Domů
Evropská Unie
Lídři EU se neshodli na řešení situace ohledně vysokých cen emisních povolenek
Průmyslová výroba, emise
Zdroj: pxfuel

Lídři EU se neshodli na řešení situace ohledně vysokých cen emisních povolenek

Rozhovory mezi hlavními představiteli jednotlivých členských států EU o energetické politice skončily 16. prosince letošního roku bez dohody. Lídři se nedohodli jak reagovat na rekordně vysoké ceny emisních povolenek, ani jak by měla vypadat zelená taxonomie EU.

Vedoucí představitelé zemí EU se sešli v minulém týdnu na meetingu v Bruselu, aby prodiskutovali aktuální energetickou krizi a jak jí čelit. Mezi body na programu patřilo např. budoucí nastavení systému EU ETS a nastavení zelené taxonomie.

Nová německá vláda nedávno zveřejnila své plány na zavedení minimální ceny povolenky CO₂ v Německu, a to ve výši 60 EUR/t. To přispělo v druhé polovině listopadu k růstu cen emisních povolenek na rekordní úrovně.

Na vývoj cen emisních povolenek následně reagovala polská vláda podpořením iniciativy vyzývající k předložení návrhu na okamžité pozastavení systému EU ETS. V opačném případě žádala o vyloučení Polska ze systému obchodování s emisními povolenkami do doby, než bude systém reformován.

„Ceny ETS by měly být poměrné stálé a přiměřeně předvídatelné, ne špičkovat,“ uvedl polský premiér Mateusz Morawiecki s tím, že chce omezit spekulativní obchodování způsobující vysokou volatilitu cen.

Polský premiér byl podpořen svým maďarským protějškem, Viktorem Orbánem. Ten vinil Brusel za další navyšování cen energií v důsledku špatné regulace.

Dle analytiků je hlavní příčinou růstu cen elektřiny v EU rostoucí cena zemního plynu. Ta je pak způsobena kombinací zvyšující se celosvětové poptávky a podprůměrnými potrubnímu dodávkami plynu do EU z Ruska. Data think-tanku Ember pak výše zmíněné podporují.

I Španělsko nicméně nedávno žádalo o omezení spekulativního obchodování na poli emisních povolenek. Seznam států žádajících reformu systému se tak zvětšuje. Mezi státy žádající úpravu systému patří např. Bulharsko, již zmíněné Polsko, Maďarsko a další. Mezi opozici pak patří především Německo.

„Podle mého názoru nejdou reporty [od zástupců EU] do požadované hloubky, jelikož konstatují, že spekulace nebyly objeveny. Očekáváme, že tato analýza bude pokračovat,“ uvedl bulharský prezident, Rumen Radev.

Představitelé se pak neshodli ani na tom, zda a případně jaký přívlastek by měly dostat jaderné a plynové elektrárny, resp. jestli jde o udržitelné nebo přechodné technologie.

„Uvědomili jsme si, že u stolu panují rozdílné názory a nebyli jsme schopni dojít k dohodě o předkládaných závěrech,“ uvedl předseda summitu Charles Michel.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(23)
Jan Stehlik
23. prosinec 2021, 10:16

Pánové zapoměli zmínit co je duvodem rustu cen plynu . A to je nestálost OZE . Náhodou prostě nedodávají to co by měli a zálohy jedou na plný plyn i v létě . A s tím nikdo nepočítal a neobjednával . Nastupují uhelky a tedy i větší požadavky na povolenky což zase šroubuje ceny povolenek . Do toho zelení odstavují další spolehlivý zdroj - Atomky .

Zde je viditelné když se spoléhá na obnovitelné nestálé zdroje .

Dalším hřebíčkem do rakve bude neochota EU prosadit atom jako čistý zdroj a tedy dalším problém s jeho financováním . Financovat se tedy budou moci nefosilní obnovitelné nestálé zdroje což povede k extrémním výkyvum.

Vojtech mslis
23. prosinec 2021, 10:58

Tak jadro do taxonomie snad eu zahrne, spolu s plynem, mam za to se momentalne hleda zpusob jak tento obrat okecat..

Nefi
23. prosinec 2021, 11:09

Proč na oenergetice panuje přesvědčení, že za vysoké ceny elektřiny mohou OZE. Pokud bychom je neměli, nebyla by cena povolenek ještě vyšší, cena zemního plynu vyšší (větší poptávka)? A tudíž vyšší ceny elektřiny?

Zejména v ČR se úspěšně vede svatá uhelná a jaderná válka proti OZE posledních 30 let. A pak se řekne. Vidíte, kde jsou ty OZE, když je potřebujete?

Carlos
23. prosinec 2021, 12:23

Krátká odpověď: T r o ll o v é

Dlouhá odpověď: Nechali jsme si to tu ukradnout a postupem času tu přečíslila skvadra která si myslí, buď z přesvědčení, nebo za peníze, že jediná budoucnost je s jadernou energetikou na věčné časy. Bohužel počet lidí, kteří to zkouší nějak kontrovat je podstatně menší, protože povětšinou máme nějaké denní zaměstnání a normální, jakkoliv jsou poslední dva roky nenormální, život a nemáme čas, tak jako ta parta tvorů buď placených, nebo v důchodu, tu sedět celé a kontrovat jejich nenávistnou agendu. Do toho tu jsou nějací chroničtí doomers kteří sedí na bobku a nadávají na EU a nejraději by z ní vystoupili.

Je to součást širšího společenského problému, který je dán demografií celého západního světa kdy jsem se dostali do fáze vymírání a nebo přinejmenším do fáze stagnace (podle zemí), tím pádem tu máme jak nedostatek nových myšlenek, tak poměrně velkou masu lidí, která je zadusí, jen aby se svět neměnil moc od toho co znají. Tento nedostatek životní síly se pak ale přenáší i na nastupující generace a jsou z toho problémy.

Místo toho aby se hledala ekologizace a změna v rámci růstu, hledá se pod falešnými dilematy v hře s nulovým součtem, kterou ale svět není a nikdy nebyl. Tedy pokud ji z něj někdo neudělá násilím. (I byrokratickým)

U nás se vodáci hádají s elektrárníkama jak psi o vodu na jezech, hra s nulovým součtem, buď bude jez a MVE, nebo lodě, záminkou je málo vody, byť kooperací by mohli celkem snadno dosáhnout stavu kdy se podaří učinit taková opatření která vyrovnají průtoky, 4.5 miliardy kubíků které půda již neumí zadržet (z asi 9 miliard v padesátých), se někde projeví.

Problém s energiemi a s nimi spojeným znečištěním zkoušíme řešit dalšími a dalšími omezeními, hra s nulovým součtem, přičemž ta problematičtější část celého problému - struktura závislostí - zůstane zachována minimálně do 50. až 60. let. Se všemi problémy. Přitom by bylo možné získat jak poměrně čistou energii, tak zajistit růst a dostatek energie bez zbytečného narušování svobody, hledáním efektivní cesty jak zaintegrovat ve velkém OZE a zejména jak získat dostatek syntetických paliv na bázi lihů.

Každý rok se někde ve světě řeší vodní krize, přitom velká většina lidstva žije u moře, vymýšlí se různá omezení na závlahy, příděly vody, vzniká z toho nenávist hnaná někdy politiky, zase hra s nulovým součtem, míst toho aby se provedla opatření vedoucí k možnosti že bude dostupné množství vody výrazně větší než vůbec umožňují místní řeky a srážky.

Bojíme se růstu hladiny moří, ale podívejme se na to co se dělo když se zformovalo Saltonské moře, hned byla snaha se jej zbavit. Neochota využít nový stav. Podívejme se, zase, zpátky na zemědělství, ten stejný problém, který způsobuje nedostatek vody v tocích je příčinou zbytečných miliard kubíků v moři. Ano, ČR je malá rozlohou, ale stejné věci se pravděpodobně staly i jinde ve světě. To stejné co známe u nás, zkrácené řeky (tisíce kilometrů (jenom Labe je zkrácené asi o 120)) a betonová, ohrazená koryta, půda která nedrží tolik vody co kdysi, vysušená jezera... existuje ve světě v mnohem větším měřítku. Náprava by byla možná a přinesla by benefity všem, jenže místo toho se pokračuje ve hře s nulovým součtem.

A to je problém.

Patrik
25. prosinec 2021, 04:27

Takovou blbost si musel vymejslet hodne dlouho vid?

mart
23. prosinec 2021, 13:23

Za cenu nemohou OZE samy o sobě. Za cenu může náboženské přesvědčení, že OZE okamžitě vyřeší celou energetiku. Za cenu může odstavování stabilních zdrojů s tím, že OZE to nahradí bez ohledu na jejich limitaci počasím. Za cenu může politický boj o NS2. Za cenu může daň ve formě emisní povolenky a tím, že EU část povolenek stáhla z trhu, aby zvýšila jejich cenu. Prostě bezhlavým preferováním OZE a haněním všeho ostatního se stalo, že je nedostatek stabilních zdrojů. Za to ale nemohou OZE, za to mohou lidé.

Nefi
23. prosinec 2021, 10:32

Povolenka stojí 76. U plynu jí potřebujete třetinu tj. 25,3EUR/MWh u nějakého mixu zdrojů je to mírně přes polovinu, takže např. 46EUR/MWh. Povolenka za ceny elektřiny 300+EUR/MWh už nemůže. To zemní plyn je v současné době hlavním cenotvůrcem elektřiny. TTF cena 155EUR/MWH krát zhruba necelé 2 + třetina povolenky a jsme na těch 326EUR/MWh.

Když přijede český premiér do Bruselu vykládat, že za ceny elektřiny mohou emisní povolenky, tak logicky nic neprosadí. Ve skutečnosti povolenky vadí pouze Polákům.

Milan Vaněček
23. prosinec 2021, 11:28

Veškeré zdražování se samozřejmě hodí VŠEM velkovýrobcům elektřiny v EU (uhlí, jádro, ale i OZE), proto to stále pokračuje.

Přitom řešení je jednoduché, ale všichni hlavní hráči jsou proti: je potřeba aby byl nadbytek výroby elektřiny (jako to bylo vidět po nástupu OZE okolo roku 2016, kdy došlo k nadbytku výrobních kapacit),

rušit staré zdroje můžeme až postavíme dost nových čistých OZE zdrojů (to ví i Čína, Amerika a Indie, hlavní emitenti CO2).

To si musí (stavbu čistých OZE) občané vynutit na vládách, to musí EU podpořit investicemi do chudší poloviny EU), stará špinavá výroba elektřiny neustoupí ani když povolenka bude nad 100 EUR.

Více OZE, více zasíťování a mezistátní spolupráce v EU, více akumulace, nezavírat staré elektrárny předčasně.

To je cesta kterou zvolili Čína, USA i Indie. To jsou hlavní emitenti CO2, ne EU.

To je správná cesta.

Nefi
23. prosinec 2021, 12:15

Před Fukušimou v roce 2010 Německo vyrobilo 63TWh ze zemního plynu. Letos to bude cca 53TWh. 30TWh z jádra bude samozřejmě chybět v 2022 a 60TWh v 2023. Současně Německo aktuálně staví OZE rychlostí pouze cca 9TWh za rok (5GW slunce a 1,8GW vítr). V zásadě se bavíme o zvýšení poptávky o 5 mld. m3 zemního plynu v roce 2022 a 10 mld. m3 v roce 2023. Na druhé straně současné vysoké ceny plynu a elektřiny urychlují rozvoj OZE po celé Evropě.

maly jarda
24. prosinec 2021, 02:50

instalovaný výkon OZE zdaleká neznamená skutečný výkon, takže je to srovnávání nesrovnatelného ..

PETR
23. prosinec 2021, 17:00

Po te ,,spravne ceste,, jdou nemci a kolik stoji u nich KWh??? A kolik bude stat od NOVEHO ROKU p.VANECKU !!! /kdyz nebude plyn a JE???/ Berou sebou celou evropu !!!

Milan Vaněček
23. prosinec 2021, 19:24

Pane PETR, jaderná Francie je na tom s elektřinou nyní hůř než budoucí nejaderné Německo,

přečtěte si to zde

irozhlas.cz/zpravy-svet/francie-energetika-elektrina-jaderna-energie-odstavka-nedostatek-elektriny_2112231701_kth

Byla jaderná cesta Francie správná??? Teď už s tím moc nenadělají....

Milan Vaněček
23. prosinec 2021, 19:36

Nad situací s jadernou energetikou ve Francii jen kroutím nevěřícně hlavou,

cituji z odkazu výše:

"Z 56 reaktorů, které se na území Francie nachází, je tak v současné době mimo provoz patnáct.

Kvůli technickým komplikacím jsou navíc odstavené i čtyři jaderné elektrárny, podle Pompiliové z bezpečnostních důvodů."

"Nedostatek elektrické energie má přitom dopad jak na fyzické, tak na právnické osoby. Francouzská vláda slíbila, že se většině francouzských domácností zvýší náklady maximálně o čtyři procenta. Na podniky a průmyslové firmy ale opatření nerozšířila. Ty ve výsledku platí i devětkrát víc než minulý rok"

DEVĚTKRÁT více, neuvěřitelné!

Emil
23. prosinec 2021, 20:20

Já zase nevěřícně kroutím hlavou nad nepochopením situace ve Francii i jinde v Evropě. Jak píše Karel Š, velká většina elektřiny je dávno prodaná ještě za staré ceny, takže devětkrát více platí jedině tak firmy co nakupovaly elektřinu stylem Písařík. Normální firmy jsou proti takovému růstu cen minimálně částečně zajištěné, takže jim nic devětkrát nestouplo. Navíc je to opět zavádějící informace, jako kdyby snad stouply ceny elektřiny jen ve Francii. Pokud se podíváme na průměrné spotové ceny v Německu a Francii za poslední měsíc a porovnáme je se stejným obdobím loňského roku, stouply v Německu 5× a ve Francii 5,75×, takže žádný dramatický rozdíl se nekoná. Pokud jde o konečnou cenu elektřiny na faktuře, je pořád mnohem nižší ve Francii než v Německu.

P.S: Loni touto dobou bylo v provozu ve Francii 46 reaktorů a právě teď 42, rozdíl je tedy čtyři reaktory, tedy v podstatě to samé co se v Německu chystají odstavit úmyslně a definitivně, ale tam to pochopitelně nevadí...

Emil
23. prosinec 2021, 19:38

Jaderná Francie je na tom "hůř" proto, že o dekarbonizaci jen nebásnila ale skutečně ji udělala. Takže např. v tomto týdnu pokrývá z nízkoemisních zdrojů 75 % své spotřeby, zatímco Německo pouhých 32 %. Mohla si nechat uhelné elektrárny nebo postavit nové jako Německo, a byla by na tom "líp".

A mimochodem až Německo odstaví ty své zbývající jaderné elektrárny, bude na tom ještě hůř i s uhlím.

Bob
24. prosinec 2021, 20:19

Francie má oproti Německu daleko větší podíl vytápění elektřinou. To je stav ke kterému ostatní státy (včetně Německa) teprve směřují. Proto mají větší problémy, když se venku ochladí. I v tomhle jsou vepředu.

Ps. Kdyby měla Francie větší podíl FVE, nebo VtE (když nyní málo fouká), tak by na tom byla podle Vás lépe?

PPs. Úplné odstavení JR v zimě v Německu nevadí, ale dočasné ve Francii vadí?

Karel Š
23. prosinec 2021, 19:53

gratuluji p. Vaněčku k této větě:

"Veškeré zdražování se samozřejmě hodí VŠEM velkovýrobcům elektřiny"

Opravdu jste tak naivní nebo neznalý a myslíte si, že velkovýrobci typu ČEZ, SEVEN apod. nyní obchodují významnou část produkce na spotu??? Vsadil bych se o cokoliv, že tito výrobci mají dnes prodánu naprostou většinu produkce i na rok 2024 a za ceny, které jsou k těm aktuálním (spotovým) kilometry daleko...

Milan Vaněček
23. prosinec 2021, 22:27

ad KarelŠ: opravdu jste tak neinformovaný, že si myslíte že ČEZ vše předprodává na rok či dva dopředu? Tím se jenom zajišťuje (a ta "zajišťovací" cena už dost měsíců stoupe, i když to není zdaleka tak dramatické, jako současný spot, to samozřejmě souhlasím).

Rozhodně teď nemá předprodánu "naprostou většinu" na 2024, a to co předprodal na 2023 či dokonce 2024, tak cenu odhaduji velmi zhruba dvojnásobnou než byl baseload v 2020.

Zisky krásně rostou, neníliž pravda?

takže musím zopakovat: "Veškeré zdražování se samozřejmě hodí VŠEM velkovýrobcům elektřiny", některým víc některým míň (třeba jak tu uvedl Emil EdF jaderným elektrárnám, když neplánovaně odstavují, a nemohou plnit své závazky, tak se to moc nehodí)

Emil
23. prosinec 2021, 22:42

Např. na rok 2023 měl ČEZ k 30. 9. prodáno 49 % výroby za průměrnou prodejní cenu 54,3 €/MWh. Podle rozhovoru s panem Cyranim z minulého týdne se na tom nic zásadního nezměnilo.

Karel Š
24. prosinec 2021, 10:30

p. Vaněčku opravdu nejsem piarista ani manipulátor se slovy a fakty...vím co jsem napsal, vím, že to tak je a tečka. Konec konců i Emil Vám to potvrdil. Na tomto fóru se trvale prezentujete jako odborník ve vývoji FVE, respektuji... ale měl by jste respektovat i lidi znalé v jiných branžích... pokud tak nečiníte a většinou je pouze dehonestujete stáváte se zaslepeným fanatikem...

Hezké svátky

Milan Vaněček
25. prosinec 2021, 11:24

Taky přeji hezké a klidné svátky, hodně sněhu na horách

a hlavně hodně zdraví.

Myslím, že všichni 3 máme pravdu, díváme se na ní jen z různých úhlů pohledu a presentujeme své názory resp sdílíme určitá dílčí fakta.

I když já shrnuji jádro i uhlí pod stejnou "starou energetiku", vím, že se v mnohém podstatně od sebe liší

a pro OZE si přeji jen pokračování v technickém rozvoji a ne hurá akce

"tohle musíme hned vypnout a tohle zase hned prosadit",...

Jaroslav Loudil
23. prosinec 2021, 13:54

Zdá se mi, že EU se v energetice plácá asi tak jako v Covidu. Británie měla včera 106 000 nových případů, což je rekord od začátku epidemie na jaře 2020 , Francie a Španělsko vyrážejí rychle za ní, USA taky. Je v tom "omikron". V Polsku jen za včerejšek zemřelo 775 osob na Covid, což je "vygumovaná" jedna slušná vesnice ! Bylo by dobré se podívat do Číny, jak se dá s Covidem zamávat. Tam poslední člověk na Covid zemřel 27.ledna 2021 /= skoro 1 rok bez úmrtí/ a denně tam mají 50 až 100 nových případů, tedy 1.000 krát méně jak v té mrňavé Anglii. Ovšem k tomu se nikdo na Západě nesníží, aby šel zkoumat, proč "komouši" v Číně už Covid vyřešili. Tady nás ještě pojde další milion, než se něco konečně stane !

TTcko
23. prosinec 2021, 14:56

Tak určitě :-)

taky nemají určitě nikoho na pokraji chudoby, s Ujgury jsou kámoši, a prý Tibeťani už dalajlámu nechtěli, žejo... jo a pak jsou i další země, které nemají žádný covid jako je Kuba, Sovětský svaz a nebo Venezuela, ta ho ani nikdy neměla... a kdo říká opak je zrádce a půjde na šibenici....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se