Domů
Emise CO2
Evropský systém obchodování s emisemi čeká dosud největší revize. Návrh zákona naznačuje, jaké změny lze očekávat
emise-továrna-elektrárna
Zdroj: Unsplash

Evropský systém obchodování s emisemi čeká dosud největší revize. Návrh zákona naznačuje, jaké změny lze očekávat

Evropská unie plánuje zpřísnit svůj systém obchodování s emisemi a rozšířit jej do nových odvětví, aby rychleji snížila emise skleníkových plynů. V neděli o tom informovala agentura Bloomberg.

Podle návrhu zákona, který měla agentura Bloomberg k dispozici, plánuje Evropská komise v rámci dosud největší revize evropského systému obchodování s emisemi skleníkových plynů (EU ETS) jeho působnost od roku 2023 rozšířit na námořní dopravu a vytvořit související systém obchodování pro vytápění a silniční dopravu.

Reforma, která má být představena 14. července, má také zvýšit tempo, jakým se každoročně snižují limity vypouštěných skleníkových plynů, a zpřísnit pravidla pro bezplatné přidělování povolenek.

Změny jsou součástí širšího balíčku, který má zavést změny ve všech odvětvích, od energetiky přes obchod až po dopravu, aby snižování emisí bylo v souladu s ambiciózní strategií, jejímž cílem je učinit z Evropy do roku 2050 první klimaticky neutrální kontinent na světě.

V rámci tzv. evropského právního rámce pro klima (EU Climate Law) byl cíl snížení emisí v regionu do roku 2030 navýšen na nejméně 55 % oproti úrovni z roku 1990. Předchozím cílem bylo snížení o nejméně 40 %.

"Systém obchodování s emisemi je základním nástrojem, který má EU pomoci dosáhnout vyššího cíle pro rok 2030 a úspěšného a spravedlivého přechodu ke klimatické neutralitě do roku 2050," uvedla Komise v dokumentu.

Komise se k návrhům právních předpisů nevyjádřila. Návrh se může před přijetím ještě změnit. Legislativu musí následně schválit vlády členských států a Evropský parlament v procesu, který často trvá přibližně dva roky a někdy i déle.

Zrychlení snižování emisního stropu

Berlín, Německo doprava, emise. Zdroj: Flickr, Kubilay Yu Do systému obchodování s emisemi má být zahrnuta i doprava. Zdroj: Flickr, Kubilay Yu

Zatímco v současné době je systém EU ETS navržen tak, aby do roku 2030 zajistil snížení emisí o 43 % oproti úrovni z roku 2005, nedávná analýza EU ukazuje, že pokud by se právní předpisy nezměnily, dosáhlo by se podle dokumentu snížení o 51 %. To by však stále nestačilo k tomu, aby byl systém v souladu s novým klimatickým cílem pro příští desetiletí.

Proto chce Komise zvýšit tempo, jakým se snižuje limit vypouštěných skleníkových plynů, tzv. lineární redukční faktor. Ten by se zvyšoval od roku následujícího po vstupu novelizovaného zákona o emisích v platnost.

Přesná hodnota nového redukčního faktoru zůstala v dokumentu nezmíněna. Rychlejší tempo snižování emisí by bylo spojeno s jednorázovým snížením emisního stropu tak, aby byl "v souladu s touto úrovní ročního snižování".

Odstraňování povolenek z trhu

Podle návrhu zákona chce exekutiva EU také zlepšit tzv. rezervu tržní stability (MSR), klíčový nástroj k zadržování nadbytečných emisních povolenek. MSR, která za určitých podmínek automaticky z trhu odstraňuje přebytečné povolenky, pomohla po svém schválení v roce 2018 obnovit důvěru investorů a zvýšit ceny povolenek.

Parametry rezervy by byly upraveny tak, aby v případě, že se počet povolenek na trhu pohybuje mezi 833 a 1096 miliony, byly odčerpány veškeré povolenky nad hranicí 833 milionů. Dokud bude v oběhu více než 1096 milionu povolenek, včetně povolenek pro letectví, zůstane až do roku 2030 míra odčerpávání na úrovni 24 %.

Aby byla zajištěna větší předvídatelnost ohledně povolenek držených v rezervě, byl by jejich počet od roku 2023 omezen na 400 milionů. Povolenky v MSR nad touto úrovní by byly zneplatněny.

Pravidla pro referenční hodnoty, které jsou základem pro přidělování bezplatných povolenek, by dle návrhu byla zpřísněna a jejich přidělování by bylo podmíněno úsilím o dekarbonizaci, aby se podpořilo zavádění nízkouhlíkových technologií.

Náklady na dekarbonizaci

Vývoj ceny evropských emisních povolenek (EUA). Zdroj: Bloomberg

Cena emisních povolenek v systému EU ETS se za poslední dva roky zdvojnásobila, důvodem bylo navýšení klimatických ambicí Evropy, které zároveň přilákalo finanční investory. Referenční cena emisních povolenek se minulý měsíc vyšplhala na rekordních 56,9 EUR/t a některé fondy předpovídaly, že by do konce roku mohla dosáhnout 100 EUR/t.

Aby Komise zmírnila obavy z nákladů na dekarbonizaci, chce změnit způsob, jakým vlády využívají příjmy z aukcí povolenek, a posílit mechanismy na financování nízkouhlíkových technologií. Členské státy EU by nově musely všechny příjmy použít na účely související s klimatem, včetně podpory udržitelné renovace domů pro domácnosti s nízkými příjmy.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(19)
Jaroslav
1. červenec 2021, 12:22

pak se není čemu divit, že tu unii chce někdo poslat k čertu, tam, kam patří a vždycky patřila

Ondrej
28. červen 2021, 17:01

Uhlíková daň na obzoru. A spolu s tím, že budou zadotovany emisní povolenky pro velké teplárny se jedná o návrat CZT. A to je dobře pokud dojde k dekarbonizaci.

T
28. červen 2021, 19:02

Viz Strakonice,bordel nad druhou.prostor pro prekupniky a smejdy...

petr
28. červen 2021, 22:26

Tak trochu vám nerozumím, nevím co je dobře na CZT, které pálí hnědé uhlí s účinností 75 %, distribuce sežere dalších cca 10 % a ve výměníkové stanici se pak ztratí dalších cca 5 - 10 %, kdežto kondenzační kotel má účinnost 105 % a je tedy významně šetrnější k životnímu prostředí.

Dobře to je jen pro majitele tepláren a jejich nestydaté zisky v řádu miliard, které povolenky dnes požraly...

Jinak o povolenkách mám názor stejný jako o budování rozvinutého socialismu, tedy půjde to tam, na čem sedíme...

Jaroslav Novák
29. červen 2021, 10:01

CZT = SMR a ještě EE do ostrovních komunitních energetik, to je řešení namísto OZE a nespolehlivé dodávky EE bez akumulace,....energetiku ovlivňují nekompetentní rozhodnutí českých i evropských politiků, nikoliv odborníků, proto krize EE je nevyhnutelná, zánik civilizace se blíží.!

blaha.p
29. červen 2021, 10:40

Jardo, jak rychlý ten zánik bude, mám ještě kupovat lístky na Metallicu červen 2022? Děkuji za info.

Vinkler
1. červenec 2021, 09:09

V Bláha

Cca 30% rezerva regulovatelných zdrojů v síti je jednak využití v bodě blízko maximální účinnosti a zároveň poskytuje rychlou rezervu pro případ nouze. Je to tedy optimum.

Vinkler
29. červen 2021, 10:52

Jen si dělej srandu z vážné věci.

Výbuch supervulkánu, pád komety a nebo tornádo se taky nedá přesně předpovědět, ale přijdou. Pokles dostatku zdrojů vede nevyhnutelně k převálcování civilizací jinou která je v daný okamžik má.

Přečti si egyptologa Bárty, pokud chceš něco vědět. Jinak je to jen o tvé víře, ale kterou silou nutíš jiným.

blaha.p
29. červen 2021, 10:56

pane Vinklere, já si srandu rozhodně nedělám, protože jde o dost peněz, právě dnes chci koupit tři lístky a jeden stojí 3500,-Kč, tak chci vědět jestli náhodou nevyhodím zbytečně 10.000,-Kč

Marek Kuchejda
29. červen 2021, 10:56

Ta Metallica se ještě dá stihnout. Ono to zas tak hrozné nebude. Cíle na snížení emisí se stejně nepodaří dosáhnout. Uhlí pojede vesele dál, akorát ty energie budeme mít extrémně drahé. Za 5-10 let zjistíme, že jme prošustrovali bilióny a 20 let pohybu ve slepé uličce. Pak budeme nuceni přemýšlet jaké to ty stabilní zdroje postavíme, aby jsme mohli jako evropská civilizace dále fungovat. Nejsem žádný atom lobbista, ale fosilní stabilní zdroje to určitě nebudou.

Milan Vaněček
29. červen 2021, 11:06

Jediný významný zdroj energie pro zemi je sluneční záření. Ano, kdyby výrazně klelo, tak většina života na Zemi zanikne. To věděli již staří Egypťané.

Když sluneční aktivita zůstane plus minus stejná další tisíce či miliony let, tak se nemusíme obávat nedostatku/přebytku sluneční energie. Termostat světových oceánů zatím funguje dobře, je hodně robusní. Lidé ničí a ovlivňují přírodu hodně, ale z hlediska života rostlin a živočichů na planetě mají jen omezený vliv.

Žádné "poručíme větru, dešti..."

Vynález fotovoltaické přeměny sluneční energie přímo na energii elektrickou má obdobný význam pro lidstvo jako měl "vynález" cíleného pěstování obilnin atd

blaha.p
29. červen 2021, 11:09

pane Kuchejdo, díky za uklidnění, jdu to hned objednat, ono to vypadalo, že Jarda Novák už má přesný termín zániku civilizace, tak mě znepokojilo, abych nevyhodil peníze oknem

Martin Prokš
29. červen 2021, 12:40

Dobrý den,

Ad kdy očekávat "energetický kolaps Evropské civilizace". Kopíruji sem kus textu co jsem před časem psal do diskuse k jinému článku. Stále si za tím stojím:

Podle mého názoru Německo na přelomu 2021/2022 se dostane do problémů se zajištěním zdrojů (odstaví několik GW v řiditelných zdrojích a plynovou náhradu nijak významne nebudují). Asi to ještě díky importům ze širokého okolí ustojí, ale cena elektrické energie poletí nahoru a budou platit řiditelnou elektřinu velmi draze - a celá propojená Evropa ve vleku s nimi. Na konci roku 2022 se problémy ještě dramaticky prohloubí (odstaví další významné GW) a to už půjde do tuhého. Pak řiditelná energie bude ceněna zlatem. Kdo do té doby udrží v chodu uhelky a plynovky, ten nejspíše bude rýžovat, emisenky neemisenky.

https://oenergetice.cz/uhli/doporuceni-uhelne-komise-skoncit-s-uhlim-v-r-2038-vezme-vlada-asi-jen-na-vedomi#comments

blaha.p
29. červen 2021, 14:43

pane Prokši,

díky za vaše představy o konci evropské civilizace. Jen bych vás upozornil na maličkost, kterou jaksi neberete ve svých představách v potaz. Kdyby Evropa nechala běžet všechny fosilní zdroje naplno, které jedou na 1/2 svého výkonu a některé ani to ne, tak je schopná vyrobit o 1/3 více EE než vyrábí/potřebuje = cca 1000 TWh/rok. Německo odstaví JE o celkové výrobě cca 60 TWh/rok navíc do roku 2022 jejich nově instalované FVE a VTE v pohodě z toho nahradí cca 30-40 TWh/rok. Opravdu Kein Problem!

Marek Kuchejda
29. červen 2021, 13:30

To Milan Vaněček

Ano energie ze slunce je super, FTV taky. Jenže co je nám to platné, když nemáme u FTV sezónní akumulaci.

Příroda a samotný život je neuvěřitelně odolný, neboť dokáže v maximální možné míře využívat synergických efektů. Příroda nezná mono, nezná jeden směr. Tam kde jsou vhodné podmínky pro růst kaktusů, tak tam roste kaktus a ne kapradí.

U člověka to tak neplatí. Mnoho lidí je dnes úzce specializovaných a něco jako globální myšlení (po starodávnu a česky je to selský rozum) je mu cizí. Navíc v dnešní době je to už na hraně fundamentalismu. Naprostá většina lidí si už ani neuvědomuje, že v noci je tma a ve dne světlo. V zimě zima a v létě teplo. Prostě není schopen to ve své mysli a vědomí propojit, aby to dávalo na globální úrovní jeho myšlení aspoň nějaký smysl. Čím větší specializace, tím větší odtržení od reality. A to bude příčina budoucího úpadku, kterým budeme nuceni projít, aby jsme se zase trochu vzpamatovali.

100% závislost na OZE - tedy větru a FTV je absolutně nereálná, zvláště tady ve střední Evropě. Proto je dobré stavět větrné turbíny tam kde fouká a FTV tam kde svítí slunce. Tam kde to smysluplně nevychází, tak tam postavit jádro. A vymlouvat se na to, že je to nebezpečné, nebo drahé je vrcholem srabáctví. Naši otcové byli schopni za pár let vybudovat a zprovoznit 4 bloky Dukovan, které bezpečně fungují doteď a ještě pěknou řádku let budou spolehlivě fungovat. Nevidím jediný důvod, proč by to nešlo i dnes. Za pár let, budeme v ČR vlivem rozšíření tepelných čerpadel a elektromobility potřebovat v zimní špiče něco mezi 15-20 GW špičkového výkonu. Kde ten výkon vezmeme, když nebude svítit, odstavíme uhlí a jádro. V době inverze taky moc stabilně nefouká. Dovoz - ani náhodou. Plyn - ani náhodou.

T
29. červen 2021, 14:42

FVE nejsou spatne,ale jak to chcete zabezpecit proti vetru ,nebo tornadu? Letos FVE Vlasatite u Pohorelic a Panov u Hodonina,jeste neskoncila sezona.obe FVE na nejlepsich slunnych mistech.Kolik ha zabiraji v republice?To je potom zivotnost nekolik let...O stresnich FVE se to ani pomalu nedozvite...

Marek Linhart
29. červen 2021, 19:43

Co v tý hrůzostrašný EU ještě děláme, ekonacisti nás jen ničí a zničí. Snad nejsme ovce a nenecháme si ty stále větší nesmysly už líbit. Chtělo by vystoupit z EU opravdu co nejdříve! Pokud se tedy už ten moloch nerozpadne sám.

Jan Veselý
29. červen 2021, 21:21

A co vám ekonacisti zničili? Svěřte se.

Carlos
29. červen 2021, 22:58

Asi vím... budování světlých zítřků pod rudou věží...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se