Evropský parlament podporuje vznik Sociálního klimatického fondu
Evropská komise v červenci 2021 předložila návrh legislativy, která má vést k vytvoření Sociálního klimatického fondu. Tento fond má podporovat občany, kteří budou nejvíce ohroženi chudobou v důsledku energetického přechodu. Evropský parlament v obecné rovině vytvoření fondu podporuje. Diskutuje nicméně způsob jeho financování a také jeho velikost. Existují obavy, zda bude fond dostatečně velký, aby podpořil všechny zranitelné občany.
V červenci 2021 Evropská komise předložila legislativní balíček s názvem Fit for 55. Ten obsahuje různá legislativní opatření, jejichž implementace má vést k dosažení snížení emisí o 55 % do roku 2030 ve srovnání s rokem 1990. Součástí tohoto balíčku je i návrh nového nařízení, které má vést k vytvoření Sociálního klimatického fondu. Tento fond má pomoci občanům EU, kteří budou nejvíce ohroženi dosažením chudoby v důsledku energetického přechodu.
Návrh Komise je v současnosti projednáván v Radě EU i v Evropském parlamentu. Obě instituce mohou k návrhu Komise předložit své vlastní úpravy. V Evropském parlamentu panuje podle dosavadních informací na nutnosti vytvořit Sociální klimatický fond shoda. Hlavním bodem, který ale musí být podle jedné ze zpravodajek nařízení posílen, je zajištění, aby byl fond správně zacílen.
Finance mají přijít z povolenek ze sektorů budov a dopravy
Kontroverzi pak ale představuje návrh revize EU ETS, jejíž součástí je mj. vytvoření separátního systému emisních povolenek pro sektory budov a dopravy. Sociální klimatický fond má totiž zmírňovat sociální dopady zpoplatnění emisí uhlíku právě v těchto sektorech. Podle některých členů europarlamentu by měl být nový fond od EU ETS pro budovy a dopravu oddělen.
„Věříme, že pozice Parlamentu musí vést k přerušení spojení mezi rozšířením ETS a sociálním klimatickým fondem, aby mohl být sociální klimatický fond financovaný jinými způsoby,“ tvrdí Michael Bloss, poslanec Evropského parlamentu za Evropskou stranu zelených.
Velikost fondu se v europarlamentu diskutuje
Zpravodajka nařízení o vytvoření sociálního klimatického fondu Esther de Lange se ovšem nechala slyšet, že přestože je navázání na rozšíření EU ETS o sektor budov a dopravy kontroverzní, najít alternativní zdroj financování pro fond takového rozsahu bude složité.
Dále se momentálně v Evropském parlamentu diskutuje velikost fondu. Někteří v europarlamentu navrhují, aby byly do fondu vloženy veškeré získané finance z rozšíření EU ETS. Naproti tomu dle návrhu Komise to má být pouze 25 %. Část vybraných financí by byla navrácena do rozpočtu EU a přispěla do „vlastních zdrojů“ EU. Členské státy by tak nemusely přispívat více peněz do unijního rozpočtu.
Existují také obavy, že navrhovaný Sociální klimatický fond nebude dostatečně velký na podporu všech zranitelných občanů EU, kteří ji budou potřebovat.
Mohlo by vás zajímat:
europsky bolsevik ide zachranovat najchudobnejsich vytvaranim fondov, podfondov, vynimiek, nevie komu ma na to ukradnut, vo vysledku si to odskace ten najchudobnejsi. No nekonajte ako najjednoduchsi, ked je to tak lakave a roztlieskavaci sa vzdy najdu.
Další povolenky, neboli odpustky, které zase vše zdraží natolik, že z toho sociálního fondu budou nakonec pobírat dávky úplně všichni. EU se řítí do ...., Ale budeme zelený. My to těm odpíračům zelené ideologie natřeme pěkně na zeleno (rudo). A každý kdo bude proti, tak půjde do uranového dolu ukládat uhlík, aby se naučil správnému myšlení. Tak je to správně, tak to má být.
Prostě pokračují v trendu, který byl naplánován. Tj. pomocí emisních povolenek zvýšit ceny energií a tak podpořit OZE. Třetina lidí, kteří už nyní nic neušetří, by to nedala, takže těm to zaplatí stát. Další třetině, které ještě něco něco zbývá nebo si mohou občas něco dopřát, tak těm se sníží životní standart. Ze střední třídy se přesunou mezi chudé. Třetina nejbohatších si trochu připlatí, ale zvládnou to v pohodě.
Důsledkem bude další zmenšování střední třídy, což se politikům hodí. Takový lidé jsou závislí na státu a dávkách.
Ty třetiny máte blbě . Podle forbesu u nás 1% nejbohatších vlastní 30% majetku . 10% nejbohatších vlastní dvě třetiny majetku a ten zbytek vlastní 90% lidí . Tedy na ten gren deal u nás doplatí 90% lidí a proto už se uvádí že to sníží ekonomický rust o 2,5% (klesne spotřeba zbytných věcí) . No a těch 10% nejbohatších to moc nezajímá . Ty jsou teď v alpách a lyžují :-)
Socialismus v praxi. Bohatnout budou ti u koryta.
EU řeší problémy, které si sama uměle vytvořila.
Budou slavní a hlavně si mastí kapsu.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se