož odchod ze systému by cenu značně ovlivnil.

Navíc má Británie zavedenou svoji vlastní daň na emise CO2 ve výši cca 23,6 EUR/t CO2. Ta je označována za jednu z příčin k tomu, že v Británii klesá podíl elektřiny vyrobené z uhlí, které je z hlediska vypuštěných emisí více znečišťujícím zdrojem než např. zemní plyn.

Evropský trh s emisními povolenkami je dlouhodobě sužován přebytkem povolenek, který je důvodem pro jejich nízkou tržní cenu. Příkladem ke snížení objemu povolenek na trhu se rozhodlo být Švédsko. To vyhradilo část svých financí, aby každoročně stáhlo část povolenek z trhu a nevyužité je nechalo propadnout.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.